46
8 paylaşım, 46 points

Birçok insanda yer alan taşıt tutması, yollarda otobüs tutması veya denizde gemi tutması şeklinde görülür. Bu problem birçok kişinin yolculuklarının kabus haline dönmesine neden olur. Peki halk arasında yol tutması ya da araç tutması nedenleri nelerdir? Otobüs tutmasına ve yol tutmasına ne iyi gelir? Gemi tutması nasıl geçer? İşte bütün detayları ile araç tutması…

Yol Tutmasına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Uzun yollarda, virajlı dağ yollarında ve dalgalı denizlerde baş gösteren yol tutması nasıl geçer? Eğer taşıt tutması rahatsızlığından müzdaripseniz, yolculukta mide bulantısı yaşamaktan şikayetçiyseniz derin bir nefes alın. Çünkü derdinize çare olacak bütün teknikler bu konuda yer alıyor. 

Taşıt tutması sorunu yaşayan kişilerde baş dönmesi, bulantı ve terlemelerle beraber halsizlik hissedilir. Taşıt tutmasının nedenleri arasında en büyük etmen ise iç kulak ile göz arasında yaşanan görüntü koordinasyonu bozukluğudur. Gelelim araç tutmasına ne iyi gelir ve nasıl geçer?

  1. Konumunuzu Değiştirin

Eğer mümkünse bulunduğunuz konumu değiştirin. Uçak ile yolculuk yapıyorsanız kanatlara yakın bir koltuk tercih edin. Deniz taşıtlarında ve otobüs, araba gibi araç tutmalarında ise odağınız ufuk çizgisi olsun.

  1. Yol tutması önleyici ilaçlar

Yol tutmasına iyi gelen ilaçlar bulunduğu gibi bazıları da araç tutmasında görülen bulantı rahatsızlığını bastırmaktadır. Ancak bu ilaçları yolculuktan yaklaşık 1 saat önce almanız gerektiğini unutmayın. İlaç hakkındaki bilgiler için eczacınıza veya doktorunuza danışabilirsiniz.

yol tutması

  1. Temiz hava almaya çalışın

Gemi tutması ve otobüs tutması sorunlarına temiz hava almak iyi gelmektedir. Bu yöntem uçak yolculuklarında pek mümkün olmasa da uçakların içerisinde yer alan havanın zaten taze hava olduğu söylenebilir.

  1. Tüketilen öğünler

Yolculuktan önce çok fazla yağlı yiyecek tüketmek ve alkol almak yol tutması problemine neden olan etkenler arasında başta geliyor. Yola çıkmadan 1 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız. Ayrıca keskin kokulu parfümler kullanmayınız. 

Yolculuk sırasında yol tutması ile karşılaşmanız halinde tuzlu kraker ve soda içmek size iyi hissettirecektir.

yol tutması

  1. Zencefil mucizesi ve su

Yolculuk sırasında ve öncesinde aşırı su tüketmek mide bulantısına yol açacaktır. Ancak yolculuktan yarım saat önce bir su bardağında yarım tatlı kaşığı kadar toz zencefili su ile karıştırarak tüketmeniz yol tutmasına büyük ölçüde iyi gelecektir.

Eğer sorununuz baş edilemeyecek durumdaysa profesyonel bir destek almanız önerilir. Bu şikayeti doktorunuza bildirerek etkili çözümler bulabilirsiniz. Ayrıca bazı fizik tedavi uygulamaları ile yol tutması rahatsızlığının giderildiği biliniyor.


Arkadaşlarınla Paylaş:

46
8 paylaşım, 46 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
0
Vaay!
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin! Şirin!
1
Şirin!
Hahaha Hahaha
2
Hahaha
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır