60
8 paylaşım, 60 points

Düğün Stresi & Evlilik Stresi ile Baş Etmek

Düğün dernek kurup ve mutlu bir hayata adım atmak her insanın hayalidir. Hem siz hem da yakın çevreniz bu mutlu günü çok güzel anılarla geçirmek isterler. Aynı zamanda siz de düğününüzün hatasız ve mükemmel geçmesini istemez misiniz? Elbette isterseniz ve bu da en doğal hakkınız. Fakat öte yandan da büyük heyecanla beklediğiniz bu büyük günün yaklaştığını hissettikçe siz de çokta doğal olan stres seviyenizin artması gözlemlenir. Buna da düğün stresi denilebilir. Peki bu düğün stresi veya evlilik stresi nasıl atlatılır?

Yaşamanızın geri kalan kısmını birlikte paylaşacağınız müstakbel eşinizle birlikte o büyük düğün gününde her şeyin yolunda gitmesini diliyorsanız, size düğün öncesi stresi yenebileceğiniz önemli dokuz tavsiye!

Listeye başlamadan:

İçeriğe başlamadan önce senin için seçtiğimiz bu neşeli müziği arkaplanda çalarak okuma deneyimini artırabilirsin. Eminiz ki bu içeriğin sonunda kendini rahatlamış hissedeceksin. Çok mutlu bir evlilik seninle olsun diyelim ve seni bu güzel şarkı ve listeyle başbaşa bırakalım ?

1) Düğün Stresi İçin Kilit Çözüm: Planlama

Düğün gününüz gelip çatmadan önce mutlaka o günde yapılacaklar hakkında her şeyi yazarak bir plan hazırlayın. Planı kendi başınıza hazırlamayın. Gerekirse büyüklerinizin de görüş ve tavsiyelerini alabilirsiniz. Düğün günü hazırlamış olduğunuz planı gününde plana sadık kalarak adım adım uygulayın. Bu yolu yapmak kişilerde stresi azaltmaktadır.

2) Düğün Bütçenizin Miktarına Belirleyin

Düğünde harcayacağınız parayı hem eşinizle hem de aile büyükleriyle görüşerek belirleyin. Düğününüzün gerçekleşeceği mekân sahipleriyle detaylı bir şekilde görüşmeyi de unutmayın ve bütçenizin miktarını belirtin. Daha sonra herhangi kötü bir sürprizle karşılaşmayın ve canınız sıkılmasın.

Giyilecek olan gelinlikten ile damatlığa, düğün pastasından çiçeğe, kuaförden davetiyelere kadar düğününüzle alakalı yapacağınız tüm masrafları hesaplayarak sonrası kötü sonuçlara kapı aralamayın. Düğününüz güzel olsun ki bu güzel günde hem sizler mutlu olun hem de yakınlarınız mutlu olsun.

3) Davetiye Dağıtımını Zamanında Yapın

Düğüne davet edeceğiniz kişilerin listesini mutlaka önceden hazırlayın. Çünkü davet edeceğiniz kişi sayısı bir hayli kabarık olabilir. Bu davet listesi en az iki ay önceden hazır olsun ki sonradan sıkışma ve unutma yaşamayın. Ayrıca bu listeyi yanınızdan ayırmayın. Diğer yandan davetiye dağıtımını son ana bırakmayın. davetiye dağıtım işini düğünden bir ay evvelden halletmiş olmalısınız. Çünkü bir ay önceden yaptığınız bu davranış sizin stresinizi azaltacaktır.

4) Düğün Yerini Önceden Gidin Görün

Düğününüzün olacağı mekânı önceden görmeye gidin. Burada yapılacak olan bir yakınınızın düğününe katılın. Fakat illa ki bir yakınızda olmayabilir. Burada mekân sahiplerine rica ederek başka bir düğüne katılıp etkinliği gözetleyin. İmkân varsa daha önce yapılmış bir videoyu izleyip ön bilgi sahibi olun. Sizin geçeceğiniz bu yoldan daha önce geçmiş bir düğünü izlemek sizi rahatlatacak olup stresinizi azaltmada etkili olacaktır

5) Müstakbel Eşinizle Vakit Geçirin

Düğün stresini yaşayan sadece siz değilsiniz. Elbette müstakbel eşinizde sizden farklı bir hava içinde olmayacaktır. O da karın ağrıları çekmekte ve stres yaşamaktadır. Bundan dolayı son zamanlara doğru müstakbel eşinizle bolca vakit geçirebilirsiniz. Birlikte bu stresi yenebilirsiniz.

6) Evlilik Stresi İle Mücadelede Kendinize İyi Bakın

Aşırı şekilde yaşanan stresin kişilere getirdiği birçok psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkları akıldan çıkarmamak gerekir. Düzenli beslenmeye dikkat edin. Uyku düzeninizi iyi ayarlamayı unutmayın. Ne olursa olsun ruhunuzu ve vücudunuzu dinç tutmaya gayret gösterin.

Olur olmaz her şeyi kafanıza takmayın. Düğün harici konuları konuşmaya gayret gösterin. Zihninizi sürekli düğün güne yerine başka şeylerle meşgul etme yoluna gidin.

Kendinizi fazla sıkmadan ve yormadan günlerinizi normal seyirde yaşamaya özen gösterin. Vücudunuzla birlikte ruhunuzu da her zaman dinamik tutun.

Düğün harici konular da konuşun, zihninizi başka şeylerle de meşgul edin. Düğün stresi yaşamanıza sebep olan etmenleri aklınızdan uzak tutun.

evlilik öncesi stres

7) Günlük Egzersizleri Yapın

Şu bilinen bir gerçektir ki egzersiz veya spor yapmak kişilerde stresi azaltmaktadır. Düğünden önce kaydolacağınız bir spor salonunda bolca hareketler eşliğinde egzersizlerinizi yaparak üzerinizden stresi atabilirsiniz. Tabii ki de spor salonu şart değil. Kendi evinizde veya varsa bahçenizde de egzersizlerinizi yapabilirsiniz.

Hem böylece sadece zihninizde yer etmiş fazlalıkları değil aynı zamanda da vücudunuzda fazladan yer almış kiloları da atabileceğinizi unutmayın. Evlilik stresi ve düğün stresi sadece geçici duygulardır. Bu günleri düşündüğünüzde yüzünüzün güleceğinden emin olabilirsiniz.

8) Çevrenizden Yardım İstemekten Çekinmeyin

Düğün öncesi hazırlıkların hepsinin üstesinden kendi başınıza gelmeniz olanaksızdır. Bundan dolayı yakın çevrenizden mutlaka yardım alın. Birçok arkadaşınızın görüş ve tavsiyelerini alın, yardım çağrılarına kulak verin ve geri çevirmeyin. Ne demişler “birlikten kuvvet doğar.” En nihayetinde onlar sizin en yakınlarınız. Bu mutlu gününüzde yanınızda olmayacak ta ne zaman olacaklar?

BONUS: Olayları Zamanın Akışına Bırak, Rahatla ?

Hani derler ya “her şey olacağına varır.” Her şeye müdahale etmeyin yani filmin tüm kahramanı siz olmayın ve bazen olayları zamanın akışına bırakmayı tercih edin. Unutmamak gerekir ki kendinizi ne kadar stres içinde kalırsa kalın bazı gelişen olayların seyrini asla değiştiremezsiniz. Bundan dolayı gelişen her şeyi kabullenin ve zamana bırakın.

Nihayetinde siz ve yakın çevreniz güzel bir uğraş için çaba gösteriyorsunuz. Sonucu ne kadar kötü olabilir ki? Geri kalan zamana dönüp baktığınızda yüzünüzü gülümsetecek ve mutlu edecek geride bir süreç bırakın. Ne o güzelim günü ne de düğününüzü kendinize ve yakınlarınıza işkence haline getirmeyin. Mutluluklar hep sizin olsun.


Arkadaşlarınla Paylaş:

60
8 paylaşım, 60 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
0
İlginç
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin Şirin
1
Şirin
Komik Komik
2
Komik
Lezziz Lezziz
4
Lezziz
Havalı Havalı
4
Havalı
İğrenç İğrenç
3
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır