104
13 paylaşım, 104 points

Pi sayısını yüzlerce rakamına kadar ezberleyenlerin veya kart oyunlarında çok iyi olanların nasıl bir strateji izlediğini hiç düşündünüz mü? İsimleri akılda tutmak için bu yöntem nasıl kullanılır ve yeni tanışılan kişilerin isimlerini akılda tutmanın kolay yolunun nasıl olduğunu birlikte inceleyelim…

Bir toplantıda veya partide yeni tanıştığınız bir kişiyle sohbet etmeye başlıyorsunuz. Muhabbet derinleştikçe bu kişi size isminizle hitap etmeye başlıyor. Ancak dakikalar önce ismini duyduğunuz bu kişinin adını hatırlamak sizin için oldukça zorlaşıyor. Bu durumu sıkça yaşamış olabilirsiniz. Ancak endişelenmeyin.

Yeni tanışılan kişilerin isimlerini akılda tutma yöntemi

Bu durumda ilk yapmanız gereken, isim unutma olayının farkında olmak. Bunun bilincinde olmanız işinize yarayacaktır. Horsley bu durum hakkında “İyi veya kötü zihin yoktur. Sadece iyi veya kötü zihin stratejisi vardır.” diyor ve basit bir dikkat dağınıklığı olarak görüyor.

Bir kişinin adını aklınızda tutamadığınız zamanı hatırlayın. Muhtemelen bu durum alışık olmadığınız bir ortamdaydınız, alışık olmadığınız müzikler çalıyordu veya ortamda bulunan kişiler alışık olduğunuz bir ambiyans içerisinde değildiler. Çok fazla dış uyaran olan ve dikkatinizi dağıtan bu durumlarda bir kişinin ismini hatırlayamamanız pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Stratejinizi değiştirin!

Yukarıda geçen satırlarda belirtildiği gibi tek ihtiyaç duyduğunuz zihninizin bu durumlarda çalışma stratejisini değiştirmek. Bu stratejiyi bir anahtar kelime ile anlatmak gerekseydi muhtemelen kelimemiz “ilişkilendirmek” olacaktı.

Stratejiyi ana hatlarıyla şu şekilde anlatmak mümkün olacaktır: Bilgilerinizi kişilerle ilişkilendirin! Bunu hemen bir örnek ile açıklayalım…

Sydney Opera Binası’nı gözünüzün önüne getirin. Bina kapısında gayda çalan İskoç eteği giyen ünlü yazar Toni Morrison bulunuyor. Bu sırada hepimizin mutlaka duymuş olacağı ünlü siyasi Malcolm X hız teknesi ile denizde halkalar çizerek kendi etrafında dönüyor. Teknesinin üzerinde ise bir boğa resmi bulunuyor.

Gözlerinizi kapatın ve bu anı canlandırın, yaşayın. Tebrikler isimleri Scott Morison ve Malcolm Turnbull olan iki önemli Avustralyalı Başbakan adı ezberlediniz. Bu örnekte Toni Morrison ve Malcom X’i daha önceden bildiğinizi varsayıyoruz. Ayrıca Malcom X’in kendi etrafında dönmekten gelen “turn” kelimesi ile kullandığı teknedeki boğa yani “bull” kelimesini zihninizde bir hikaye ile birleştirmiş oldunuz. Malcolm Turnbull’un ismi bu şekilde hafızanıza kazındı. Scott Morison için de aynı ilişkilendirme söz konusu.

Bu tekniği şu şekilde özetleyebiliriz. Yeni tanıştığınız kişinin adını ve soyadını hikayeler ve bildiğiniz bilgiler ile harmanlayabilirsiniz.

Bu yönteme ek olarak karşınızdaki kişiyi bir hikayeye oturtabilirsiniz. Misal ismi Yaşar olan bir kişiyi atlayış yapmak üzere olan bir sporcu olarak gözünüzde canlandırabilirsiniz. Böylece aklınıza kişinin ismi gelmese dahi hikayeden dolayı hatırlayacaksınız.

Ayrıca yeni tanıştığınız kişinin ismini sormaktan çekinmeyin. Kibar bir şekilde ismini tekrar söylemesini isteyebilirsiniz.


Arkadaşlarınla Paylaş:

104
13 paylaşım, 104 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
1
Vaay!
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Şirin! Şirin!
2
Şirin!
Hahaha Hahaha
2
Hahaha
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Serpil Akın

Ankara Üniversitesi Grafik Tasarım mezunu bir FreeLancer.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır