60
8 paylaşım, 60 points

Pandemi süreci aylardan beri hayatımızda. Durum böyle olunca birbirine zıt iki karakterde toplumlar meyda geldi. Bu gruplardan birisi endişeli bir şekilde evinde kalmayı tercih edenlerken, diğer grup tahmin edebileceğiniz gibi kısıtlamalardan hoşnutsuz olan ve bu gelişmelere daha agresif yaklaşanlar.

İlkel bir iç dürtü: Kurala Uy veya Kuralı Yok Et!

Bu ayrılık aslında insan doğasının en ilkel zihniyetlerinden birisi: Kurala uy veya kuralları yok et! Kısacası bazılarımızın kurallara uyması ve evinde kalması, bazılarımızın da aksine bu kuralları çiğnemeye ve özgürce gezmeye çalışması bizim ilkel bir davranışımızın temeline dayanıyor.

Michele Gelfand, bu ilkel davranış şeklimize dayanarak, yaşadığımız insanları genel olarak iki sınıfa ayırıyor:

  1. Sıkı Zihniyetliler: Bu grubun içinde yer alan kişiler kurallara uyuyor, hata yapmaktan kaçınıyor ve kendini kontrol etme dürtüleri daha gelişmiş.
  2. Gevşek Zihniyetliler: Bu grupta yer alan bireyler ise kurallara şüpheyle bakarlar ve risk alırlar. Diğer gruptaki kişilere nazaran karmaşa ve belirsizlik durumlarında rahat ve huzurludurlar.

Bu iki grup, tarih boyunca var olmuş ve var olmaya devam etmektedir. Hatta makro düzeyde düşünecek olursak, bu gruplardaki bireylerin baskınlığına ve sayısına göre ülkelerin de karakteri etkilenmiştir. Örneğin Singapur’u ilk grupta sınıflandırabiliriz -bu ülkeye sakız sokmanız yasaktır ve yere tükürdüğünüz için bile ceza alabilirsiniz, oldukça sıkı uygulanan yasaları vardır- ve İspanya’yı ise ikinci gruba sokabiliriz. Bu gruplandırma biçimi, ülkelerin savaşlardaki tutumlarını ve küresel sorunlarla başa çıkma yöntemlerini doğrudan etkilemiştir.

Sosyal mesafe kuralıSosyal mesafe kuralı ile virüsün bulaşma riskini azaltabilmeniz mümkündür.

Pandemi açısından bakacak olursak…

Şimdi bu ilkel dürtümüzü pandemi süreciyle birlikte göz önüne alalım. Öncelikle “gevşek zihniyet” dediğimiz yani ilkel olarak kuralları yıkma eğilimine sahip dürtüleri olan insanlar, uygulanan bu sıkı kurallar karşısında kendisini baskı altında hissediyor. Bu kişiler özgürlüklerine oldukça düşkün olabiliyor. Maske takma zorunluluğu, sosyal mesafe kuralı ve el yıkama alışkanlıkları bu kişiler için zorlayıcı kurallar gibi görünebilir. Ancak bu kişileri hor görmemek ve dışlamamak gerekiyor. Sizin de artık bildiğinize göre bu durum ilkel bir dürtüyle ilgili. 

Bu kişilere yaşadığımız dönemin geçici olduğunu ve kuralların tamamen kendi sağlığı için olduğunu hatırlatak ve böylece sakinleşmelerini sağlamak gerekiyor.


Arkadaşlarınla Paylaş:

60
8 paylaşım, 60 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
4
İlginç
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin Şirin
4
Şirin
Komik Komik
5
Komik
Lezziz Lezziz
1
Lezziz
Havalı Havalı
0
Havalı
İğrenç İğrenç
6
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır