48
7 paylaşım, 48 points

Sağlıklı yaşamak, yaşam kalitesini artırmak için sadece sağlıklı beslenmek yeterli değildir. Spor ve egzersiz yapmak, güneş ışığından yararlanarak D vitamini almak, bol su tüketmek, zararlı alışkanlıklardan (sigara, alkol) uzak durmak gibi kullandığımız temizleyici ve arındırıcı malzemeler de sağlıklı yaşam için son derece önemlidir. En çok kullandığımız temizleyici madde sabundur.

Evde Organik Sabun Yapımı

Tehlikeli, asidik hiçbir madde kullanmadan sabun yapmanız mümkün. Üstelik evde organik sabun yapmak sağlıklı olduğu kadar oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Tehlikeli asidik madde içermeyen ev yapımı doğal sabun diğer sabunlara oranla daha az tehlikeyle yapılsa bile bu eğlenceli uygulamayı açık havada gözlerinizi tam anlamıyla koruyabilecek bir gözlük ve eldiven kullanarak yapmanız önemlidir. İşte karşınızda evde organik sabun yapımı

Zeytinyağı sabunu

Doğal zeytinyağlı sabun yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler yalnızca

  • 4 adet odun külü (beyaz kül)
  • 30-40 ml su
  • 120 ml zeytinyağı
  • 1 tutam kaya tuzu

Öncelikle açık havadar bir alanda gözlüğünüz ve eldiveninizi takarak gözleriniz ve ellerinizi koruyarak işe başlayın. Bir tencereye temiz odun külü ve su koyup karışımı ısıtın, kaynamaya başlamadan önce ocaktan alıp soğumaya bırakın.

Karışım soğuyunca 1 yumurtayı üzerine koyun. Yumurtanın tamamı karışıma batmayıp yarısı içerde yarısı üzerinde kalıyorsa kül miktarını doğru ayarladınız demektir. Yumurtanın tamamı karışıma battıysa kül, karışımın tamamen üzerinde duruyor ise su eklemesi yapın.

Yumurta, karışımın tam ortasında olmalıdır. Farklı bir tencerede zeytinyağını 40°C’ye kadar ısıtın. Isınan yağı ılıtıp üzerine küllü suyu ekleyin. Tencereyi tekrar ocağa alıp kısık ateşte pişirmeye devam edin ve tahta kaşıkla karışımı karıştırın. Piştiği esnada bir tutam kaya tuzu ekleyip puding kıvamı alana kadar karıştırın.

Puding kıvamındaki karışımı ocaktan alıp sabun kalıbına aktarın ve kalıbı hiç sarsmadan 1 veya 2 gün bekletin. Sabun 1-2 gün bekleyip katılaştıktan sonra kalıptan çıkarın ve kuru, temiz olduğundan emin olduğunuz bir yerde tamamen kuruyana kadar bekleyin. 1-2 ay sonra doğal zeytinyağlı sabunu kullanabilirsiniz.

BONUS: Limon Sabunu

Defne sabunu

Farklı bitki yağlarını kullanarak çeşit çeşit sabun yapılabilir. Antibiyotik özelliği olan defne yağını kullanarak bakterilere savaş açmak sadece 2 malzemeyle mümkün:

  • çevrimiçi alışveriş sitelerinden ya da temizlik ürünü satışı yapan dükkânlardan satın alınabilen şeffaf, renksiz gliserin bar
  • 5-6 damla defne yağı

Öncelikle açık havada gözlüğünüz ve eldiveninizi takarak, gözleriniz ve ellerinizi korumakla işe başlayın. Gliserin barı benmari usulü eritebilmek için bir tencerede su kaynatın ve cam bir kâseyi suyun üzerine yerleştirip içine gliserin barı atın. Gliserin bar erimeye başladığında defne yağını ekleyip tahta bir kaşıkla karıştırın. Ardından sabun kalıplarına dökün. 1-2 gün bekletip kurumasını sağlayın. 1 ay kadar bir süre sabunun tam olarak kıvamını bulmasını bekledikten sonra kullanın.


Arkadaşlarınla Paylaş:

48
7 paylaşım, 48 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
5
İlginç
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Şirin Şirin
6
Şirin
Komik Komik
6
Komik
Lezziz Lezziz
2
Lezziz
Havalı Havalı
2
Havalı
İğrenç İğrenç
1
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır