73
10 paylaşım, 73 points

Dikkat dağınıklığının nedenleri çok farklı kaynaklara dayanıyor olabilir. Bu içerikte nörobilim uzmanı Amishi Jha ile dikkat dağınıklığı ve dikkatsizlik konularını inceleyeceğiz.

Düşünüyorum öyleyse, dikkatim dağıldı…

Eğer Descartes günümüzde yaşasaydı, o ünlü sözü belki de bu şekilde biliniyor olacaktı.

Çağımızın oyalanma çağı olduğunu söylemek pek de yanlış olmasa gerek. Telefon bildirimleri, mesajlar, televizyon sesleri, videolar ve daha fazlası tarafından adeta hırpalanıyoruz! Böyle bir karmaşanın içerisindeyken dikkat dağınıklığı yaşamak pek de şaşırtıcı olmasa gerek.

Dikkat dağınıklığı çözümleri

Amishi Jha’nın özel olarak geliştirdiği yöntemler, dikkat dağınıklığının giderilmesi ve dikkatsizliğin çözümü hususlarında oldukça etkili denilebilir. Miami Üniversitesi’nde görev yapan Amishi Jha, beynin dikkat mekanizması üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmış ve dikkat dağılması yaşayan bir zihnin tekrar kontrol altına alınması için işe yarar tekniklere sahip.

İçeriğe başlamadan önce sizler için özel olarak seçtiğimiz müthiş bir parça var! Bu müziği arkaplanda açarak okuma deneyiminizi artırabilirsiniz.

Dikkatsizliğin nedenleri nelerdir?

Dikkat dağınıklığının nedenleri genel olarak iki başlığa ayrılabilir. Bu kaynakları iki başlık altında toplamak mümkündür:

a) Dış Etkenlere Bağlı Olan Dikkat Dağınıklığı

Araba kornası, gök gürültüsü, telefonunuzun zil sesi gibi dış dünyaya bağlı olan etkenlerdir.

b) İç Etkenlere Bağlı Olan Dikkatsizlik

Bu etkenlerin en başında alkol veya sigara yoksunluğu, stres ve kaygı geliyor.

Dikkatinizi dağıtan bu etkenlerin sizin için saçma veya önemli görünmesinin bir önemi bulunmuyor. Önemli olan zihninizdeki dikkat dağınıklığına yol açan nedenler arasında yer almaları ve yapmakta olduğunuz işi yarım bırakmanızda etkilerinin olması. Küçük gibi görünse de bu dikkatsizlik kaynakları, hayatımızı büyük ölçüde olumsuz etkileniyor.

dikkatsizlik

Dikkat dağınıklığı nasıl giderilir? Dikkatsizlik nasıl çözülür?

Peki zihninizdeki bu dikkatsizlik nasıl geçer? Dikkatsizliğe ne iyi gelir ve dikkatsizlik nasıl çözülür? Bu aşamada devreye Amishi Jha’nın geliştirdiği uygulamalar giriyor. Jha, bu çalışmayı özellikle askeri personeller ve sporcular gibi stres yoğunluğu fazla olan kişiler üzerinde denediğini belirtiyor. Amishi Jha, düzenli olarak farkındalık egzersizlerini uygulayan bireylerin, diğer kişilere oranlar stres altındayken dikkat toplama yetilerinin daha iyi olduğunu belirtiyor. Ayrıca farkındalık egzersizleri sadece dikkati geliştirmekle kalmıyor aynı zamanda kişilerin anksiyete ve depresyon gibi ruhsal sorunlara karşı direncini de geliştiriyor.

Dikkatsizlik Çözümü İçin 4 Basit Uygulama

Jha, dikkat dağınıklığının çözümü için geliştirdiği basit uygulamaları dört alanda derliyor…

 1. 1 Nefes kontrolü ve kontrollü odaklanma

  nefes.gif

  Dikkat dağınıklığının çözümü için en önemli uygulamalardan birisi şüphesiz nefes kontrolüdür. Farkındalık ve kontrollü nefes alışverişi, dikkatsizliğe iyi gelen altın bir kural denilebilir. İşte egzersizin ilk uygulaması olan nefes kontrolü:

  1. Rahat bir koltuğa dik şekilde oturun.
  2. Bütün dikkatinizi nefesiniz üzerine odaklayın. Nefesinizin serinliğini burun deliklerinizde ve aldığınız nefesi karnınızda hissedin.
  3. Odaklanmanız gereken işin sizde yarattığı duyguyu hissetmeye ve bu hisse yoğunlaşmaya çalışın.
  4. Dikkatiniz dağılmaya başladığında sakince dikkatinizi tekrar nefesinize verin.

  Dikkatiniz dağıldığında, aklınıza düşünceler akmaya başladığında hayal kırıklığına uğramayın ve sakin kalın. Beyninizi bir yavru bir köpek olarak düşünün ve onunla yürüyüşe çıktığınızı farz edin. Yavru köpeğiniz sizden uzaklaşmaya çalıştıkça tasmasını hafif ve nazik bir şekilde kendinize çekin. Bu egzersizi 5-15 dakika olarak uygulayarak farkındalık uygulaması gerçekleştirin.

 2. 2 Dikkat dolu bir yürüyüş

  yuruyus.gif

  Evet, nefes uygulamasına kıyasla daha basit bir egzersiz olduğunun farkındayız. Bu uygulamada sadece yürüyün. Evde veya dışarda olmanızın bir önemi yok. Dikkat toplamak için yapmanız gereken tek şey yürüyün. Yürüyüş sırasında ev ortamındaysanız kulaklığınızı takarak sakin müzikler dinleyerek rahatlamanıza yardımcı olabilir, dışarıda iseniz kendinizi rüzgarın yumuşak temasını hissedin ve kendinizi doğanın seslerine bırakın. Zihninizi tamamen boşaltarak farkındalıklı bir şekilde sadece etrafınızı inceleyerek zihninizi açmaya çalışın.

 3. 3 Vücut taraması

  sayko.gif

  Bu uygulama farkındalığı artırmak konusunda büyük ölçüde katkı sağlayacağı gibi dikkat dağınıklığına iyi gelecek.

  1. Bu uygulamaya vücudunuzun en aşağısından, ayak parmaklarınızdan başlayın. Gözlerinizi kapatın ve derin nefes alarak ayak uçlarınızı hissetmeye çalışın. Ne hissediyorsun? Sıcak mı soğuk mu? Karıncalanıyor mu yoksa uyuşukluk mu var?
  2. Yavaşça dikkatinizi ayak tabanı ve topuklarınız üzerinde yoğunlaştırın. Aynı şekilde bu bölgelerdeki hislere odaklanın.
  3. Elinizde bir el feneri varmış ve karanlıkta bu bölgelerinizi aydınlatıyormuş gibi hissedin. Vücudunuzu ilk defa keşfediyor ve çok dikkatli bir şekilde inceliyorsunuz.
  4. Zihninize gelen düşüncelerin nazik bir şekilde akıp gitmesine izin verin.
  5. Yavaş yavaş vücudunuzda yukarılara doğru tırmanın ve bacaklarınız, karnınız, göğsünüz, boynunuz ve başınızı yoğun bir şekilde hissedin.
 4. 4 Açık izleme uygulamasıyla etrafınıza odaklanın, farkındalık yaratın

  dalgalar.gif

  Son aşama olan açık izlemede tahmin edilenin aksine objelere odaklanmayacağız. Bu aşamada etrafınızdaki ve içinizdeki deneyimleri inceleyeceğiz ve onları adeta yıkayacağız. Etrafınızdaki deneyimleri, içinizdeki duyguları incelemeyecek veya yönetmeye çalışmayacaksınız. Sadece dağılmalarına izin vereceksiniz.

  1. Rahat bir yerde dik konumda oturun.
  2. İçinizde beliren duyguları ve hisleri fark edin. Şuanda yaşadığın bütün duyguların farkında ol.
  3. Hissettiğiniz duyguları ve düşünceleri birer yapışkanlı etiketle, etiketlediğini düşün. Bu etiketler, "endişe verici","üzücü" veya "harekete geçirici" şekilde sizde yarattığı hislerden oluşabilir. Bu etiketlemeyi sesli veya içinizden sessiz şekilde yapabilirsiniz.
  4. İçinizde oluşan duyguları ve düşünceleri bu şekilde sizde yarattığı hislere göre etiketledikten sonra, gitmelerine ve dağılmalarına izin verin.
  5. Çok da kolay olmasa da bu uygulama sizin büyük ölçüde farkındalık sahibi olmanızı sağlayacaktır. 

  Başarısız olduğunuzu hissettiğinizde dikkatinizi nefes egzersizleri ile tekrar toplayın ve kendinizden emin şekilde bu uygulamaya yeniden başlayın.

Hepsi bu kadardı!

Evet hepsi bu kadardı! Günde ortalama 15-30 dakika ayırarak bu 4 dikkat toplama egzersizi uygulanırsa dikkat dağınıklığının çözümleri ve dikkat toplama konularında büyük ölçüde yardımcı oluyor.

Haftada 5 gün uygulamanız halinde 4 haftada size katacağı muazzam etkiyi hissedebilirsiniz.


Arkadaşlarınla Paylaş:

73
10 paylaşım, 73 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
2
Vaay!
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Şirin! Şirin!
3
Şirin!
Hahaha Hahaha
4
Hahaha
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de onaylanması halinde listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır