59
8 paylaşım, 59 points

Patolog Jackie Schmidt, günlük konuşmalarımızda titrek ve ince ses tonlarına tahammülümüzün olmadığını belirtiyor. Aslında birçoğumuz ona hak verebiliriz. Günlük konuşmalarımızda enerji saçan bir ses tonunu dinlemek varken zayıf ve titreyen bir sesi kim dinlemek ister ki? Bir sunum esnasında veya önemli konuşmalarda boğazınızın tıkandığını, bir yumru oturduğunu hissettiğiniz oluyor mu? Birinden önemli bir ricada bulunurken ses tellerinizi eski bir yatak yayı gibi hissediyor olabilirsiniz. Günlük konuşmalarımızda baskı altında hissettiğimiz zamanlarda sesimizde anatomik bir takım değişikler görüldüğü biliniyor. Peki konuşma sırasında ses tonunuzu nasıl ayarlayabilirsiniz biliyor musuz? Eğer bu konuda bir fikriniz yoksa endişelenmeyin…

Ses tonu nasıl ayarlanır? Ses telleri ve kasları nerededir, ne işe yarar?

Hepimizin nefes borusunun üzerinde, Adem elmasının hemen sağ tarafında ses telleri bulunuyor. Schmidt’in söylemine göre ses tonlarımızdaki bu değişimlerin sebebi kendimizi koruma içgüdüsünden geliyor. Ayrıca bu yapının, su altındayken sıvı yutmamızı engellemek gibi çok önemli bir görevi daha bulunuyor. Araştırmalar sonucunda bu yapının etrafında sarılı olan kasların soğuk su altındayken, korkutucu bir ses duyulduğunda veya stresli anlarda – bu duruma toplum önünde konuşmayı da dahil etmek mümkün – çalışmaya başladığı veya durduğu görülüyor.

Derin bir nefes alın ve sakinleşin…

Konuşmalarda ses tonunun ayarlanması

Konuşurken sesinizin cızırtılı, kısılmış veya titrek şekilde olması eminiz ki hoşunuza gitmiyordur. Çünkü sesimizin bizim zayıflıklarımızı değil güçlü yanlarımızı ortaya koymasını isteriz.

Schmidt ayrıca ses tonunun tiz olmasının insanlar tarafından stres altında, güvenilmez veya zayıf olduğunuzu düşünmelerine yol açtığını belirtiyor. Buradan anlayabileceğiniz üzere aslında ses tonunuz birçok görüşme, konferans veya toplantıda çok büyük önem taşıyor.

Konuşma ve ses tonunu ayarlamak için basit bir egzersiz

Schmidt bu durum için basit bir egzersiz geliştirmiş ve ses tonunuzu düzene sokacak bu basit egzersizi konuşmadan önce uygulamanızı öneriyor: İşaret parmağınızı ağzınızın birkaç santim önüne getirin ve yaklaşık 10 saniye boyunca ritmik biçimde nefes vererek “voouu” şeklinde bir ses çıkartın. Bu sesi küçük çocukların hayalet taklidi yaparken kullandıkları sese benzetebilirsiniz. Bu egzersizi 6-7 defa gerçekleştirin.

Bu egzersizin uygulamasını izleyebilirsiniz. Video belirlenen bölümden başlamazsa 7. dakika 53. saniyeden itibaren uygulamayı izleyebilirsiniz.

Bonus: Stres Seviyenizi Dengeleyin

Bu uygulama nefesiniz ile hava akışı arasında bir denge kuracak. Aynı zamanda ses telleri ve kaslarının rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca konuşma öncesinde minik bir meditasyon yapmak stresinizi azaltarak daha dinamik ses tonuna sahip olmanızı sağlayabilir. Sadece dakikalar içerisinde stresinizi azaltabileceğiniz “Rahatlatıcı Meditasyon Uygulamaları” listemize göz atmak isteyebilirsiniz.

Kaynak: https://ideas.ted.com/


Arkadaşlarınla Paylaş:

59
8 paylaşım, 59 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
4
Vaay!
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin! Şirin!
5
Şirin!
Hahaha Hahaha
6
Hahaha
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır