44
8 paylaşım, 44 points

Uzun zamandır koalisyon hükümetini oluşturamama sorunu ile boğuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit tarafından açılan 3 farklı konu sebebiyle dava açma kararının ardından daha da zor konuma girdi. Netanyahu dava açılması hakkındaki girişimleri darbe teşebbüsü olarak niteledi.

Ülkede gittikçe daha da büyüyen ve iki erken seçime karşın çözülemeyen koalisyon sorunu ve Netanyahu hakkındaki bahsi geçen karardan sonra İsrail siyasetindeki belirsizlik daha çok yükseldi.

Bundan sonra ne olacak?

Başsavcının kararından sonra Netanyahu’nun dokunulmazlık isteği için 30 güne kadar İsrail Meclisine başvuru yapması gerekiyor.

Başvurması durumunda, Meclisin Netanyahu'nun dokunulmazlık isteği hakkında kararının, ülkede koalisyonun sağlanamaması ve olası erken seçim sebebiyle uzun zaman alacağı öngörülüyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Netanyahu ve Mavi-Beyaz İttifakı önderi Benny Gantz’ın yenilmesi sonucunda hükümeti kurma görevini bugün Meclis’e sunmuştu. 

Meclis, 21 güne kadar hükümeti kurması için bir milletvekili seçiminde uzlaşamazsa ülke 3. kez seçime gidecek. Seçim kararı alınırsa, bunun en fazla 3 ay içinde yapılması gerekiyor.

Bu muhtemel seçimden sonra hükümet kurulabilirse, Meclis veya oluşturulacak İçişleri Komisyonu Netanyahu'nun dokunulmazlık talebine yönelik kararını verecek. Meclis dokunulmazlık kararı alırsa Netanyahu hakkında dava açılamayacak. 

Ancak, Netanyahu'nun dokunulmazlık isteği reddedilse dahi İsrail Başbakanı hakkındaki davanın en erken Mayıs 2020’de açılabilecek.


Arkadaşlarınla Paylaş:

44
8 paylaşım, 44 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
2
İlginç
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Şirin Şirin
3
Şirin
Komik Komik
4
Komik
Lezziz Lezziz
6
Lezziz
Havalı Havalı
6
Havalı
İğrenç İğrenç
5
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır