62
9 paylaşım, 62 points

Doğal kireç sökücüler ve kireç sökme yöntemleri nelerdir bahsetmeden önce kireç hakkında bir takım bilgileri paylaşmakta yarar var. Bu yazımızda sizler için doğal kireç sökücüler nelerdir ve kireç nasıl sökülür sorusunun cevabı ile beraber kireç sökme yöntemleri nelerdir bunlardan bahsedeceğiz. Yaşadığımız ülkenin sularının bir hayli kireçli olduğu aşikar. Kullandığımız su ısıtıcıları ve çaydanlıktan diğer birçok mutfak eşyası çok kısa sürelerde kireç tutabiliyor.

Kirecin zararları arasında sadece bunlar değil mutfak lavabolarında sarımsı lekeler oluşması, duş başlıklarının tıkanması, çamaşır ve bulaşık makinelerinin zarar görmesi gibi etkiler de yer almaktadır. Ayrıca ısıtma sistemlerinde biriken kireç verimi düşürerek ısınmanızı da olumsuz etkileyebildiği gibi cildinizi de sertleştirir. Ayrıca temizlik malzemelerinin kir sökücü etkisini de düşürmektedir.

Kirecin vücuda zararları konusunda da birkaç bilgi paylaşarak esas konumuz olan doğal kireç sökücüler ve kireç sökme yöntemleri hakkında konuşacağız. Kirecin vücudumuza çok büyük zararları olduğu bilinmese de vücutta gerginlik yarattığına dair bir görüş bulunuyor. Ayrıca ilerleyen süreçte az miktarda da olsa damar tıkanıklığı rahatsızlıkları ile beraber cilt ve saç problemlerine de yol açabiliyor. Bununla beraber kirecin zararları arasında bakteri oluşumuna yol açan bir ortam yaratmak yer alıyor. Bu sebeple de dolaylı yoldan hastalıklara davetiye çıkartabilmektedir.

kireç sökme

Doğal Kireç Sökücüler Nelerdir?

Peki kireçle nasıl mücadele etmeliyiz? Piyasada bulunan hazır kireç sökücüler ile beraber doğal kireç sökücüler de kullanılabilir. Bahsi geçen doğal kireç sökücüler nelerdir? Bu kireç sökücüler ile kireç sökme yöntemleri nedir? Kireç nasıl sökülür?

İşte doğal kireç sökücü yapımı ve kireç nasıl sökülür sorusunun cevabı. Doğal kireç sökücünün malzemeleri:

  • 50 mL limon tuzu (Marketlerin baharat reyonlarından satın alabilirsiniz. 50 mL = yarım çay bardağı)
  • 500 mL sirke (Ne sirkesi olduğunun pek önemi yok. 500 mL = iki su bardağı)
  • Tepeleme 2 tatlı kaşığı karbonat

Bu malzemeleri bir kap içerisinde karıştırarak kullanabilirsiniz. Kullanıma hazır olduğunu limon tuzlarının iri taneciklerinin yok olmasıyla anlayabilirsiniz. Kireçli yüzeylere bu doğal kireç sökücüyü püskürmek yoluyla kullanabilirsiniz. Oldukça etkili bir kireç sökücüdür. Ayrıca limon tuzunu su ısıtıcısı ve çaydanlıklarınızda su ile kaynatmanız durumunda kireci yok edecektir.


Arkadaşlarınla Paylaş:

62
9 paylaşım, 62 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
6
İlginç
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Şirin Şirin
6
Şirin
Komik Komik
0
Komik
Lezziz Lezziz
3
Lezziz
Havalı Havalı
2
Havalı
İğrenç İğrenç
2
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır