72
15 paylaşım, 72 points

İşe Yeni Başlayanlara Tavsiyeler Listesi

İşe yeni başlayanlara tavsiyeler hazırladığımız bu altın liste diğer çalışanlar üzerinde pozitif etki bırakmanızı sağlayacak. Eğer işe yeni başlayan ve ilk gün stresi yaşayan birisi iseniz hazırladığımız “İşe Yeni Başlayanlara Öneriler” listemiz tam sizlik.

#1 – Davranışlarınız tutumlu ve doğru olsun

Bunun için çalıştığınız yerdeki veya bilinen başarılı insanları referans alabilirsiniz. Onların davranışlarını gözlemleyebilir ve sizin davranışlarınızı bu temel üzerine kurabilirsiniz.

Bu davranışları gerçekleştirirken yapmacık olmamaya ve içten bir şekilde davranmaya özen gösterin. İşe yeni başlayanlara öneriler listemizin ilk maddesini “çizginizi bozmayın” olarak özetleyebiliriz.

#2 – Bütün olasılıkları hesaba katın

İşe yeni girmiş birisi olarak ister istemez üzerinizde daha fazla dikkat olacaktır. Bu dikkat şüphesiz olarak ilgi doğuracaktır. Çalıştığınız yerdeki insanlarla iletişime geçmeye başladığınızda içinizdeki stres de azalacaktır. Işe yeni başlayanlara tavsiyeler listesindeki 2. madde biraz daha temkinli davranmanız üzerineydi. Şimdi gelin 3. adıma göz atalım.

#3 – Ayak uydurun

Diğer personellerin çalışma tarzlarına ayak uydurun. İlk zamanlardan kendi bildiğinizi okumayın ve kendi çalışma stratejilerinizi bir süreliğine uygulamayın. Bu ilk zamanlardan çok fazla olumsuz tepkiyi üzerinize çekecektir. Ayrıca sosyal ilişkilerde de uyumlu olmaya çaba gösterin.

işe yeni başlayanlara tavsiyeler

#4 – Oluşturduğunuz izlenimlere dikkat edin

İlerleyen zamanlarda herkes tarafından sevildiğiniz ve kariyerinizi yükseltmeye başladığınızda yaptığınız küçük hatalar göze çok batmayacaktır. Ancak bu durum işe yeni başlayanlar için geçerli değildir. Aksine eğer işe yeni başlamışsanız yaptığınız hatalar göze daha fazla batacaktır.

Tecrübeli çalışanların ilginç davranışları olabilir. Ancak sizin elinizden geldiğince normal ve sıradan davranmanız gerekiyor. İşe yeni başlayanlara tavsiyeler arasında bu maddede için şunu söyleyebiliriz, diğer çalışanlara oranla çok daha fazla dikkat çekeceksiniz ve yaptığınız davranışlar daha fazla sorgulanabilir.

#5 – Sıcakkanlı olun ve iyi ilişkiler kurun

Tek amacınız işiniz olmasın. Bunun yanında çalışma arkadaşlarınızla da sağlam ilişkiler kurmayı bir hedef haline getirin. Bunu yaparken çok fazla göze batmamaya ve yapmacık olmamaya dikkat edin. Işe yeni başlayanlara tavsiyeler listemizin 5. maddesi için bu listenin altın kuralı diyebiliriz.

Ayrıca kendinize tecrübeli bir çalışma arkadaşı edinmeniz yapacağınız işlerde destek alabileceğiniz birisi anlamına da geleceği gibi görevlerinizi daha düzgün bir şekilde tamamlamanızı sağlayabilir.

#6 – Dikkatli bir izleyici olun!

Başkalarının işlerine de meraklı olun. İş yerinizdeki yönetimi iyi izleyin ve işlerin nasıl döndüğünü takip edin. Kariyer gelişimi için bu izlenimler sizin için faydalı olacaktır. Bu maddeyi uygularken diğer çalışanlara pek belli etmemenizde fayda var.

Işe yeni başlayanlara tavsiyeler listemizin bu maddesindeki öneri iş arkadaşlarınızı iyi takip etmeniz üzerine kurulu bir adımdır diyebiliriz.

#7 – İş yerinizin tarzını öğrenenin

Her çalışma alanında farklı insanlar bulunur. Bu yüzden dolayı her firmanın ofisindeki anlayış biçimi ve insanların davranış tarzları aynı olmayabilir. Çalışanların oluşturduğu toplum kültürü de dolaylı olarak farklılık gösterecektir. Onların tarzına ayak uydurun!

#8 – Ne sıkı ne gevşek!

Firmanızın kurallarına önem gösterin ve bu kurallara uymaya çalışın. Ancak gereksiz prosedürlerle kendinizi de harcamayın. İşlerin nasıl yürüdüğünü iyi hesaplayın. Özetle ne kurallara bağlı kalın ne de çok fazla aykırı davranın.

#9 – Öğrenmeye hevesli olun

Sürekli yeni bir şeyler öğrenmeye çalışın. Eğer yıllarca bulunduğunuz pozisyonda sıkışıp kalmak istemiyorsanız kendinizi geliştirmek zorundasınız. Unutmayın sizi diğerlerinden ayıran farklar olması gerekiyor.

Işe Yeni Başlayanlara Tavsiyeler Listesi Bitti 

Işe yeni başlayanlar için öneriler adıyla hazırladığımız listemizin sonuna geldik. Bütün takipçilerimize çalışma hayatında bol şanslar dileriz.

“Bu yazımızı hazırlarken Claremont McKenna Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Ron Riggio ‘nun görüşlerinden faydalanılmıştır. Kendisine teşekkürlerimizi sunarız.”


Arkadaşlarınla Paylaş:

72
15 paylaşım, 72 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
6
İlginç
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Şirin Şirin
6
Şirin
Komik Komik
0
Komik
Lezziz Lezziz
3
Lezziz
Havalı Havalı
2
Havalı
İğrenç İğrenç
2
İğrenç

2 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır