74
11 paylaşım, 74 points

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), sorumluluk ve yetkileri Merkez Bankası'na aktarılacak. Merkez Bankası, ödemeler alanındaki yetkili kuruluş olacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ile e-Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa Teklifi, kabul edildi. Öneride, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşları, BDDK tarafından katkı payı alınan kuruluşlar listesinden çıkarılacağı da yer alıyor. Banka kartları ve kredi kartları hakkında yürütülecek 'takas ve mahsup' işlemleri hakkındaki ifadeler de Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'ndan çıkarılacak.

Ödeme ve e-Para Kuruluşları Birliği

Ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kendi aralarındaki müşterek ihtiyaçlarının karşılanmasını, mesleki işlemlerinin daha rahat sağlanabilmesini, mesleğin genel operasyonlara uygun olarak gelişmesinin önünün açılmasını, meslek üyelerinin birbirleriyle ve ödeme hizmeti kullanıcılarıyla olan ilişkilerinde güvenin ön plana çıkarılmasını, mesleki etiğin korunmasını teminen oluşturulan ve üyeliğin zorunlu hale getirildiği Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği kurulacak.

Merkez Bankası'nın yetkilileri artıyor

BDDK'nin görev ve yetkilerinin Merkez Bankası'na aktarılmasını teminen, ikincil düzenleme yapma yetisi Merkez Bankası’na aktarılıyor. Merkez Bankası’na ödeme hizmeti kapsamındaki belirli bir operasyon türüne bağlı olarak herhangi bir sıfat altında işlemin taraflarından birinin aldığı ücret, masraf, komisyon ve diğer menfaatlerin özellikleriyle maksimum miktar ve oranları belirleme, bunları kısmen veya tamamen serbest bırakma yetkisi sağlanıyor.

TCMB, e-paranın ihracını sağlayan kuruluşun yalnızca kendi pazarlama ağında, sadece belirli bir mal veya hizmet grubunun satın alınmasında ya da sağlanan bir anlaşma neticesinde sadece belirli bir hizmet ağında kullanılabilen ön ödemeli araçlarla yapılan operasyonların toplam nicelik ve etki alanı açısından Merkez Bankasınca belirlenecek belirli seviyeye ulaşması halinde, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesine karar kılabilecek.


Arkadaşlarınla Paylaş:

74
11 paylaşım, 74 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
4
İlginç
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin Şirin
4
Şirin
Komik Komik
5
Komik
Lezziz Lezziz
1
Lezziz
Havalı Havalı
0
Havalı
İğrenç İğrenç
6
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır