45
7 paylaşım, 45 points

Oyuncular için adeta bir tutku olan ekran kartları, bazen kullanıcılar için baş belası haline gelebiliyor. Gösterdiği performans zorlukları ile oyun severler için sıkıntılı zamanlar oluşturan ekran kartları, oyun keyfinin korkulu rüyası haline gelebiliyor. Bu yüzden dolayı sizler için sadece 2 maddede ekran kartı güçlendirme nasıl yapılır ve ekran kartı performans arttırma işleminden bahsedeceğiz.

1) Tarihe Gömülmüş Olan “Driver” ları silin!

Birçok kullanıcının yaşadığı ekran kartı çakışma sorunu bu maddenin doğru uygulanmamasından kaynaklanıyor. Eğer mevcut ekran kartınız eski tarihli ise ve yeni bir güncelleme mevcutsa hemen güncelleme yapmayın! İlk önce yapmanız gereken işlem, mevcut ekran kartı sürücünüzü kaldırmak olacak. Bunun için:

Bilgisayarım’a Sağ Tık > Yönet > Aygıt Yöneticisi > Görüntü Bağdaştırıcıları

bölümüne giriş yapın. Mevcut ekran kartı modelinize sağ tıklayarak “Cihazı Kaldır” seçeneğini seçin. Böylece çakışma sorunu olmadan rahatlıkla ekran kartınızı güncelleyebilir ve performans artışı yaşayabilirsiniz.

ekran kartı güncelleme

2) En Yeni Sürücüleri Kurun, Driver’ları Güncelleyin!

Mevcut ve eski ekran kartı sürümünü sildikten sonra sıra yeni sürücüleri kurmaya geldik. Bu işlem sadece bir indirme ve kurma işleminden oluşuyor olsa da gerçekten büyük bir performans artışı sağlayacaktır. Yazılımdan kaynaklı olan sorunlar, ekran kartınızın daha stabil şekilde çalışmasına engel olabilir. Bu yüzden dolayı sık sık sürücülerinizi kontrol etmekte ve güncellemekte fayda var.

Eğer NVIDIA marka ekran kartına sahipseniz buraya

AMD marka ekran kartına sahipseniz buraya

tıklayarak mevcut ekran kartı modelinizi indirmeye başlayabilirsiniz. Hangi ekran kartı modeline sahip olduğunuzu bilmiyorsanız “Başlat > Çalıştır” kısmına girerek “dxdiag” yazdıktan sonra açılan pencereden “Ekran” sekmesine girin. Bu alanda ekran kartınıza ait detayları görüntüleyebilirsiniz. Diğer alternatif olarak bilgisayarınızın üzerindeki etiketlere bakabilirsiniz. Genellikle üretici firmalar işlemci ve ekran kartı modellerini etiket şeklinde bilgisayarların üzerine yapıştırmaktadır.

 


Arkadaşlarınla Paylaş:

45
7 paylaşım, 45 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
4
Vaay!
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
5
Hahaha
Kızgın Kızgın
7
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır