59
9 paylaşım, 59 points

Günümüzün popüler sosyal medya araçlarından birisi Facebook’un aylık kullanıcı sayısı hakkında bir fikriniz var mı? Bilmiyorsanız söyleyelim, tam 2.13 milyar! Sürekli güncellenen altyapısıyla kullanıcılarına hoş özellikler sunan Facebook’un bazı özellikleri kullanıcıların hoşuna gitmeyebiliyor ve kapatma tercihinde bulunabiliyorlar. İşte bu özelliklerden birisi görüldü özelliği ya da diğer tabiriyle okundu bilgisi sayılabilir. Facebook Messenger okundu bilgisi nasıl kapatılır bilmiyorsanız bu içerikten öğrenebilirsiniz. Ayrıca Facebook sayfa silme, Facebook arama geçmişi silme ve Facebook programsız video indirme konuları hakkında bilgi sahibi olmak için diğer içerikleri okuyabilirsiniz. Vakit kaybetmeden Facebook’ta yer alan görüldü özelliği nasıl kapatılır öğrenelim.

Facebook Messenger Görüldü Özelliği

Eğer bir Facebook Messenger kullanıcısı iseniz ve görüldü yani okundu özelliği nasıl kapatılır bilmiyorsanız endişelenmeyin. Bu içeriğin sonunda Facebook Messenger okundu bilgisi nasıl kapatılır öğrenmiş olacaksınız ki oldukça basit bir işlem aslında. Öncelikle şunu söylememiz gerekir ki Facebook görüldü özelliği yani okundu bilgisi kapatmak, Facebook’un size sunduğu bir tercih olarak yer almıyor. Sadece bazı araçlar ile bu özelliği kapatabiliyorsunuz.

İçeriğe Başlamadan Önce

Kuru kuru okumak gitmez değil mi? İşte senin için seçtiğimiz bu müthiş parça, arka fonda çalsın, okumana devam et. 😍 Endişelenme, seni burada tutacağız, sayfadan ayrılmayacak veya yeni bir sayfa açmayacağız.

#1 Facebook Messenger Okundu Bilgisi Nasıl Kapatılır?

Peki nasıl kapatılır? İşte en önemli kısımdayız. Eğer siz de bir Facebook Messenger kullanıcısı iseniz ve görüldü bilgisi nasıl kapatılır bilmiyorsanız bu alandan rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu işlem için üst başlıkta özetlediğimiz gibi Facebook size okundu bilgisini kapatma tercihi sunmasa da bazı araçlar ile bu özelliği harici olarak kapatabiliyorsunuz. Peki bu araçlardan kastımız ne? Bu araçlar nasıl kullanılır? Bu alternatifi denemeden önce şunu belirtmek isteriz ki bu eklentiyi kullanmak için 2$ ödeme yapmanız gerekmektedir. Ücretsiz olan diğer yöntemi denemek için sayfanın altında yer alan ikinci alternatifi deneyebilirsiniz. Yapmanız gerekenler sadece şunlar:

 1. Google Chrome tarayıcısını indirin. Zaten Google Chrome kullanıyorsanız ikinci adıma geçebilirsiniz.
 2. Eklenti olarak “Ghost for Chat” eklentisine ihtiyaç duyuyoruz. Eklentiyi Chrome eklentiler sayfasından indirebilirsiniz.
 3. Sağ üstte yer alan “Chrome’a Ekle” butonu ile eklentiyi tarayıcınıza entegre edin.
 4. Yönlendirileceğiniz üyelik sayfasından bilgileri doldurarak üyelik oluşturun.
 5. Facebook anasayfasına giriş yapın ve bu sayfada iken aşağıdaki adımları uygulayın.
 6. Tarayıcınızın sağ üst köşesinde göreceğiniz hayalet ikonuna tıklayın. Gizli sekmede olmanız durumunda bunu göremeyeceksiniz.
 7. Açılan küçük pencereden eklentiye giriş yapın.
 8. Son olarak “Unseen Message” özelliğini aktifleştirin. Bu özellik mesajlarda okundu bilgisini kapatmak konusunda size yardımcı olacaktır. Böylece gelen mesajlarda görüldü bilgisi karşı tarafa mesajı okusanız da gitmeyecektir.
 9. Son olarak “Upgrade” butonuna tıklayın. Eğer bu yöntemi beğenmediyseniz aşağıda yer alan yöntemi deneyebilirsiniz.

Yoruldun mu? 1 dakikalık eğlenceli bir araya ne dersin?

Endişelenme, seni burada tutacağız, sayfadan ayrılmayacak veya yeni bir sayfa açmayacağız.

#2 Facebook Messenger Görüldü Bilgisi Kapatma

Eğer birinci alternatifi beğenmediyseniz bu alternatifi deneyebilirsiniz. Bu yöntem, Facebook mesajları görüldü bilgisi kapatmanıza olanak tanıyacaktır. İlk yönteme göre daha kolay ve ücretsiz olan “Alternatif 2: Facebook okundu bilgisi kapatma” işlemi için hiçbir eklentiye ihtiyaç duymayacaksınız. İşte ikinci alternatife göre okundu bilgisi nasıl kapatılır inceleyelim:

 1. Öncelikle şunu bildirmeliyiz ki bu alternatifi kullanmanız için karşı tarafa okundu bilginizin gitmemiş olması gerekiyor. Misal bir kişiden gelen mesajı okuduysanız ve bu kişi de sizin mesajı okuduğunuza dair “Görüldü” iletisini görüntülediyse bu alternatifin bir anlamı kalmayacaktır. Yani karşı taraf gönderdiği mesajı okuduğunuza dair görüldü iletisi almamış olmalı.
 2. Eğer yeni gelmiş veya karşı tarafa “görüldü” iletisinin iletilmemiş olduğunu düşündüğünüz bir mesaj var ise bu mesajı hem okuyup hem de görüldü iletisi göstermemek mümkün.
 3. İlk yapmanız gereken mesajlara tıklayarak “tümünü gör” butonuna tıklamak.
 4. İkinci ve birinci maddelerdeki kurallara uyan bir mesajınız varsa solda yer alan pencereden bu mesajın üzerine gelin.
 5. Ortaya çıkan dişli çark ikonuna tıklayın.
 6. Açılan pencereden “okunmadı olarak işaretle” seçeneğini seçin.
 7. Bu sayede bu mesajı görüntülediğinize dair görüldü bilgisi karşı tarafa iletilmeyecektir.

facebook görüldü nasıl kapatılır

#3 Facebook Görüldü İletisini Kapatmak

Üçüncü alternatifimiz aslında ilk alternatifimize benzemekte. Bu sebeple üçüncü alternatifi kullanarak Facebook okundu bilgisi nasıl kullanılır uzun tutmanın bir anlamı bulunmuyor. Tek yapmanız gereken aynı şekilde Google Chrome eklentiler sayfasına gitmek ve burada yer alan arama kutucuğuna “unseen” yazmak. Buradan karşınıza çıkan ilk eklentiyi kurabilirsiniz. Dilerseniz doğrudan eklentinin sayfasına da gidebilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra tarayıcınızın sağ üst köşesinde yer alan eklentinin logosuna tıklayın. Böylece bu eklenti aktifleşecektir ve artık gelen mesajlara görüldü iletisi yani okundu bilgisi gitmeyecektir.

Kaynak: Facebook Help Community

 


Arkadaşlarınla Paylaş:

59
9 paylaşım, 59 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
2
Vaay!
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Şirin! Şirin!
3
Şirin!
Hahaha Hahaha
4
Hahaha
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır