64
9 paylaşım, 64 points

Depresyondan nasıl çıkılır ve depresyonla mücadele rehberi, hayatınıza biraz olsun renk katabilmek ve farklı bakış açıları kazandırmak amacıyla hazırlanmış bir içeriktir.

Hayat bazen istenildiği gibi gitmeyebiliyor maalesef. Biz de sizlerle bu yazımızda onunla nasıl boy ölçüşebileceğiniz hakkında konuşmak istiyoruz. Depresyondan nasıl çıkılır ve nasıl daha mutlu hissedilir öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Öncelikle, bu yazımıza başlamadan önce en çok sevdiğiniz, duygu yoğunluklu bir şarkıyı açmanızı ya da aşağıdaki şarkı eşliğinde bu kelime bulutunda kaybolmanızı istiyoruz.

Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Her şey kötü olsa bile bir dip noktası mutlaka vardır. “Daha kötü ne olabilir ki?” dediğimiz zamanlar elbette ki olmuş ya da olacaktır. Böylesi zamanlarda lütfen şunu düşünün, denize düştüğünüzü, bu denizde boğulmaya başladığınızı ve bir şekilde yüzeye çıkmaya çalıştığınızı düşünün.

Fakat her ne kadar uğraşsanız da bunun bir türlü olmadığını ve devamlı dibe doğru sürüklendiğinizi düşünün. Şunu unutmamak çok önemlidir ki o dibe ulaştığımızda bizi yüzeye itecek en büyük güç, ayaklarımızla zeminden aldığımız kuvvet ile kendimizi iterek yükselmek olacaktır.

depresyondan nasıl çıkılır

Peki, bu yükselmeyi nasıl yapacağız? İnanarak… Her şeyi yapacağınıza inanmanız gerekiyor. Bizler o kadar güzel varlıklarız ki her şeyi yapabilecek güce ve iradeye sahibiz. Bizde olan bu inancı kaybedersek, sonsuz zenginliğimiz olsa dahi yine de dünyadaki en fakir insanız demektir ve şu hayatta kaybolmaya her zaman mahkumuzdur.

Kimseye kulak asmayın

Depresyondan nasıl çıkılır rehberi olarak bu zorlu süreç için herkesin sizlere bir şeyler söylemeye çalıştığını biliyoruz. Dinlemeyin onları. Neden mi? Çünkü başarısız insanlar farkında bile olmadan kendilerinde olan başarısızlıklarını her zaman diğer insanlarda arar ya da kendilerinde yapamadıklarını diğer insanların da yapamayacağını yine bilinçaltıları dışarıya yansıtır.

İşte bilinçaltımız ne kadar istemesek de bizlere böyle kötü şeyleri yaptırtır. Bu yüzden böylesi insanları hiç dikkate almayın.

“Başaramazsın!”

“Ne kadar da saçma bir düşünce!”

“O sana göre birisi değil!” …

Aslında böylesi insanların temel düşünceleri “Diğerleri de senin gibi başarısız olacak!”, “Onları da kendi düşüncelerinle entegre et!” gibi şeylerdir. Bu ve benzeri insanlar her zaman olacaktır. Bu yüzden dışarıdan gelecek olan tüm sesleri kapatın. Kendinize (iç dünyanızda) ses geçirmeyen bir oda oluşturun.

Bizler, geçmiş veya gelecek denizinde istemesek de çok yüzeriz ve ne kadar yüzersek o kadar güvenli olan karadan yani bulunduğumuz zamandan uzaklaşırız. Hatalar, farklı ihtimaller, keşkeler…

Gelecek kaygıları ve geçmişin izleri

Büyük gemilerin kaptanları yola çıkmadan önce geminin kontrol odalarında olan bir düğmeye basarlar. Bu düğme, motor odasındaki tüm kapılarda adeta bir mühürlenme etkisi yaparak odanın kapılarını kapatır ve oraya su dolmasını engelleyerek geminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.

Siz de geçmişte yaşadığınız kötü şeyleri ve gelecekle ilgili kaygılarınızı düşünmeyin. Beyninizi adeta bu güçlü kapılar gibi böylesi düşüncelere karşı kapatın.

O kapıların kapanması için gerekli olan düğmeye, her güne gözlerinizi açarken basın. Saniyeleri, dakikaları, saatleri, günleri ve hayatı en güzel haliyle yaşayın ve buna lütfen hemen başlayın. Neden, neyi bekleyesiniz ki? Depresyondan nasıl çıkılır rehberi devam ediyor…

Kötü bir durumu yaşamaktan daha üzücü bir şey vardır ve o da onu yaşayacağımızı bilmektir. O anın geleceğini, bu durumu yaşayacağımızı bilmek… Dünyamız yıkılacaktır. Belki de günler, aylar ya da yıllarca kendimizi toparlayamayacağız.

Başımıza tüm bunlar gelecekken, daha kötüsü ne olabilir ki? Böyle bir durum olduktan sonra insan, “Ben ne yapacağım?”, “Bu neden benim başıma geliyor!” demeye başlıyor ve ne yazık ki durumu kabullenmekten başka bir yolu olmuyor.

“Depresyondan Nasıl Çıkılır” ın 3 adımı

O anı yaşıyoruz ve kalbimizden, zihnimizden büyük parçalar kopabiliyor. Hissetmeye, değer vermeye, düşünmeye çok uzun bir süre ara verdikten sonra ancak ve ancak kendimize gelebiliyoruz.

Bunlar, zaman kavramı içerisinde, ister istemez yaptığımız ve kısacık ömrümüzden büyük zamanlar çalan eylemler oluyor ve depresyondan nasıl çıkılır konusunda önümüzde engel oluyor ne yazık ki. Neden buna izin verelim? Sizlere çok kısa olarak, üç madde ile böyle bir durumu nasıl yeneceğinizi söylemek istiyorum.

  1. Kendi kendinize şu soruyu sorun “Eğer sorunumu çözemezsem karşılaşabileceğim en kötü olasılık ne olabilir?”
  2. Eğer gerekiyorsa, kendinizi bu durumla ilgili en kötü şeye hazırlamaya başlayın.
  3. Sonra, zihinsel olarak zaten kabullenmiş olduğunuz bu en kötü şeyi düzeltmeye çalışın.

Son maddeye lütfen yıllarınızı vermeyin. Evet, zamana bırakmakla birçok şeyin telafisi olacaktır fakat ne yazık ki kaybolan zamanımızı geri alamıyoruz. Bu 3 maddeyi sizi üzecek her duruma karşı dünyanın en güçlü silahı gibi kullanın.

depresyondan nasıl çıkılır

Depresyondan nasıl çıkılır rehberi olarak şunu söylemem mümkün ki, üzülmek sizlerin sağlığına da zarar verecektir. Kansere yakalanmış birisini örnek vermek istiyorum. Belki de hastalandığını çok geç öğreniyor ve doktorlardan duyduğu tek şey, “Artık çok geç.” cümlesi oluyor. Ne kadar basit ve kısa bir cümle öyle değil mi? İşte bu cümle ile her şeyin bittiğini anlayabiliyor insan.

Fakat her şeye rağmen, o kansere yakalanmış olan kişi asla ümidini kaybetmiyor. İnanmaya devam ediyor! Ve üzüntü, ümitsizlik ve aynı zamanda hastalık da yenilmiş bir şekilde, dünyaya tekrar gelmiş gibi, daha güçlü bir şekilde hayatına kaldığı yerden devam ediyor.

Hayatımız o kadar kısa ki, onu üzülmek yerine en güzel şekliyle yaşayın lütfen. Bazen en kötü zamanda dışarı çıkıp güzel bir manzaraya karşı oturup, o manzarayı dinlemek bile her şeye çözüm olacaktır.

Sizlere çok sevdiğim bir kişisel gelişim kitabı olan “Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak”  ı sunmaktan mutluluk duyarım.

Bu kitabı mutlaka okuyun ve her şeyi yapabileceğinize inanın. Sizler çok güzelsiniz. Üzülmeyin:)

Kaynak: Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak – Dale CARNEGIE


Arkadaşlarınla Paylaş:

64
9 paylaşım, 64 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
7
İlginç
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin Şirin
0
Şirin
Komik Komik
1
Komik
Lezziz Lezziz
4
Lezziz
Havalı Havalı
3
Havalı
İğrenç İğrenç
2
İğrenç

Bir Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır