61
8 paylaşım, 61 points

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer sorusunun cevabını vermeden önce göz seğirmesi hakkında kısaca bilgiler verelim. Göz seğirmesi, oldukça sinir bozucu ve istem dışı hareketlerle gerçekleştiğinden sürekli olarak göz kaslarının kasılmasıyla oluşan bir durumdur. Bu olay üst göz kapaklarının seğirmesiyle gerçekleşir Tıptaki adı ‘miyokimi’ dır. Genel olarak tehlikeli bir durum değildir. Düzensiz kasılmalarla tek gözde gerçekleşen bu durum genellikle dakikalar içinde sonlanır. Şayet uzun sürüyorsa ihmal edilmemelidir. Göz seyirmesi neden olur öğrenmek için okumaya devam edin…

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer sorusuna baktığımızda genellikle göz seğirmesinin genel nedenleri; yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk, aşırı kahve tüketiminden doğan kafein dozu aşımı ve stres kaynaklı olabilir. Bunların dışında ciddi seğirmelerde kornea tabakası ya da göz kapağı iltihabı nedenler arasında yer alabilir.

Göz Seğirmesi Nasıl Düzelir?

Göz seğirmesi, göz kasılması sonlandırarak geçirilebilir. Örneğin havluyla yapılacak olan sıcak / soğuk kompres göz de şok etkisi yaratacağından aktifleşen siniri yatıştırarak kasılmayı tedavi edebilir.  Yine tonik tüketimi de kasılmayı tedavi edecektir.

Göz Seğirmesinde Tıbbi Müdahale

Şayet gözdeki seğirme bir hafta içinde geçmediyse hatta göz kapağınız kapandıysa, seğirme yüzünüzde farklı bölgelere yayılıyorsa derhal doktora gidilmelidir. Sizlere Göz Seyirmesi Nasıl Geçer konusunda bilgiler verdik.

Göz Seyirmesi Nedenleri:


 

 1. 1 Kafein & Alkol

  Kafein ya da alkolden kaynaklanan seğirmeler bu tarz içeceklerin tüketimine ara verildiğinde dinmektedir. Zira bu maddeler merkezi sinir sistemini uyarabilir.

 2. 2 Mineral Eksiklikleri

  Yine dengesiz beslenmeden kaynaklanan mineral eksikliği de magnezyum oranı düşmesi nedeniyle göz seğirmesine neden olmaktadır. Bu durum kan testi yaptırarak saptanır ve vitamin takviyesiyle giderilir.

 3. 3 Göz Kuruluğu

  Yanı sıra göz kuruluğu da bilgisayar başında daimi kalan insanlarda göz seğirmesine neden olmaktadır. Lens kullanımı, yaşlılık veya ilaçların yan etkileri göz kuruluğu ile birleştiğinde göz seğirmesine neden olmaktadır. Bu durum  gözyaşı damlaları ile tedavi edilebilir.

 4. 4 Göz Yorgunluğu

  Tüm bunlara ek olarak fazla ışığa ya da güneşe maruz kalmak, konsol oyunları oynamak, aşırı tv izlemek, okumak göz yorgunluğuna ve buna bağlı olarak seğirmeye neden olabilir.

 5. 5 Diğer Nedenler

  Kimi zamanlarda da göze kaçan küçük bir toz tanesi bile göz alerjilerine bağlı olarak göz seğirmesine neden olmaktadır.  Yanı sıra astigmat, hipermetrop, miyop gibi göz kusurları göz seğirmesinin temel nedenlerindendir.

 6. 6 Hastalık Belirtisi Olabilir

  Hastalıklardan; MS hastalığı, hipoglisemi Tourette sendromu, Parkinson hastalığı, nörolojik bazı rahatsızlıklar göz seğirmesine neden olabilir.


Arkadaşlarınla Paylaş:

61
8 paylaşım, 61 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
2
Vaay!
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Şirin! Şirin!
2
Şirin!
Hahaha Hahaha
3
Hahaha
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Rippie8

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır