76
12 paylaşım, 76 points

Yoksulluk, çatışma ve cinsel ayrımcılık… Dünya genelinde tam 1 milyar 200 milyon çocuk bu üç tehditten biri altında yaşıyor. 153 milyon çocuk ise her gününü bu üç tehdit altında geçiriyor.  Bu veri, İngiliz yardım kuruluşu Save The Children’ın raporundan. Kuruluşun CEO’su dünyadaki çocukların yarısının kız çocuğu oldukları veya bir çatışma bölgesinde yetiştikleri için yaşamlarına dezavantajlı başlıyor dedi.

Raporda çocukların çocukluklarını yaşamalarının önündeki engeller de sıralandı. Bunlar: çocuk işçiliği, eğitim hakkından yoksun bırakılma, erken yaşta evlilik ve erken yaşta hamilelik. Özellikle çatışma bölgelerindeki çocukların sağlık, eğitim, korunma ve korkusuz yaşama haklarından mahrum kaldıklarına dikkat çekiliyor.

Çocuklar için güvenli ülkeler sıralaması

175 ülkenin sıralandığı rapora göre dünya üzerindeki çocukların en fazla tehdit altında yaşadığı ülkeler orta ve batı Afrika‘da yer alıyor. Çocuklar için güvenli ülkeler listesinin son sırasında Nijer bulunuyor. Listenin başında ise çocuklara yönelik tehdidin en az olarak değerlendirildiği Singapur ve Slovenya bulunuyor. Bu ülkeleri sırasıyla Norveç, İsveç ve Finlandiya takip ediyor. Listede ABD 36, Rusya’ya 37. oldu Türkiye ise 64. sırada yer alıyor. Save The Children, çocukların daha iyi koşullarda yaşayabilmeleri için hükumetlere daha fazla girişimde bulunmaları çağrısı yaptı.


Arkadaşlarınla Paylaş:

76
12 paylaşım, 76 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
3
İlginç
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Şirin Şirin
4
Şirin
Komik Komik
4
Komik
Lezziz Lezziz
0
Lezziz
Havalı Havalı
6
Havalı
İğrenç İğrenç
6
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır