52
9 paylaşım, 52 points

Günümüzde internet ve bilgisayar kullanımı milyonlar seviyesine ulaştı. Bunun hayatımıza sağladığı kolaylıklarla beraber getirdiği zorluklar da bulunuyor. Her geçtiğimiz gün yeni bir sistem açığı keşfediliyor ve yüz binlerce hatta milyonlarca kullanıcı tehlike altına giriyor. Bu tehlikeler hesaplarınızın ele geçirilmesinden kredi kartınızın bilgilerinin çalınmasına kadar birçok problem doğurabilecek potansiyele sahip. Peki bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük tehlikelerden birisiyle burun buruna olduğumuzu söylesek?

WannaCry Tehlikesi!

Şuanda büyük tehlikenin ilk yıl dönümü. Peki bu büyük tehlike neydi? WannaCry olarak bilinen bu saldırının sebebi EternalBlue açığı olarak tespit edilmişti. Bu açık ile yaklaşık 250.000 adet sunucu zarar görmüş, bilgileri çalınmış ve fidyeciliğin kurbanı olmuştu. Ortalama 160 ülkede yaşanan bu saldırılarda bilgisayarlara EternalBlue açığı sayesinde giren korsanlar, değerli dökümanları ele geçirerek bunların iadesi için 500 dolara yakın bir ücret istemişlerdi.

Dünyada çok ağır etkiler yaratan bu açık yüzünden birçok otomobil fabrikasının üretimi durmuş, ameliyatlar aksamış ve hatta Rusya’nın İçişleri Bakanlığı çökmüştü!

Geçtiğimiz günlerde Ondrej Kubovic tarafından yapılan açıklamalar ise çarpıcı gerçekleri ortaya çıkardı. ESET güvenlik sistemleri uzmanı, açıklamalarında güncel bir antivirüs veritabanı bulunmayan kullanıcıların hala tehdit altında olduğu bilgilerini paylaştı. Ayrıca bu açık sayesinde birçok açık ortaya çıkmış ve fidyecilik anlayışı bir anda bütün dünyaya yayılmıştı.

Wuubi Takipçilerine Öneri

Geçtiğimiz gün üzerinde büyük bir titizlik gösterdiğimiz güvenlik yazılımları hakkındaki konumuza göz atarak kendinizi koruyabilirsiniz. Güncel bir antivirüs programı kullanmak sizi bu ve benzeri tehlikelerden koruyacaktır. Eğer bir gün uyandığınızda özel ve önemli dosyalarınızın şifrelenmiş halde olmasını istemiyorsanız bir antivirüs programı kullanmanızı öneririz.


En İyi Antivirüs Programları’nı Derleyip Paylaştığımız Yazımıza Göz Atın.Unutmayın ki bu ve benzeri tehlikeler için internetten indirme yapmanız gerekmiyor. Okuduğunuz bir mail veya sadece bir internet sitesi bile bu büyük tehlikeye karşı sizi kurban konumuna getirebilir.


Arkadaşlarınla Paylaş:

52
9 paylaşım, 52 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
0
Vaay!
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin! Şirin!
1
Şirin!
Hahaha Hahaha
2
Hahaha
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır