66
10 paylaşım, 66 points

Hamilelik kiloları, hamile kadınların en büyük korkusu haline gelmiştir. Hamileliğin zorlukları ardı sıra kesilmezken bir de anne adaylarının hamilelik kiloları kafalarına takarak kendilerine büyük zorluk yaşatmaktadırlar. Anne adaylarının kafalarını karıştıran önemli sorulardan birisi olan “hamilelik kiloları nasıl verilir?” bu yazımızın konusu olacak. Hem bebeğin hem de annenin sağlığının dikkate alındığı tecrübeleri sizler için derledik. İşte hamilelik kiloları nasıl verilir sorusunun cevabı…

hamilelik kiloları

Hamilelik Kiloları Nasıl Verilir?

Hamilelik kiloları bazı anne adaylarına sadece birkaç kilo aldırırken bazılarına ise 30-40 kilo kadar aldırabiliyor. Ayrıca hamilelikte kilo almamak ve sağlıklı bir doğum yapmak da imkansız bir durum değil. Burada kast edilen “hamilelikte kilo almamak” kavramı sadece bir tasvir olup kastedilen ortalama 5-6 kilo almaktır.

Sağlıklı doğum yapmış ve sadece 8 kilo almış bir annenin yaşadığı tecrübeler ise şu şekilde aktarılıyor:

Hamilelik boyunca kilo almamak için kendinizi zorlamayın. Sebze ağırlıklı besinler tüketin. Ancak hayatınızı tamamen yeşillik odaklı kurmayın. Arada et ve diğer besinleri de tüketin. Hamilelikte plates yapmak ve stresten uzak durmak hamilelik kilosu almamak için güzel bir önlem olup doğum sırasında yaşayacağınız rahatlığı da arttırmaktadır.

Bir kadının hamileliği sırasında vücudunda bulunan kan miktarı ortalama 2 litre artar. Hamilelikte kilo almamak ve hamilelik kilosu gibi bir durumla karşı karşıya kalmamak tıbben mümkün bir durum değildir. Çünkü bebeğinizin ağırlığı ve biyolojik olarak sıvıların ağırlığı, göğüs büyümesi gibi birçok etken anne adayına ortalama 8 kilo ağırlık katacaktır. Gebelikte az kilo almak vücut-kitle oranınıza göre tehlikeli bir durum bile olabilir. Eğer bahsettiğimiz endeks değeriniz çok yüksek değilse hamilelikte 5 kilo almak tehlikenin işaretçisi olabilir.


 Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar için diğer yazımıza göz atabilirsiniz.


Bir kadın doğum uzmanının, anne adayına hamilelik kiloları ve hamilelikte kilo almamak hakkında verdiği öneriler ise şu şekilde:

Öğünlerinizi günde altı defa olmak üzere sabitleyin. Bu öğünleri atlamamaya ve tamamen sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Ayrıca tükettiğiniz gıdalarla beraber süt, ayran ve yoğurt gibi ürünlere de yer verin. Porsiyonlarınız küçük ancak sıklığınız çok olsun. 2 ayda 3 kilo almak hamilelikte öngörülen bir değer. Bu süreçte önemli olan bebeğinizin kilosu olup anne adayının aldığı kilolar doğumdan sonra spor ile verilebilir. Ancak bebeğin sağlıklı doğması sadece sizin elinizde.

Hamilelik Kiloları Nasıl Verilir? – Video


Arkadaşlarınla Paylaş:

66
10 paylaşım, 66 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
6
Vaay!
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin! Şirin!
0
Şirin!
Hahaha Hahaha
1
Hahaha
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Serpil Akın

Ankara Üniversitesi Grafik Tasarım mezunu bir FreeLancer.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır