54
9 paylaşım, 54 points

Son zamanlarda bazı dizi, şarkı ve sosyal medya yapımları şiddet ve uyuşturucu kullanımını özendirdiği için tartışmaya neden oldu. Bazı içerik üreticilerine ise hakkında topluma kötü örnek olma sebebiyle yetkili kurumlar dava açıyor. Bu içeriklere ulaşım engelleniyor. Fakat bunların arasında özellikle silah kullanımının sık olduğu içeriklerin gündemde bile olmaması da vatandaşların tepkisine yol açıyor.

İstanbul Balat semtinde çekilen bir dizinin ürünleri sokaklarda mahalle sakinleri tarafından satıluyor. Mahalle sakinleri, dizide kullanılan sembollerin basılı olduğu kıyafet ve aksesuarları satıyor. Ayrıca gün içerisinde yüzlerce ziyaretçinin geldiği bu sokaklardaki sahnelerin çekildiği harabe yapıların arasında fotoğraf çektirmek isteyenlerden de mahalle sakinleri para alıyor. 

Rezalet kuyruğu!

Özellikle eski otoparklarda ve harabe binalarda fotoğraf çektirmek isteyenler uzun kuyruklar oluşturuyor. Bunun nedeni de gelen dizi hayranlarının bu mekanlarda silahlarla poz vermesi. Balat’taki eski ve kullanılmayan bu otoparkta bir tezgah açan iki mahalleli sosyal medyada fotoğraf çekilirken kullanmak amacıyla silah veriyor. Sadece İstanbul değil, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen kişiler 5 lira karşılığında tabanca ve uzun namlulu silahlarla fotoğraf çektirip sosyal medya hesaplarından paylaşım yapıyor. Hatta bazı aileler İstanbul’un göbeğinde 2-3 yaşlarındaki çocuklarının eline bu silahları tutuşturup fotoğrafını çekiyor. Mahalle sakinleri ise otoparka ve harabelere sadece silahla fotoğraf çektirmek için günde 100-150 arası kişi geldiğini iddia ediyor. Mahalleli, okuldan kaçan liseli öğrencilerin bile buraya gelip fotoğraf çektirmek istediğini belirtiyor.

Kanunlarda bir problem mi var?

Yeni getirilen kanunlar, uyuşturucuyu özendirme konusunda çok net bir tavır sergilese de konunun silah kullanımı olması durumda değiştiğini belirten Avukat Alper Sarıca, “Buradaki durumda eylemi gerçekleştirenler kanundaki boşluklardan yararlanıyor. Küçük çocuğunun eline silah verip bunu sosyal medyada paylaşan bir aile aslında çocuğun velayetini tehlikeye atmış demektir. Ancak bu daha ileriki durumlarda gündeme gelen bir yaptırım. Kullanılan silahlar eğer o an içerisine mermi sürüldüğünde ateşe hazır ise 6136 sayılı kanundan ceza verilmesi gerekiyor. Eğer silahlar taklit silah ise bu durumda bir yaptırımı yok. Bu durum aslında genel olarak büyük bir tehlike içeriyor. Hem çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek bir yanlış davranış hem de ortada bir silah kullanımı var” ifadelerini kullandı.


Arkadaşlarınla Paylaş:

54
9 paylaşım, 54 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
6
İlginç
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin Şirin
0
Şirin
Komik Komik
1
Komik
Lezziz Lezziz
4
Lezziz
Havalı Havalı
3
Havalı
İğrenç İğrenç
2
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır