71
12 paylaşım, 71 points

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait online işlem gerçekleştirme platformu E-Devlet’e yeni bir özellik geldi. E-Devlet Soyağacı öğrenme fonksiyonu ile artık 1800 yıllarına kadar soy ayağacınızı görebilir, bütün soyunuzu görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca öğrenci belgesi, adli sicil kaydı gibi birçok online işlem gerçekleştirebileceğiniz E-Devlet’in bu yeni özelliği adeta çığır açtı! İlk günden 30 bin üzerinde belge ile soyağacı sorgulaması yapan vatandaşlardan büyük ilgi geldi. Dilerseniz e-Devlet hesabınız üzerinden Adli Sicil kaydı, mahkeme dava sorgusu, gelir testi, telefon hattı sorgulama, numara taşıma, ehliyet cezai işlem sorgulaması, vergi borcu sorgulama, askerlik belgeleri ve emeklilik gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Hesabı Nasıl Alınır?

Eğer hala bir e-Devlet hesabınız yok ise nasıl e-Devlet şifresi alacağınızı bu yazı ile öğrenebilirsiniz. Artık devlet dairelerinde vakit kaybetmek yerine e-Devlet hesabınız ile giriş yaparak birçok belgeye online olarak ulaşıp çıktı alabilirsiniz. Bunun için e-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. T.C kimlik numaranzı kullanıcı adı, şifrenizi de belirttiğimiz adımlardan alabilirsiniz. E-Devlet şifresi almak için PTT şubesine giderek personele e-Devlet şifresi almak istediğiniz belirtebilirsiniz. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız PTT ‘ye gitmeden e-Devlet şifresi alabilirsiniz. Bunun için giriş yapma bölümünden “İnternet Bankacılığı” bölümüne girebilirsiniz.

 

E-Devlet Soyağacı Sorgulama

Binlerce kişinin yoğun ilgi gösterdiği e-Devlet soyağacı sorgulama işlemi ile 17. yüzyıla kadar bütün akrabalık ilişkilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Soyağacınızdaki kişilerin doğum yerlerini, hayatta olup olmadıklarını ve birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için yukarıda belirttiğimiz e-Devlet şifresi alma işlemlerini önceden tamamlamanız ve e-Devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra buraya tıklayarak e-Devlet soyağacı görüntüleme sayfasına gidebilirsiniz. Karşınıza çıkan giriş bölümünden giriş bölümünden hesabınıza giriş yaptıktan sonra ortalama 5-10 dakika arasında soyağacı belgesi online olarak sunulacaktır. Ayrıca bu fonksiyona arama bölümüne “Soyağacı” yazarak ulaşabilirsiniz. Bu şekilde e-Devlet soyağacı öğrenme işlemini tamamlamış olacaksınız.


Arkadaşlarınla Paylaş:

71
12 paylaşım, 71 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
3
Vaay!
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
4
Hahaha
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır