54
8 paylaşım, 54 points

Güneş enerjisinden yararlanmak için araştırmalar özellikle 1970′li yıllardan sonra hızlanmış, güneş enerjisi sistemleri teknolojik bakımdan ilerleme ve maliyet bakımından gelişme göstermiş, çevresel olarak temiz bir enerji kaynağı olarak kendisini kabul ettirmiştir. Gelin hep beraber güneş enerjisi nedir ve kullanım alanları nelerdir inceleyelim.

Güneş Enerjisi Nedir?

Bir elektrik akımının meydana gelebilmesi için iletken bir tel üzerinde elektronların hareket halinde olması gerekmektedir. Güneş pillerinde kullanılmakta olan yarı-iletken maddeler güneş ışığına duyarlıdır. Işık bu şekilde malzemelerin üzerine düştüğünde ışıktaki enerji, eksi yüklü halde olan elektronların hareket etmesini sağlar.

Güneş ve etrafında dolanan gezegenlerden oluşan güneş sistemi, dünya için temel enerji kaynağıdır. Özellikle dünya üzerinde yaşayan canlılar açısından vazgeçilmez bir kaynaktır. Bugün kullanılan çeşitli enerji kaynaklarının büyük bir kısmı güneşin neden olduğu olaylar sonucu ortaya çıkmıştır.

Güneş enerjisi ile dünya aydınlık bir yer olmakta, yağışlar ile su döngüsü sağlanmakta ve en önemlisi de fotosentez ile canlılar yaşamını sürdürülebilmektedir. Hayati önemdeki bu yıldızın (güneşin) endüstriyel anlamda enerji üretimi de mümkündür.

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

Güneş enerjisinin depolanması ve diğer enerji kaynaklarına dönüşebilmesi ısıl, kimyasal, elektriksel ve mekanik yöntemlerle olmaktadır.

  • Isıl depolama için özgül ısı hacmi yüksek ve kolay bulunabilen ucuz maddeler kullanılmaktadır. Su, yağ, çakıl taşı yatakları bunlardan bazılarıdır.
  • Kimyasal depolama için hidrat tuzlarından yararlanılmaktadır.
  • Elektriksel depolama için enerji depolanması bataryalar (akü) vasıtasıyla yapılır.
  • Mekanik depolama için ise güneşle çalıştırılan bir kompresör veya pompa tarafından basılan yüksek basınçlı akışkan uygun bir ortamda toplanmaktadır.

Güneş enerjisi bu çevrimler yardımıyla veya doğrudan bir şekilde kullanım suyu ısıtılması, kaynatma veya pişirme işlemleri, su damıtılması ve bitkisel ürünlerin kurutulması için kullanılmaktadır.

Ayrıca güneş enerjisi, enerji sistemleri vasıtasıyla ısı ve elektriğin beraber üretilmesi, yapıların ısıtılması ya da soğutulması, sulama suyu pompalanması ile fotokimyasal ve foto sentetik çevrimlerin gerçekleştirilebilmesi için kullanılmaktadır.

Güneş enerjisi rahat ve sorunsuz bir şekilde kullanılabilen sınırsız, çevreci ve hiçbir şekilde kötü sonuç ortaya çıkarmayan, tasarruf imkanı tanıyan muhteşem bir sistemdir. İnsanlar açısından çok büyük kolaylık sağlayan bu sistemi denemek ve temizi dururken diğer tükenebilir enerji kaynaklarına yönelmemek gerekir.


Arkadaşlarınla Paylaş:

54
8 paylaşım, 54 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
6
Vaay!
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin! Şirin!
0
Şirin!
Hahaha Hahaha
1
Hahaha
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır