78
10 paylaşım, 78 points

Dünyada en fazla kullanılan içerik yönetim yazılımı WordPress, 2003 yılından bu yana ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Tamamen özgür bir biçimde sitenizin tasarımını düzenleyebileceğiniz, rahatça içerik ekleyebileceğiniz ve binlerce eklenti ile güçlendirme yapabileceğiniz bu ücretsiz sistem için, en faydalı WordPress eklentileri listemiz sizlerle.

WordPress İstatistikleri

Dünyada birçok internet sitesi sahibi tarafından kullanılan WordPress için bu durumu biraz da sayılarla netleştirebiliriz. Bu belirttiğimiz istatistiklerin sadece Jetpack eklentisini kullanan siteler için olduğunu söylemekte fayda var. WordPress, kendi eklentisi olan JetPack tarafından elde edilen verilen üzerinden aylık 409 milyon okunma ve 87 milyon 200 bin adet yazı paylaşıldığını ayrıca yine bir ayda 48 bin 500 yorum yazıldığını iddia ediyor. Buna ek olarak TechCrunch, CNN ve Amerika Futbol Ligi NFL ‘nin de WordPress tabanı kullandığını belirtiyor. Ayrıca WordPress tabanlı sitelerin %71’i İngilizce içerik sağlıyorken sadece %0.7’si Türkçe içerik sağlıyor. WordPress’in kendi sayfası üzerinden de canlı olarak içerik paylaşılan, beğenilen ve yorum yapılan şehirleri, ülkeleri görmek mümkün. Buraya tıklayarak Google Maps altyapısı ile hazırlanmış canlı istatistikleri ve diğer detayları öğrenebilirsiniz.

En Yararlı WordPress Eklentileri

WordPress hakkında detayları paylaştıktan sonra konumuzun özüne dönecek olursak binlerce ücretli ve ücretsiz eklentisi bulunan WordPress sisteminiz için sizlerle ücretsiz WordPress eklentileri listesi hazırladık. Bu listede bazı eklentilerin ücretli yükseltmeleri olabileceğini unutmayın. Satın alma ile bazı ekstra özellikler sunsa da bu listedeki eklentilerin kurulumu ve kullanımı ücretsizdir.

1) BuddyPress

Tamamen ücretsiz olan bu WordPress eklentisi sayesinde sitenize geliştirilmiş üyelik sistemi kurabilirsiniz. Bu sistem ile üyeler kendilerine ait olan profillerinde paylaşımlar yapabilir ve birbirlerine mesaj gönderebilir. Buddypress ücretsiz indirmek ve kurulum yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2) Yoast SEO

Bir blog sitesine sahipseniz ve uygun SEO ayarlarınız yapılmamışsa paylaştığınız içerikler arama motorlarında daha arka sıralara düşecek ve boşa kürek çekmiş olacaksınız. Bu eklentinin doğru ayarları yapıldığı takdirde ziyaretçi sayınızda bir artma görülecektir. Yoast seo eklentisini indirmek için tıklayabilirsiniz.

3) MailChimp for WordPress

Eğer BuddyPress eklentisi veya iletişim formu kullanıyorsanız üyeleriniz hesaplarını aktifleştirmek ve size ulaşmak için sorun yaşabilir. Bu durumu MailChimp eklentisi ile aşabilirsiniz. Mail ayarlarınızı kolay bir şekilde kurabileceğiniz gibi birçok soruna da ortadan kaldıracaktır. WordPress mail ayarları için işinize fazlasıyla yarayacak MailChimp eklentisini indirmek için buraya tıklayınız.

4) OneSignal Push Notifications

Bir siteye girdiğiniz zaman küçük bir pencerede masaüstü bildirimlerini aktifleştirmek isteyip istemediğinizi soran ifadeler görebilirsiniz. Bu sayede masaüstü bildirimlerini aktifleştirdiğiniz sitelerde yeni bir yazı paylaşılması durumunda bilgisayarınıza otomatik olarak bildirim gelecektir. OneSignal Push Notifications eklentisini indirmek için tıklayınız.

5) Recent Tweets Widget

Eğer bir Twitter hesabınız varsa bu eklenti sayesinde paylaştığınız Tweet’leri otomatik olarak sitenize çekebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan bu eklentiyi kullanmak ve indirmek için tıklayınız.

6) Way2Enjoy Görsel Optimizasyonu

WordPress sitelerde en çok yaşanan sorunlardan birisi paylaşılan resimlerin ve öne çıkan görsellerin boyutlarının büyük olması, site açılış hızını yavaşlatmasıdır. Google’ın önemle üzerinde durduğu sayfa hızını olumlu yönde etileyecek bu eklenti ile Google PageSpeed kriteri bazında artı bir puan kazanacaksınız. WordPress Way2Enjoy eklentisini indirmek için tıklayınız.

7) WP-PostRatings

Bu eklenti sayesinde yazılarınıza yıldız sistemi ekleyebilirsiniz. Böylece ziyaretçileriniz yazılarınızı değerlendirebilir. Ayrıca yapısal veri ayarlarınızı tamamlarsanız Google aramalarında puanlarınızı da gösterebilirsiniz.

 

Yorum kısmından kullandığınız eklentileri bizlerle paylaşarak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.


Arkadaşlarınla Paylaş:

78
10 paylaşım, 78 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
1
Vaay!
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Şirin! Şirin!
2
Şirin!
Hahaha Hahaha
3
Hahaha
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

Bir Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır