71
9 paylaşım, 71 points

Sabah oldu ve geceden kurduğunuz alarm çalmaya başladı. İçinizden “5 dakika daha” diyerek eliniz erteleme butonuna gitti. Ve gözünüzü açtığınızda o da ne? Öğlen olmuş! Yataktan kalkıyorsunuz ve kendinizi mental olarak oldukça kötü hissediyorsunuz. Bütün gününüz ölmüş gibi düşünüyor ve motivasyonunuzun yerle bir olduğunu düşünüyorsunuz.

Endişelenmeyin! Yataktan daha motive bir şekilde kalkmanın ve güne enerjik başlamanın püf noktalarını inceleyeceğiz. Bu sayede günleriniz daha verimli geçecek ve birçok işi başaracaksınız.

 1. 1 İşe geceden başlayın!


  Verimli bir gün geçirmenin sırrı geceden başlıyor denilebilir. Sizi endişeye sokan ve yapmanız gereken işleri not almak bu endişenizi giderecektir. Yarın yapacağınız işleri ve gününüzün programını yapmak sabahları daha motive olmuş ve bilinçli şekilde uyanmanızı sağlayacaktır.

 2. 2 İyi ve kaliteli bir uyku uyuyun


  Uykunuza gereken değeri veriyor musunuz? Güne enerjik uyanmak için en önemli köşe taşı denilebilecek uyku konusunda yaptığınız bazı hatalar olabilir. Kaliteli bir uyku için şu önerileri dikkate alarak sabahları daha kolay ve dinç uyanabilmeniz mümkün:

  • Saat 23:00-02:00 arasında uykuda olun.
  • Yatak odanızda elektronik cihaz bulundurmayın, cihazları tamamen kapatın veya uçuş moduna alın.
  • Yatmadan yarım saat önce odanızı havalandırın.
  • Yatak odanızı mümkün olduğu kadar karanlık hale getirin.
  • Yatağınızda uyku dışında başka bir aktivite yapmayın ve asla yatağa telefonunuzla girmeyin.
  • Uykunuzu 1.5 saatin katları şeklinde planlayın. Örneğin saat 22:45'te yatağa girdiğinizi varsayaraksak 15 dakika uykuya dalma süresiyle beraber saat 23:00'da uykuda olduğunuzu düşünelim. Bu durumda saat 06:30'da uyanarak 1.5 saatin 5 katı olan 7.5 saat uyumuş olacaksınız. Bunun sebebi uykuda girdiğiniz döngülerle ilgilidir.
 3. 3 Erteleme tuşundan uzak durun


  Uyandığızda erteleme butonuna dokunmaktan vazgeçin. Aksi halde bunu bir süre sonra istemsizce yapmaya başlayacak ve hatta alarmı bile duymadığınızdan yakınacaksınız. Peki bu durumdan nasıl kurtulunur?

  Alarmınızı yatağınızdan uzak bir yere bırakın. Eğer telefondan alarm kuruyorsanız -bir önceki öneride bahsedildiği gibi telefonunuzun uçuş modunda olduğundan emin olun-  telefonunuzu yatağınızdan uzaktaki bir masaya bırakabilirsiniz. Burada amaçlanan, alarmı kapatmanız için yataktan çıkmanızı sağlamaktır.

  Öneri: Dilerseniz Alarmy uygulması ile alarmınızı kapatmayı zorlaştırabilirsiniz. Bu sayede alarmı kapatmak için gece çektiğiniz bir fotoğrafı sabah tekrar çekmeniz veya bulmaca çözmeniz gerekecektir. Böylece uyku durumundan çıkmış olacaksınız. 

  Alarmy Uygulaması: iOS- Android

 4. 4 Uyandıktan sonra hemen kahveye sarılmayın


  Yapılan araştırmalar, sabah uyandığınızda içilen kahvenin etkisinin olmadığını gösteriyor. Kendinize gelmek istiyorsanız kahveyi uyandıktan yarım saat sonra içmelisiniz.

  Kahve içmeden önce yaklaşık 8 saattir su girmeyen vücudunuza ihtiyacı olan bu suyu vermenizde fayda var. Böylece metabolizmanız ve bedeniniz "start" komutunu almış olacak. Bu süreci hızlandırmak için uyandığınızda ilk iş olarak limonlu su için. Ayrıca limonlu suyun vücudunuzu dengelemek gibi birçok faydası bulunuyor.

 5. 5 Mobil uygulamalardan faydalanın


  Gün içerisindeki performansınızı takip edebilmek adına "alışkanlık takibi" için uygulama edinebilirsiniz. Günlük belirlediğiniz alışkanlıklar böylece daha kolay gözlemleyebilirsiniz. Örneğin "yeni bir şeyler öğren, kitap oku, spor yap" gibi güzel alışkanlıklar oluşturabilirsiniz. Kendi kullandığım ve oldukça memnun olduğum, toplam 5 alışkanlığa kadar ücretsiz olan "Productive" uygulamasını öneririm. 

  Yapılacaklar listesi ve küçük notlar almak için kullandığım "Notion" uygulamasını siz de indirebilirsiniz. Böylece yapmanız gereken görevleri ve unutmamanız gereken detayları not alabilir, veriminizi yükseltebilirsiniz.

  Bu uygulamaları sabah uyandığınızda kontrol etmek sizi tetikleyecek ve harekete geçmenizi sağlayacaktır.

 6. 6 Güne güzel bir müzik ile başlayın veya meditasyon yapın


  Uyandığınızda kendinizi daha stresli hissetmeniz biyolojik olarak oldukça doğal bir durum. Ayrıca güne başlama şekliniz de sizin gün boyunca performansınızı çok büyük oranda etkileyecektir. Bu sebeple uyandığınızda hemen enerji verecek, sizi mutlu eden bir müzik açın. Böylece stresiniz azalacak ve güne daha mutlu başlamış olacaksınız. Bunun yerine meditasyon da yapabilirsiniz.


Arkadaşlarınla Paylaş:

71
9 paylaşım, 71 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
4
İlginç
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin Şirin
5
Şirin
Komik Komik
6
Komik
Lezziz Lezziz
2
Lezziz
Havalı Havalı
1
Havalı
İğrenç İğrenç
0
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır