69
9 paylaşım, 69 points

“Dikkati kolayca dağılıyor, dinlemiyor ve odaklanamıyor.” Bu şikayetler size de tanıdık geliyor mu? Kim bilir, belki siz de aynı şikayetlerden yakınan onlarca ebeveynden birisinizdir!

Çocuklar, çocukluğun gerektirdiği şekilde hareket ederler. Dikkat ve konsantrasyon gibi yabancı kavramlar, onlar için hiçbir anlam ifade etmez. Bizler ise bunların; sosyal hayat, iş dünyası ve akademik başarı için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Peki, gerçekten çocuğunuzda dikkat eksikliği sorunu olabilir mi? Yoksa sadece sıradan bir dikkat dağınıklığı sorunuyla mı karşı karşıyasınız?

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği, çocuklarda küçük yaşlardan itibaren gözlemlenen psikiyatrik bir sorundur. Dikkat eksikliğiyle karıştırılan Dikkat dağınıklığı ise çevresel faktörler başta olmak üzere birçok faktörün etkisiyle açığa çıkan, geçici bir odak kaybı problemidir.

Şöyle düşünün: Bir çocuğu günün farklı saatlerinde aynı sınava soktuğunuzda farklı fakat birbirine yakın neticeler elde edersiniz. Dikkati belki sınav sırasında çevresel bir nedenden dolayı dağılmıştır ya da uykusunu alamamış olmanın dezavantajını yaşıyor olabilir.

Bu senaryodaki şartlar geçicidir. Dikkat eksikliği sorunu yaşayan çocuklar ise aynı sınavda her seferinde daha kötü başarısızlıklarla karşılaşabilirler. Çünkü bu çocuklar dikkatlerini çevresel faktörlerden bağımsız olarak farklı bir yöne verebilir, kolayca odak noktalarını kaybedebilirler.

Dikkat eksikliği, çocuklarda tek başına görülebileceği gibi hiperaktiviteyle birlikte de görülebilir. Yaygın olarak rastlanan bu duruma: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, kısaca DEHB adı verilmektedir.

Peki, dikkat eksikliği neden olur?

Bilim insanlarına göre, DEHB veya dikkat eksikliği gibi problemlerin nedeni kalıtsaldır. Hamilelik öncesi, hamilelik sırasında veya doğum sırasında oluşabilen bazı komplikasyonların da dikkat eksikliğine neden olabileceği düşünülüyor.

Merak etmeyin, çocuğunuzu doğru yönlendirerek DEHB ve dikkat eksikliği gibi rahatsızlıklarla mücadele edebilirsiniz!

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliğinin belirtileri, erken çocukluk döneminde görülmeye başlanır. 7 yaşına ulaştığında, belirtiler kendini şiddetli biçimde gösterir. Rahatsızlığın semptomları ergenlik döneminde de görülmeye devam eder.

Aşağıdaki maddeler, erken çocukluk döneminden itibaren gözlemlenebilecek en yaygın dikkat eksikliği belirtileridir:

 • Çevredeki seslerden ve önemsiz faktörlerden kolayca etkilenmek
 • Dikkat gerektirmeyen rutin işleri yaparken bile hata yapmak
 • Ayrıntılara yeterince dikkat ayıramamak
 • Konsantrasyon gerektiren işlere çekimser davranmak ve bu tip aktivitelerde başarısız olmak
 • Tek bir hedef üzerinde uzun süre duramamak; sürekli farklı hedeflerin peşinde olmak
 • Eşyalarını kaybetmek
 • Karşılıklı konuşma sırasında, konuşmadan bağımsız farklı bir şeyi düşünmek ve konuyu kaçırmak
 • Anlatılanları akılda tutamamak, öğrenmek için sık tekrara ihtiyaç duymak
 • Unutkanlık
 • Görev ve sorumlulukları ertelemek ya da yapmamak
 • Planlama sorunu yaşamak
 • Aşırı hareketlilik

Yukarıdaki belirtilerin birkaçının çocuğunuzda bulunduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuz dikkat eksikliği sorunuyla karşı karşıya olabilir.

ÖNEMLİ: Dikkat eksikliği veya dikkat dağınıklığı gibi rahatsızlıkların teşhisi sadece belirtilerden yola çıkılarak yapılamaz. Mutlaka bir çocuk psikoloğuna gitmelisiniz. Teşhisin koyulabilmesi için evdeki davranışları, arkadaş ilişkileri ve akademik performansı gibi birçok verinin toplanması ve incelenmesi gerekir. Zeka testleri tek başına çocuklardaki dikkat sorununa ışık tutmasa da, çocuğunuzun ayrıca zeka testine girmesi gerekebilir.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Kaç Yaşında Görülür?

Dikkat eksikliğinin ilk belirtileri erken çocukluk döneminde başlar. En belirgin belirtileri 7 yaşında ortaya çıkar ve belirtiler ergenlik döneminde kendini tekrarlamaya devam eder.

Ebeveynlerin deneyimine göre DEHB “aşırı hareketlilik” şeklinde 3 – 4 yaşlarda ortaya çıkıyor. Bazı çocuklarda belirtilerin ortaya çıkmasının ise 5 – 6 yaşına kadar sürebildiği gözlemleniyor.

Dikkat Eksikliği Tedavisi ve Aileler için Önemli Öneriler

Dikkat eksikliğini tamamen tedavi eden bir yöntem henüz yok. Ancak son araştırmalarda elde edilen bulgulara göre:

 • Dikkat eksikliği ilaçları
 • Aile beceri eğitimi
 • Davranışsal eğitim

Gibi çözümlerin dikkat eksikliğiyle mücadelede kullanılabilecek en etkin çözüm yolları olduğu düşünülüyor.

Dikkat eksikliği tedavisi için ilaçlı tedavi dışında bir alternatif arıyorsanız, Türkiye’de bir ilk niteliğindeki, TUBİTAK desteğiyle geliştirilen MentalUP ile tanışmalısınız! Pedagojik ürün olarak nitelendirilen MentalUP, dikkat ve konsantrasyon oyunlarıyla çocukları zinde tutar ve dikkat gelişimini destekler.

Dikkat geliştirme setleri ve diğer yöntemler çocuklar için can sıkıcı birer ödeve dönüşebilir. MentalUP’ın eğlenceli ve oyunlaştırılmış egzersizleri ise kolayca odaklanmaları ve çalışmalarının devamlılığını sağlar. Bu sayede çocuğunuz sadece eğlenmek için oyun oynadığını düşünürken, aslında dikkat ve odaklanma becerilerini de geliştirir.

MentalUP Dikkat Egzersizleri: Hemen Deneyin!

Dikkat eksikliğinin bir ömür boyu devam edebilecek, ciddi bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır. Ortaya çıkan belirtiler ilerleyen yaşlarda şiddetini yitirmesine rağmen kişilerin yetişkinlik döneminde de etkilenmesine neden olabilir.


Arkadaşlarınla Paylaş:

69
9 paylaşım, 69 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
4
Vaay!
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
5
Hahaha
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Zülal

Bir Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır