36
7 paylaşım, 36 points

Ekonomi ve iş yaşamı dergisi olan Forbes’in açıkladığı bu listede 2017 yılının en çok kazanan 10 yazarı yer alıyor. İsterseniz gelin bu yazarlara ve en çok okunan eserlerine bir göz atalım:

1-) Joanne K. Rowling  (95 milyon dolar)

Rowling’in en çok bilinen kitabı olan Harry Potter ve Lanetli Çocuk kitabı, satışa çıktığı 3 gün içerisinde 680 bin kişiye ulaşmıştır. Genellikle fantastik kitaplar yazan 52 yaşındaki İngiliz yazar, geçen sene birinci sırada yer alan Amerikalı yazar James Petterson’u geride bıraktı.

2-)James Petterson  (87 milyon dolar)

Amerikalı psikolog ve yazar olan 70 yaşındaki James B. Patterson aynı zamanda ”en iyi ilk roman” dalında Edgar ödülünün de sahibidir. Son yılın en çok satan dedektif serilerinin yazarıdır. New York Times çok satanlarda The Big Bad Wolf, Roses Are Red, Violets are Blue, The Lake House, Balayı, Cankurtaran adlı kitapların da yazarıdır.

3-)Jeff Kinney ( 21 milyon dolar)

47 yaşındaki yazar Jeff Kinney, online oyun geliştiricisi ve The New York Times çok satan yazarıdır. Jeff, ”Time” dergisi tarafından “Dünyanın En Etkili 100 Kişisi”nden biri seçilmiştir. ”Saftirik Greg’in Günlüğü” adlı setiyle de hafızalarımıza kazınan Jeff Kinney, listede üçüncü sırada yerini aldı.

4-)Dan Brown ( 20 milyon dolar)

Her ne kadar Dan Brown denince aklımıza kitaplarının isimleri sıralansa da biz yine de hatırlatalım. Başta Cehennem, Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar adlı kitaplarıyla adını tüm dünyaya duyuran 53 yaşındaki Amerikalı yazar 1996 yılında yayımladığı ilk kitabı olan ”Digital Kale” ile edebiyat dünyasına 1-0 önde başlamıştır. Okul hayatı bittikten sonra bir süre okuduğu okullarda İngilizce öğretmenliği yapan Brown, 2017’de de ilk sıralardaki yerini korumuştur.

5-)Stephen Edwin King (15 milyon dolar)

Olmazsa olmazdı değil mi ? Hikaye ve roman yazarı olan King, gerilim ve korku romanlarıyla bilinir. En çok bilinen kitapları O, Mahşer, Medyum ve Hayvan Mezarlığı’dır. Kara Kule serisi de bir çok okuyucunun beğenisini kazanmıştır. Stand By Me, The Shawshank RedemptionThe Shining gibi birçok ünlü film de Stephen King’in kitaplarından esinlenmiştir.

6-)John Grisham ( 14 milyon dolar)

Altıncı sırada yerini bulan 63 yaşındaki Amerikalı yazar aynı zamanda politikacı ve avukattır. Yazdığı türlerin en çok bilineni adli gerilimdir. İlk kitabı 1984’te yayımladığı ”Öldürme Zamanı”, en çok satan kitabı da 1991’de piyasaya sürülen ”Şirket”tir.

7-)Nora Roberts (14 milyon dolar)

67 yaşındaki Amerikalı yazar Roberts, ünlü aşk ve macera romanları yazarıdır. 210’dan fazla roman yazmıştır, kitapları uzun süre en çok satanlar listesinde yerini almıştır.  Ülkemizde ”Hayaletli Ev” ,”Meleğin Düşüşü” adlı filmleriyle tanınmıştır. Bu Güller Senin, Kalbinin Sesini Dinle, Portredeki Ölüm adlı kitapları ülkemizde en çok okunanlardır.

8-)Paula Hawkings ( 13 milyon dolar)

45 yaşındaki Britanyalı gazeteci ve yazar Hawkings, Madde bağımlılığı ve şiddet temalarını işlediği gerilim romanı olan Trendeki Kız ile tanınmıştır. Bunun dışında ”Karanlık Sular” da çok tercih edilen kitaplarındandır.

9-)E. L. James ( 11 milyon dolar)

54 yaşında olan, Erika Mitchell mahlasıyla bilinen başarılı bir  İngiliz yazardır. Yazdığı erotik-romantik üçlemesi Grinin Elli Tonu, Karanlığın Elli Tonu ve Özgürlüğün Elli Tonu ve bunlarla birlikte seriye ek olarak çıkardığı Grey: Fifty Shades of Grey as Told by Christian kitaplarının sahibidir.

10-)Danielle Steel (11 milyon dolar)

Asıl adı Danielle Fernandes Dominique Schuelein-Steel’dir. Fakat kısaca ”Danielle Steel” ismiyle bilinir. 70 yaşındaki Amerikalı yazarın romanları 800 milyondan fazla kopya satmıştır. Çok beğenilen kitaplarından bazıları: Neden Olmasın? İyi ki Doğdun Aşk, Rüzgarın Şarkısı adlı kitaplarıdır.


Arkadaşlarınla Paylaş:

36
7 paylaşım, 36 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
4
Vaay!
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
5
Hahaha
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Serpil Akın

Ankara Üniversitesi Grafik Tasarım mezunu bir FreeLancer.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır