65
10 paylaşım, 65 points

Çin Kültürü – Dünya’nın En Kalabalık Ülkesi

Bir buçuk milyara yakın nüfusu 3.000.000 kişilik ordusuyla dünyadaki en ilginç yerlerden biri. Hepimiz hayvanlı takvimlerini, dini ilginç kıyafetlerini ve sıkışık trafiğini biliyoruz. Ancak şimdi bundan çok daha fazlası var. Çin’in gizemli, çekici, garip ve antik kültürüne isterseniz biraz daha yakından bakalım.

İlginç Çin Kültürü

Otelde ya da yüksek binada asansörü kullanacak olursanız 4 rakamının olduğu katları göremezsiniz. 4 Çince’de ölüm kelimesi ile aynı şekilde telaffuz edildiği için bir nevi uğursuzluk olarak kabul ediliyor.


Sokakta yürürken pantolon arası yırtık küçük çocuklarla karşılaşırsanız buna şaşırmayın. Henüz tuvalet eğitimi tamamlanmamış olan çocuklar sıkıştıklarında altlarını kirletmesin diye bu yöntem kullanılıyor. Her yerde bulundukları caddenin köşesinde tuvaletlerini yapan çocuklardan kimse rahatsız olmuyor. Bu günlük hayatta sıkça karşılaşılan bir doğallık haline gelmiş.


Sizce garip mi görünüyor? Tuvaletini yapan çocukların idrarları, bir kaba konulduktan sonra yumurtalar bu idrarda haşlanıp yenir. Tıbbi olarak idrarın bir zararı olduğu bilinmiyor ama yine de Çin kültürü, yabancılar için pek de iç açıcı değil.


Şimdi bir tuvaletten sürekli gelen öksürük sesleri duyabilirsiniz bu oldukça eski bir gelenek. Genç kızlar tuvalette çıkardıkları sesler duyulmasının diye öksürerek bastırmaya çalışıyorlar. Aynı gelenek Japonya’da ve Tayvan’da da yaygın olarak var.


Tükürmek de yaygın bir gelenek. Geleneksel Çin tıbbında tükürük yutmanın insan sağlığına zararlı olduğu düşünüldüğü için binlerce yıldır tükürmek alışkanlık halini almış. Dar sokaklardan geçerken dikkat edin kafanıza yağmur damlaları düşebilir. Çinlilerin iş hayatında ve sosyal hayatta yapması gerekenlerden belki de en önemlisi sigara içmektir. Evet yanlış duymadınız yeni bir insanla tanıştığınızda ona bir adet sigara ikram etmek sizin prestijini arttırıyor. İkram edilen sigarayı tabii ki geri çevirebilirsiniz fakat bunu yaparken çok saygılı olmanız gerekli. Bu Kural sadece erkeklere özel. Kadınların sigara içmeleri pek hoş karşılanmıyor. Ülkedeki tütün ürünü kullanımı o kadar yüksek seviyedeki Çin Hükümeti geçtiğimiz yıllarda bu geleneğin silinmesi için çok önemli yasaklar koysa da etki ettiği söylenemez.

Çinlilerin Vücut Yapıları & Giyim Tarzları

Aynı zamanda Çinliler dünyada boy ortalaması en kısa milletlerden biri. Bunun nedenini yüzyıllar süren yoksulluk ve kıtlık kaynaklı tek yönlü beslenme olduğu düşünülüyor. Gerçekten sıradışı bir ülke. Hem kalabalık olmaları hem de Avrupa’dan uzak bir coğrafyada yaşamalarına dolayı dışarıdan hiç etkilenmeden kendi içlerinde çok farklı yaşam stilleri geliştirmişler. Erkeklerin tırnak uzatması da bu sıradışılıklardan biri. İlk karşılaştığınızda bunu çok tiksinç bulabilirsiniz. Çinli bir erkeğe neden tırnaklarının uzun olduğunu sorduğunuzda sizin şaşkınlığını görüp şaka yolu olarak burnumu ve kulağımı daha rahat çalıştırabilmek için diyecektir. Ancak çok eskilere dayanıyor. Kısacası sizin için tiksinç gelebilecek durumlar farklı kültürlerde yaşama nedeni olabiliyor.

Çinlilerin Pekinez Köpekleri ve Futbol Anlayışları

Hala Çin’in bazı bölgelerinde pekinez cinsi köpek beslemek yasak. Eski inanışlara göre bu köpekler çok kutsal kabul ediliyor. Asilzade değilseniz sahip olamazsınız. Kralları uğur getirmeleri için önemli toplantılarda veya karar zamanlarında kıyafetlerinin kol kısmının içine bu köpeklerden koyarmış. Saraydaki her pekinezin 3 adet bakıcısı 24 saat boyunca onun her ihtiyacını yerine getirmeye büyük önem veriyor. Aynı zamanda pekinezler yabancılara karşı aşırı duyarlı ve saldırgan oldukları için sarayın bahçesinde yüzlercesi güvenlik amacıyla da kullanılırdı. Bölgeye yaklaşan yabancı bir yüz bu küçük ama inanılmaz Cesur köpeklerin elinden asla kurtulamaz. Şuan pekinezlerin yerini ise başka bir tür aldı. Fakat köpek değil, kazlar. Kazlar, çok duyarlı bölgelerini koruyan hayvanlar. Zengin ailelerin bahçesinde ya da korunması gereken devlet binalarının çevresinde onlara çokça rastlayabilirsiniz. Şuan dünyada en çok tutulan spor olan futbol aslında çok eski bir Çin geleneğidir. Hanedanlar zamanında, ayakta topu tekmelemek anlamına gelen juju zenginlere yönelik çok popüler bir spordur.

Çinlilerin İsimleri

Bu coğrafyada insan isimlerinin hepsi önemli anlamlar taşıyor. Toplumsal değişiklik ve yenilikler mutlaka çocuklara verilen isimleri etkiliyor. Örneğin olimpiyat oyunları yapıldığında doğan 4000 çocuğa Olimpiyat Oyunları ismi konulmuştur. PlayStation gibi teknolojik cihazlar da içine gireli henüz birkaç yıl oluyor. PlayStation, ülkede yasalaştı. İlk yıl doğan 2000 çocuğa oyun konsolu ismi verilmişti. Yıllar, sayı yerine hayvan isimleriyle adlandırılıyor. 12 yıllık bir döngüye sahip olan Bu takvime göre örneğin 1991 ya da 2003 gibi yıllarda doğduysanız koyun, 1992 ya da 2004 yılında duysanız da maymun senesine denk gelmiş oluyorsunuz. Çin takvimi hamilelikte doğacak olan çocuğun cinsiyetini belirlemek için de kullanılıyor ve ilginçtir ki %90 doğruluk oranına sahip.

Çin Görgü ve Ahlak Kuralları

Takside, otobüste, sokakta… Nerede olursanız olun ellerinde cam şişelerle dolaşan kadınlar göreceksiniz. bu şişelerin içinde genellikle sıcak su var. Çünkü Çin tıbbında mide sağlığının tüm bedenin temel noktası olduğuna inanılıyor ve onu korumak için bol bol sıcak su tüketmek gerekli. Hatta lüks bir restorana ya da sokak arasındaki sıradan bir lokantaya gitseniz dahi içeri girdiğiniz anda masanıza Her şeyden önce bir şişe sıcak su getirilecektir. Eğer Çin’e gidecek olursanız şu bilgileri mutlaka öğrenmelisiniz. Bir ziyaret esnasında çayınız bittiğinde size sormadan sürekli yenilenecektir. İstemediğinizi söylemek büyük kabalık sayılacağı için yavaş içmeye ya da çayı tam olarak bitirmeye çalışın. Lüks bir lokanta da sakın bahşiş bırakmayın. Hakaretlerin en büyüğünü yapmış olursunuz. Aynı zamanda olur da bir Çinli ile karşılıklı pilav yerseniz çubukları tabağı dik olarak saklamaya çalışın. Bu bazen bir evlilik teklifi bazen de sonu gelmez bir kan davası başlatmak demek.

Bir buçuk milyara yakın nüfusu olan bu koca ülke dünyanın en hızlı büyüyen ve gelişen yerlerinden biri. Fakat halkın yarısından çoğu günlük bir dolardan daha az kazanıyor. İnanılmaz yoksulluk içerisinde.

Çin Müziği – Müzik Kültürleri

Yazımızı sonlandırırken popüler 2018 Çin müzikleri ile veda etmek istiyoruz.


Arkadaşlarınla Paylaş:

65
10 paylaşım, 65 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
4
İlginç
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin Şirin
4
Şirin
Komik Komik
5
Komik
Lezziz Lezziz
1
Lezziz
Havalı Havalı
0
Havalı
İğrenç İğrenç
6
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır