42
9 paylaşım, 42 points

Daha hızlı index almak için derlediğimiz bu 10 yöntem ile paylaştığınız içerikler arama motorları tarafından daha hızlı şekilde taranacak ve listelenecek. Bu sayede yazılarınızın günlerce listelenmesini ve yükselmesini bekleme derdiniz sona erecek. Ayrıca daha hızlı index almak sitenize SEO açısından katkı sağlayan unsurdur. Daha hızlı index almak sitenizin daha kısa sürede yükselmesini sağlayacaktır, çünkü günlerce Google Botları‘nın sitenizi indexlemesini beklemek zorunda kalmayacaksınız. İşte daha hızlı index almak için hazırladığımız 10 yöntem!

Daha hızlı index almak & indexlenmek

Konuya giriş yapmadan önce indexlenmek nedir bundan bahsetmekte fayda var. Arama motorlarının internet sitelerini nasıl listelediğini kavradıktan sonra konu daha basit hale bürünecektir. Google ve birçok arama motorunun çalışma prensibi bot denilen yazılımların kullanılmasına dayanmaktadır. Google botları internet sitelerini devamlı olarak gezen ve tarayan yapay ziyaretçiler olarak düşünülebilir. Bu botlar, sitenize girerek kodlama hatalarından yazıların düzenine kadar her şeyi geçici bellekte toplar. Daha sonra bu bilgiler kullanılarak siteniz Google aramalarına eklemek üzere incelenir. Bizim burada yapacağımız internet sitenizin aramalara eklenme hızını arttırmak üzerine çalışma olacaktır.

1) Sosyal Medya’nın Gücü

sosyal medya

Günümüzde milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya araçları tekil hit arttırma konusunda muazzam bir yöntemdir. 2018 Google SEO trendleri arasında uzmanların özellikle dikkat çektiği sosyal medya, artık belirleyici bir husus haline gelmiştir. Daha hızlı index almak istiyorsanız yeni yazınızı Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında paylaşmayı ihmal etmemelisiniz.

2) Site Açılış Hızınızı Arttırın!

site açılış hızı

2018 SEO kriterleri arasında en çok vurgu yapılan iki konu mobil uyumluluk ve site açılış hızı oldu. Hatta bu konuda kararlılığını belirten Google, AMP (Türkçe: hızlandırılmış mobil sayfalar) yazılımını geliştirmeye başladı. Bu doğru karar internet kullanıcılarının oldukça hoşuna gidecek gibi görünüyor. Yavaş yüklenen siteleri kim sever ki? Eğer hızlı index almak istiyorsanız sitenizin açılış hızını geliştirmeniz gerekiyor. Google’ın kendi geliştirdiği site açılış hızı testi ile internet sitenizin yüklenme hızını kontrol edebilirsiniz. Google PageSpeed  Insights aracını kullanarak hataları kısımları analiz edebilir ve geliştirebilirsiniz.

3) Diğer Sitelerle Dost Olun

İçeriklerinizin linkini diğer sitelerde paylaşmak index alma hızını arttırmak için işe yarar bir yöntemdir. Unutmayın ki Google botları sadece sizin sitenizi değil bütün internet sitelerini ziyaret ediyor. Her sayfayı ayrıntılı şekilde tarayan bu yazılımlar dışarıya giden linkleri de takip ediyor. Bu da sitenize zaten gelmiş olan botların tekrar sitenize yönlenmesini sağlayacak, link paylaşımı ile de yükselmenize yarayacaktır. Yazınızın linkini diğer sitelerdeki içeriklerde yorum alanından, profil alanlarını kullanarak, forumlarda paylaşarak veya imzanıza ekleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Bu paylaşımları spam olacak düzeyde gerçekleştirmemeye özen gösterin. Paylaşımınızın adresini eklediğiniz sitenin güncelliği index alma hızı hakkında bir katsayı olacaktır. Yazınızı paylaştığınız site ne kadar güncelse o kadar hızlı index alırsınız.

4) Yorumlar, görüşler, fikirler…

Diğer sitelere yorum yapmanın daha hızlı index almak için işe yarar bir yöntem olduğuna değindik. Ancak atlanmaması gereken bir yöntem de sizin sitenize yorum yapılması. Google botları yazılarınıza yapılan yorumları, o yazının çok ilgi gördüğü anlamına getirir. Fakat önemli bir nokta var. Spam yorumlara asla izin vermemeniz ve yorumlardan gelebilecek dış linklere dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için spam yorumlardan koruyan faydalı WordPress eklentileri bulunmaktadır..

5) Kendinizi Arayın

daha hızlı index almak

Bazı kesimler tarafından hurafe olarak görülse de işe yaradığını ve Google aramalarına ekleme hızını arttırdığını savunan kitleler bulunuyor. Paylaştığınız yazının adresini Google’a yapıştırın ve arama yapın. Muhtemelen içeriğinizi aramalarda göremeyeceksiniz. Bu beklenen bir sonuç. Eğer içeriğiniz aramalarda çıkıyorsa Google o yazınızı çoktan indexlemiş demektir. Denemekten ne zarar gelir ki? Tek yapmanız gereken yazınızın linkini Google’a yapıştırmak, hepsi bu.

6) Kesinlikle Sitemap!

site haritaları

Eğer kullanmıyorsanız hemen site haritası oluşturma işlemlerine başlamalısınız! Sitemap nedir bilmeyenlere şu şekilde açıklayabiliriz: sitenizde paylaşılan bütün içeriklerin, sayfaların, kategorilerin düzenli bir şekilde listelemesini yapan şemalardır. Google botları öncelikle site haritanızı ziyaret eder ve buradan paylaşılmış yeni içerik olup olmadığını kontrol eder. Eğer site haritası kullanıp kullanmadığınızı bilmiyor, sitemap bulma konusunda problem yaşıyorsanız sitenizin sonun “sitemap.xml” yazarak böyle bir sayfa olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Örneğin: https://wuubi.com/sitemap.xml gibi. Eğer böyle bir sayfa bulunuyorsa site haritanız var demektir. Karşınıza bir sayfa çıkmıyorsa sitemap oluşturma eklentileri kullanabilirsiniz. Sizlere önerimiz Google XML Sitemaps eklentisi olacaktır. Pratik şekilde sitemap oluşturma imkanı sunan bu eklenti aynı zamanda Türkçe desteklidir. Eğer WordPress kullanmıyorsanız site haritanızı sürekli güncellemeniz gerekecektir. Site haritası oluşturmak için internette online sitemap oluşturma adı altında kullanışlı internet siteleri bulabilirsiniz.

7) Güncel, daima güncel

Sitenizin güncel kalması önemli diğer bir noktadır. Bunun nedeni şu şekilde açıklanabilir: arama motoru botları internet sitenizi düzenli zamanlarda ziyaret eder. Daha nadir güncellenen siteleri arama motorları daha nadir ziyaret etmeye başlar. Bu yüzden dolayı sitenizi güncel tutun. Eski yazılarınızda küçük değişiklikler yapmak, anasayfanızın içeriğini dinamik hale getirmek, her gün yeni paylaşımlarda bulunmak arama motoru botlarının sitenizde daha fazla vakit geçirmesine ve daha sık gelmesine yol açacaktır.

8) Son yazılar, benzer yazılar ya da her neyse!

Paylaştığınız yazının arama motorları tarafından ziyaret edildiğini varsayalım. Gerekli analizleri yapan arama motoru yazılımları o sayfadaki iç ve dış linkleri de kontrol eder. (Üçüncü madde de bu belirtilmişti) Eğer paylaştığınız yazının sayfasında herhangi bir iç link bulunmuyorsa siteleriniz yazılarınızdaki dış linklere gidecek veya sitenizden çıkacaktır. Ancak sayfalarınızda bulunan son yazılar, benzer yazılar veya diğer yazılar gibi alanlar bu botların sitenizde dolaşmasına yol açacaktır. Bu sırada henüz index almamış yazılarınız varsa botlar bu yazıları da fark ederek tekrar inceleyecektir.

9) İmleme Siteleri

Yedinci maddede üzerinde durduğumuz güncellik konusu bazı siteler için hat safhadadır. Sosyal imleme siteleri bu tür sitelerden bazılarıdır. Bu sitelerde kullanıcılar tarafından içerikler paylaşılır, linkler eklenir, görseller yayınlanır… Arama motorlarının yazılımları bu siteleri sürekli tarama durumunda kaldığından dolayı buralardan hiç çıkmıyor bile denilebilir. Üçüncü maddede üzerinde durduğumuz “ne kadar güncel site o kadar hızlı index almak” kuralını bu sitelerde rahatça kullanabilirsiniz. İmleme sitelerinde yazı paylaşmak daha hızlı index almak için size büyük fayda sağlayacaktır. Reddit ve Digg gibi siteler daha hızlı index almak için yardımcı olabilecek sosyal imleme siteleri olup bu tür sitelerden onlarca bulabilirsiniz.

10) Site Pingleme

Ping siteleri paylaştığınız içeriğin arama motorlarına bildirilmesini sağlayarak onları uyarır ve daha hızlı index almak için size imkan sunar. Tek yapmanız gereken bu sitelere girerek kendi adresinizi eklemek. Geri kalanını ping siteleri halledecektir. Site pingleme işlemi bu kadar basit ancak daha hızlı index almak konusunda da oldukça önemlidir.

[cl-flipbox front_title=”BONUS 1″ front_desc=”Daha hızlı index alma Bonus Yöntemi görmek için kartın üzerine gelin.” back_title=”BONUS 1″ back_desc=”Sitenizde arama kutusu bulundurmak daha hızlı index almanızı sağlayacaktır. -Google Search Console aracını kullanmayı ihmal etmeyin.-“]

Daha hızlı index almak

Daha hızlı index almak için 10 yöntemden bahsettiğimiz bu yazımız burada son bulmuştur. Yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilir, yorum alanından görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

 


Arkadaşlarınla Paylaş:

42
9 paylaşım, 42 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
3
Vaay!
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
4
Hahaha
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

7 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. anlattığın yöntemler index alma hızını artırması açısından kesinlikle faydalı ama ben en çok sosyal medya değerine katılıyorum. Sosyal medya hesapları kaliteli bir site tabiri yerinde olursa tam bir hit canavarı oluyor. Özellikle instegram bu aralar en popüler kesinlikle kullanılmalı.

  2. Bence pingleme siteler her zaman kullanılmamalı bunun yerine Search Console aracından indexleme hemen yapılabilir.

  3. Oldukça faydalı ve doğal yöntemleri anlatmışsınız. Sosyal medya gerçekten hafife alınmayacak bir etken.

  4. pingleme sitelerini kullandığım zaman spam ve bot yorumlara rastlıyorum. genelde pingleme sitelerinde haber verilen sitelere yöneliyor bu botlar

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır