79
14 paylaşım, 79 points

Elon Musk, uzay sektörü üzerine kurduğu SpaceX firması aracılığı ile elektrikli otomobil Starman’ı Mars’a göndermek için ilk adımı attı. Gündemde büyük yankı uyandıran Starman’ın, nasıl gönderildiği ve diğer bütün detayları bu konu içerisinde bulabilirsiniz. Starman Mars canlı izleme imkanına da ulaşabileceğiniz bu yazı, teknoloji ve bilim meraklıları için oldukça ilgi çekici olacaktır.

Elon Musk uzaya elektrikli araba gönderdi!

Kalaydan üretilmiş bir platform üzerine yerleştirilen elektrikli araba Starman, şu sıralar uzayın derinliklerinde süzülüyor. Elon Musk Mars yörüngesine doğru göndermeden önce elektrikli arabaya bir not iliştirdi;

Uzaylılar için kullanışlı bir not: “İnsanlar tarafından üretildi.”

Birkaç gün boyunca dünyanın etrafında ivmelenen roketler, sonunda dünyadan çıkış yaptı! Ünlü girişimci Elon Musk’ın alev silahı projesinden sonra bu girişiminin de çok fazla konuşulacağı, hatta konuşulmaya başlandığı kaçınılmaz bir gerçek.

En Güçlü Roketler ve Ateşlemede Yaşanan Sorunlar

Mars’a doğru yol almakta olan elektrikli otomobil için küçük bir ihtimal daha var. Otomobil, plansız bir şekilde Mars yüzeyine çakılabilir veya binlerce yıl uzayın derinliklerinde başı boş bir şekilde süzülebilir. Ayrıca Musk’ın bir diğer belirttiği noktalar ise SpaceX’in şuana kadar en güçlü roketleri olduğu hatta roketlerin Ay yolculuğunda kullanılan Saturn 5 Roketleri’nden bile daha üstün olduğu. Roketler ise Florida’da bulunan Cape Canaveral Uzay Merkezi’nden ateşlendi. Binlerce insanın izlediği ve yönettiği bu ateşleme işlemi ise tüyleri diken diken ediyor!

Ateşleme işleminin Elon Musk için oldukça gergin geçtiğini söyleyebiliriz. Çünkü aşırı rüzgarlı hava durumundan dolayı ateşleme 3 saat gecikti. Projede çalışanlar, işlemin başarılı olacağı ihtimalinin ise %50’nin altında olduğunu düşünüyordu. Bunun üzerine NASA’da iletişim görevlisi Jeff Lucas’ın “Roketin altındaki turuncu alevleri görene kadar alkışlamayın” şeklinde kitleyi uyardığı biliniyor.

 

Fırlatmanın Öyküsü

Van Allen Kuşağı’na ulaşana kadar halen başarıyla tamamlanmış sayılmayan fırlatma işlemi, bu kuşağa saatler sonra ulaştı ve hızlandırıcılar son bir defa daha çalıştırıldı ve bu heyecanlı yolculuk başlamış oldu. SpaceX firması için ateşleme maliyeti 1 milyar dolar olarak tahmin edilirken kontrollü yakıtlar sayesinde milyonlarca dolar kar sağlayarak bu rakam 10 milyon dolara kadar maloldu. Ateşleyiciler yükten kazanç sağlamak amacıyla görevleri tamamlandıktan sonra platformdan atıldı. 2 ateşleyici güvenli bir şekilde iniş yaparken son ateşleyici Atlantik dolaylarına saatte 480 kilometre hızla yere çakıldı.

İnsanlık adına daha yararlı bir taşıma işlemi gerçekleştirilebileceğini savunan eleştirmenlere Elon Musk “Ağır taşıma şirketlerinin yüksek maliyetlerinin önünü keseceğiz. Roketle taşıma nasıl olur bunu göstereceğiz!” cümleleriyle cevap verdi.

 

Elon Musk Elektrikli Otomobili StarMan Canlı izle

Mars’a giden araba StarMan’ı canlı izlemek için aşağıdaki videoyu kullanabilirsiniz:


Arkadaşlarınla Paylaş:

79
14 paylaşım, 79 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
4
Vaay!
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
5
Hahaha
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

Bir Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır