54
8 paylaşım, 54 points

Öğrenme Stilleri Nelerdir?

Bireyler arası karakteristik ve bilişsel farklar göz önünde bulundurularak hazırlanan ve araştırılan öğrenme stilleri kendi arasında ayrılmaktadır. Çünkü her bireyin farklı yöntemlerle bilgiye ulaşması ve bilgiyi kayıt etme becerisinin farklı olması Dunn&Dunn öğrenme stilleri modeliyle kanıtlanmıştır.

Dr. Rita Dunn ile Dr. Kenneth Dunn tarafından ortaya çıkarılan Dunn&Dunn öğrenme stilleri modeli 3 farklı öğrenme yöntemiyle belirlenmektedir. İnsanların çok büyük bir bölümü öğrenebilir. Öğretme stili kapsamında çevresel faktörler ve öğrenim durumuna göre farklı tarzlara göre yeniden yapılandırılabilmektedir. Etkili öğrenme ve öğrenme stilleri nelerdir? İşte öğrenme yöntemleri hakkındaki bütün detaylar…

İçeriğe göz atarken arkaplanda senin için seçtiğimiz bu şarkıyı açarak okuma deneyimini iyileştirebilirsin:

Görsel Öğrenme Yöntemi

Gözlem ve okuma ile öğrenmenin önem kazandığı bir öğrenme biçimidir. Görsel tablolar, renkli ve görsel kompozisyonlar ile görsel öğrenme stili daha etkin olabilmektedir. Görsel öğrenme stiline yatkın olan kişiler öğrenme esnasında not aldıklarında konuyu daha hızlı öğrenip daha kalıcı şekilde hatırlayabilirler. Önemli saydıkları yazı ve bölümleri renkli kalemlerle belirlediklerinde çok daha rahat öğrenirler. Çeşitli sembol, şema ve grafiklerden yardım almalarının yanı sıra multimedya oyunları ile de öğrenmeleri hızlı bir şekilde gerçekleştiği anlaşılmaktadır.

öğrenme yöntemleri

İşitsel Öğrenme Stili

Dinleyerek ve konuşarak öğrenmenin baskın olduğu bir öğrenme stilidir. Ses kayıtları, müzik ve benzeri ses öğeleri ile öğrenme stilleri arasında en interaktif olanıdır. Bu kişiler daha sosyaldirler. Arkadaş ve ekip çalışmasıyla daha çabuk öğrenirler. Önemli yazıları yüksek sesle okuduklarında öğrenme süreçleri hızlandığı için daha kolay öğrenirler.

Dokunsal Öğrenme Stili (Kinestetik)

Dokunarak veya bizzat dahil olarak öğrenmenin etkin olduğu bir öğrenme stilidir. Çok hareketli olan bu tarz kişiler zaman zaman hiperaktif çocuk gibi algılanabilirler. Masa başı ders çalışmaları onları sıkarken daha esnek davranılması düşünülmelidir. Gezerek ve okuyarak öğrenmelerine şaşırmamak gereklidir. Bol bol deney yapmalarına fırsat verilmesi ve sosyal ortamlarda öğrenme becerilerinin geliştirilmesi oldukça önemlidir.


Arkadaşlarınla Paylaş:

54
8 paylaşım, 54 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
4
İlginç
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin Şirin
4
Şirin
Komik Komik
5
Komik
Lezziz Lezziz
1
Lezziz
Havalı Havalı
0
Havalı
İğrenç İğrenç
6
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır