69
9 paylaşım, 69 points

İngilizce konuşmaları anlamak ve konuşmak konusunda yaşadığımız sorunlar milli bir sorunumuz haline geldi. Yıllar boyunca gördüğümüz İngilizce eğitimine rağmen çok büyük çoğunluğumuz yetkin biçimde İngilizce konuşamıyor ve İngilizce konuşulanları anlayamıyor.

Peki “olmuyor” diyerek bir kenara mı atacağız? Tabi ki hayır. Sadece İngilizce değil bütün yabancı diller için uygulayabileceğiniz bu teknikler ile dinleme ve konuşma becerilerinizi geliştirmeniz mümkün.

İngilizce konuşulanları anlayabilmek için yapılan yanlışlar

İngilizce konuşulanları anlayamıyorum diyorsanız bu içerik sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz. İlk önce çoğu kişinin yaptığı ve bir türlü faydasını göremediği eksikliklere ve etkisi zayıf olan aktivitelere göz atalım:

 • Haftada onlarca İngilizce altyazılı dizi veya film izliyorum,
 • Öğretmenimin yönlendirmesiyle her gün 15 dakika İngilizce dinlemesi yapıyorum,
 • Sadece İngilizce müzikler dinliyorum.

Şuan bu içeriğe göz attığınıza göre bu cümleler size pek yabancı gelmemiş olsa gerek. Aslında yaptığınız bu aktiviteler yanlış değil. Sadece birtakım eksikleri var. Açık bir şekilde söylemek gerekiyor ki bu aktiviteler İngilizce dinleme becerisini geliştirmek için yetersiz kalıyor.  Çoğu kişinin başarısız olma sebebi aslında çok basit: Bu aktiviteler İngilizce dinleme becerisini geliştirmek için yeterli olmuyor! Bazılarımız belki günde saatlerini ayırıyor olsa da bir müddet sonra motivasyonlarını kaybedip pes ediyorlar.

İngilizce anlamak için doğru ve etkili yol

Peki bunlar da işe yaramıyorsa daha ne yapalım?” dediğinizi duyar gibiyim. Araştırmalara göre İngilizce dinleme becerinizi geliştirmek için 1000 saatinizi gözden çıkartmanız gerekiyor! Toplam harcanan 1000 saat, İngilizce dinleme becerinizi çok büyük ölçüde geliştirecek ve yerel konuşmaları rahatlıkla anlayabilecek düzeye geleceksiniz.

Toplu taşıma ve yolculuklarda geçen süreler, duş, yemek gibi birçok aktiviteyi düşünürsek, gün içerisinde çok fazla ölü vaktimiz olduğu aşikar. Bu yöntemlerle hem motivasyonunuzu kaybetmeyecek hem de sıkılmadan İngilizce dinleme becerinizi geliştireceksiniz.

Eğer konuşulanları anlamıyorum diyorsanız, bıkmadan bir süre daha devam edin. Beyniniz, siz fark etmeden bilmediği kelimeler arasında bağlantılar kuracak ve onları öğrenecek. Bir süre sonra konuşmaların büyük bölümünü anladığınızı göreceksiniz. Şimdi dilerseniz “İngilizce konuşmaları anlamak” için yapabileceğiniz aktivitelere göz atalım:

 1. 1 Telefonunuzda Daima İngilizce Dinleme Yapabileceğiniz İçerik Bulunsun


  Bunun için önerim Spotify üzerinden Podcastler dinlemeniz olacaktır. Benim önerim, Jenna & Julien Podcast'i takip etmeniz üzerine olacak. Temiz konuşma tonları ve çevre gürültüsünün olmaması sadece konuşmalara odaklanmanızı kolaylaştıracak. Ayrıca oldukça eğlenceli ve komik içeriklere sahipler. Yolculuk sırasında, duş alırken, yemek yerken... Boş zamanlarınızda telefonla arkadaşlarınızı aramak veya müzik dinlemek yerine hemen telefonunuza sarılıp bir Podcast dinlemeye başlayın.

  Önerilen Podcast: Spotify - Jenna & Julien

 2. 2 Eğlenceli Birkaç YouTube Kanalı


  Artık YouTube üzerinde bulamayacağınız içerik yok. Birbirinden eğlenceli içeriğe ücretsiz olarak ulaşmanız mümkün. Bu içeriklerle hoş vakit geçirirken bir yandan İngilizce dinleme becerinizi geliştirebilirsiniz.

  Önerilen Kanallar:BuzzFeed Video & TED


Arkadaşlarınla Paylaş:

69
9 paylaşım, 69 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
6
İlginç
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Şirin Şirin
7
Şirin
Komik Komik
6
Komik
Lezziz Lezziz
2
Lezziz
Havalı Havalı
2
Havalı
İğrenç İğrenç
1
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır