88
12 paylaşım, 88 points

Günümüzde oldukça popülerleşen bilgisayar oyunları yıllardır bir tartışmayı beraberinde getiriyor. Bilgisayar oyunlarının zararları var mı? Bilgisayar oyunlarının faydaları nelerdir? Bilgisayar oynamanın zararları, faydaları ve bütün etkileri nelerdir? Artık bu yazımızla, bu tartışmaya noktayı koyuyoruz! İşte bilgisayar oynamanın zararları ve faydaları…

 Bilgisayar Oynamanın Etkileri

Bilgisayar oyunlarının beyne zararları gerçekten de var mı? Amerika’da artan silahlı okul baskınlarından sonra Donald Trump, oyun yapımcılarıyla masaya oturdu. Bu saldırılarda bilgisayar oyunlarının etkileri olduğu düşüncesinden sonra Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çalışmalara başladı.

İstatistiklerle Bilgisayar Oyuncuları

Ortalama Yaş: 35

Erkek Oyuncu: 59%

Kadın Oyuncu: 41%

Reşit Olmayan: 28%

Bilgisayar Oyunlarının Zararları

Gelelim bilgisayar oyunlarının zararlarına. Bilgisayar oyunlarının beyne zararları arasında şiddete dayalı agresif tutumun artması yer alıyor. Fakat oyuncular için güzel haber! Bilgisayar oyunlarının sizi agresif bir insan haline getirmesi, suça teşvik edici değil.

Yani bilgisayar oyunları hiçbir şekilde suç işleme ve yasal olmayan faaliyetlere başvurma gibi eğilimler yaratmıyor. Özellikle hırsızlık üzerine kurulan GTA’nın da insanı suç işlemeye yöneltmediği açıkça söylenebiliyor. Bilgisayar oyunları bağımlılık yapar mı? 

Bu sorunun açık ve net bir cevabı var: Evet! Hatta Dünya Sağlık Örgütü bu bilgisayar bağımlılığı konusunu hastalık olarak tanıyacağını bildirdi. Obezite riskini önemli ölçüde arttıran bilgisayar oyunları, sürekli oturma ve hareketsizlik sağlayabiliyor. Bu yüzden dolayı değerli oyun sever takipçilerimize spordan da geri kalmamaları gerektiğini bildirmek istiyoruz.

bilgisayar oynamanın zararları

Bilgisayar Oynamanın Faydaları

Bilgisayar oyunlarının zararlarından sonra sıra faydalarına geldi. Aslında birçok kişi tarafından kabul görmese de bilgisayar oyunlarının faydaları saymakla bitmiyor denilebilir. Bilgisayar oyunları oynamak insanı -özellikle 18 yaş altı gurubu- tatmin ediyor, mutlu ediyor.

Strateji oyunu seven oyuncuların ise sorunlarla başa çıkma, hayal gücü ve yaratıcılık kabiliyetlerinde çok büyük avantajları var. Ayrıca oyun oynayan kişilerin -çocuk veya yetişkin fark etmeksizin- işlerini daha pratik hallettiği gözlemlenmiştir.

FPS tarzı yani savaş oyunları ise görsel hafızaya olumlu yönde etki ediyor. FPS oyuncularının diğer insanlara göre daha dikkatli olduğu testler sonucunda ispatlanmıştır. Bilgisayar oyunlarının faydaları bu kadarla kısıtlı değil. Ayrıca oynanan spor oyunları, gençleri spor yapmaya ve sporcu olmaya yönlendirebiliyor.


Arkadaşlarınla Paylaş:

88
12 paylaşım, 88 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
5
İlginç
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Şirin Şirin
6
Şirin
Komik Komik
6
Komik
Lezziz Lezziz
2
Lezziz
Havalı Havalı
2
Havalı
İğrenç İğrenç
1
İğrenç

9 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. bu durum tamemen kişinin karakterine bağlı. öyle lol gibi ergenlerin cirit attığı bir oyunda sürekli zaman geçirmek bana göre oldukça zararlı, kendi takımın olursa orası ayrı ama

  2. Bana kalırsa insanı asosyalliğe yöneltiyor. Ben bile kendimden saatlerce bu yüzden bilgisayar başında kaldığımı bilirim.

  3. Hep kötü düşünmemek lazım. Olumlu yanlarına da bakalım. Bazı oyunlar çocukların zihinsel gelişimine olumlu katkıda bulunuyor

    1. Ben de bu anlamda karamsar değilim. Çok abartmamak suretiyle oyunların çocukların gelişimine katkısı var diye düşünüyorum.

  4. Bilgisayar oyunlarının fayda ve zararları kişilerin kendilerini frenleyebilmeleriyle doğru orantılıdır.

  5. Bence oyunun türüne göre de faydası ve zararı değişiyor tabii bağımlılık düzeyinde oynamak en kötüsü

    1. Kesinlikle. Savaş oyunları küçük yaşta çocukları olumsuz etkiliyor. İleride agresif şiddete yatkın bireyler yetişiyor.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır