46
11 paylaşım, 46 points

Onlar 300 yıllık derin bir uykuya, tam manası ile ölüm uykusuna yattılar. Gözlerini açtıklarında sakalları uzamış, yüzleri solmuştu. Onlar tarihe “Yedi Uyuyanlar” ya da diğer ismi ile “Ashab-ı Kehf” olarak geçen ve bilinen en ilginç olaylardan birinin failleri. İslam, Hristiyanlık ve daha birçok toplumun efsanelerine de konu olan gizemli insanların, Türkiye topraklarında yaşandığına inanılıyor. Peki kim bu insanlar? Hep duyduğunuz ama tanımadığınız “7 uyurlar” veya “Ashab-ı Kehf” hakkında bilinmeyen bilgiler.

ashab-ı kehf

Ashab-ı Kehf Hikayesi

Bir rivayete göre, Efes şehrinde putperest bir toplum vardı. Yaşanan kıtlık nedeniyle 7 genci sorumlu tutar ve onların tanrılara kurban edilmesine karar verirler. Bunu kabul etmeyen gençler ve köpekleri Kıtmir, kralın askerlerinden kaçarak bir mağaraya sığındılar. Bu mağara dışarıdan görülmesi zor bir yerde, ormanın içinde kalıyordu. Fakat askerler onları takip ederek yerlerini tespit ettiler. Ancak içeri girdiklerinde kimseyi göremediler. Bunun üzerine mağaranın girişine bir duvar örüp kapatarak gençleri ölüme terk ettiler. Onlar ne yapacaklarını düşünüyorken, üzerlerine bir ağırlık çöktü ve yavaş yavaş uyumaya başladılar. Gözlerini açtıklarında aradan hiç zaman geçmemiş gibiydi. Fakat aşırı derecede acıktıkları için birini şehre göndermeye karar verdiler. Güçlükle mağaranın girişini açtılar fakat şehre varan genç çok şaşırtıcı bir şeyle karşılaştı. Çünkü Efes, büyümüş devasa bir şehir olmuş. İnsanlar İsa peygambere inanmaya başlamıştı. Ellerindeki paranın değersiz olduğunu da görünce bir gece geçirdiklerini sandıkları o mağarada yüzyıllar boyunca uyuduklarını anladılar.

Bu hikayede anlatılan mağara iddialara göre şuan İzmir’deki Efes Antik Şehri yakınlarında bulunan mağaradır. Aynı zamanda Tarsus Lice ve Afşin‘de de Yedi Uyurlar‘a ait olduğu söylenen bir takım mağaralarda mevcut.

Ashab-ı Kehf Hikayesi ve Kur’an-ı Kerim

Ashab-ı Kehf ya da Yedi Uyurlar hikayesi Kur’an’da ise şu şekilde yer alıyor:

“Bir de onları mağarada görseydin. Uyanık sanırdın. Halbuki onlar uykudadırlar. Biz onları sağa sola çevirdik. Köpekleri de girişte ön ayaklarını ileri doğru uzatmıştı. Eğer onları görseydin arkana bakmadan kaçardın ve için korku ile dolardı. Onlar mağaralarında 300 yıl kadar kaldılar ve 9 yılda buna ilave etmişlerdir. De ki! Onların ne kadar kaldıklarını Allah daha iyi bilir. Onların Allah’tan başka bir yardımcısı yoktur. O, kendi hükümranlığına kimseyi ortak etmez.”

Ayetlerden anlaşıldığı üzere, yedi uyurlar mağaradayken uyuyorlar. Fakat başkası onlara baktığında sanki kendi aralarında sohbet ediyormuş gibi görünüyorlardı. Bu görüntünün insanı ne derece korkutacağı Kur’an’da belirtilmiş.

Ashab-ı Kehf ve Osmanlı

Osmanlı zamanında yaşanan bir olay ise şöyle anlatılıyor:

Kervanları olan bir tüccar, Anadolu’da yolculuk yaparken bir mağaranın önünden geçer. Fakat bu sırada kervandaki develer, atlar ve köpekler kaçmaya başlarlar. Adam mağaraya yaklaştığında ise içeriden bir köpek sesi duyarak irkilir. Fakat ne köpek vardır ne de bir kimse. Korkarak bölgeden ayrılan tüccar, İstanbul’a döndüğünde durumu bir kadına anlatır. Aldığı cevap ise şöyledir:

Sen ya bir cin taifesine denk gelmişsin ya da Kıtmir’in sesini işitmişsin. Muhakkak ki Kıtmir, Ashab-ı Kehf Mağarası‘nda kıyamete kadar nöbet tutacakmış.

Başka bir rivayete göre ise…

Anlatılan bir başka vaka ise şöyledir: Eski bir harabede koyunlarını otlatan çoban, giyinişleri farklı 7-8 kişilik bir gurubun köpekleriyle birlikte kendisine doğru yaklaştığını görür. Çoban, her ne kadar korkmasa da kendi köpeklerinin 7-8 kişilik grupla gelen köpeğin önünde büyük saygı gösterdiğini hatta ağlama sesi çıkardıklarını görünce korkarak adamlara kim olduklarını ve nereye gittiklerini sorar. Aldığı cevap ilginçtir: “Biz bu topraklarda sen doğmadan önce de vardık. Allah’ın izniyle senin ölümünden sonra da buralarda dolaşmaya devam edeceğiz.” derler. 


Arkadaşlarınla Paylaş:

46
11 paylaşım, 46 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
3
Vaay!
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Şirin! Şirin!
3
Şirin!
Hahaha Hahaha
4
Hahaha
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Okan Kesmen

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır