59
8 paylaşım, 59 points

 

1)GAME OF THRONES (TAHT OYUNLARI) – IMDB / 9,5

 

Her sezonu 10 bölüm olan ve yedi sezonu noktalayan, tüm hayranlarının, her bölümü merakla beklediği, her bölümü ayrı heyecanla izlediği muhteşem bir dizi.Bir insanı daha ne kadar üzüp daha ne kadar sevindirebilir ki dedirten, yeri geldiğinde günlerce etkisinden çıkamayacağınız sahneleri ile insanları çileden çıkartıp bir o kadar da kendine aşık eden bu diziyi izlemeyen hayattan çok şey kaçırmış demektir.Bu muhteşem diziyle ilgili sizlere spoiler içermeyecek şekilde biraz bilgi vereyim.

Öncelikle dizinin ilk bölümü, 17 Nisan 2011 tarihinde yayınlanmaya başlanmış olup, yazarı George R. R. Martin tarafından yazılmaktadır.Dizinin konusu ise belirli hanedanların birbirlerinin kuyularını kazmaya çalıştıkları ve aklınıza gelemeyecek her türlü oyunları oynayarak, yedi krallığın tek sahibi olmak.Yani hepsi için tek bir hedef var o da taht kavgası.En önemlisi ise “Winter İs Coming” 

 

2)VIKINGS (VİKİNGLER) – IMDB / 8,6

 

İrlanda-Kanada ortak yapımı olan Vikings,tarihsel drama türünde bir dizidir.İlk bölüm 3 Mart 2013 tarihinde yayınlanmaya başlayan Vikings,ABD History kanalında izlenmeye başlanmıştır.Dizinin yazarı Michael Hirst iken yönetmen koltuğunda ise Johan Renck oturmaktadır.

Dizi izleyiciyi mükemmel bir olay örgüsü ile 8.Yüzyıla götürürken,tarihi ve geçmişte kurulan uygarlıkları gösteren büyük bir maceraya sürüklüyor.Normalde barbar olarak bilinen Vikinglerin,yaşamlarından kesitlere şahit olduğumuz,her sahnesinde kendimizi sanki savaşın içindeymişiz hissiyatı veren bir dizi.

Asıl konu ise basit bir çiftçiyken, efsanevi bir savaşçıya dönüşen, rüyasında savaş tanrısı Odin’i gören ve Odin tarafından seçildiğini düşünen Ragnar’ın denizlere açılarak fethettiği yerler ile adını tüm dünyada hafızalara kazıtmaya çalışıyor.

 

3)SHAMELESS (UTANMAZ) – IMDB / 8,7

 

Dram ve komedi sevenler için birebir olan Shameless, ilk bölümü 9 Ocak 2011 tarihinde başlamıştır.Şu ana kadar 8 sezonu bitiren bu dizinin yazarı John Wells olup yönetmeni ise Christopher Chulack‘tır.

Amerika’nın Chicago şehrinin güneyinde geçen bu dizi altı çocuk ve alkolik bir babadan oluşan ailenin komedi dolu hikayesini anlatıyor.Ailesine çok da fazla önemsemeyen baba Frank Gallagher ve diğer beş kardeşini okutmak ve büyütmek için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışan Fiona Gallagher, tek başına evini geçindirme derdindedir.Bu diziyi izlerken utangaçlığın ne demek olduğunu ve utanılmaması gerektiğini gösteren bu dizi, sevenlerine hayranlıkla izletmeye devam ediyor.Kim bilir belki de utanması gereken Gallagher’lar değil de bizlerizdir.

 

4)WESTWORLD – IMDB / 8,9

 

Lost dizisinden de bildiğimiz J.J.Abrams‘ın yeni dizisi Westworld, HBO‘nun yeni bombası.İlk bölümü 3 Ekim 2016 tarihinde başlayan bu dizi izleyicilerin bir anda ilgi odağı durumuna gelmiş durumda.

Westworld, Doktor Robert Ford’un yarattığı, yüksek gerçeklilikte olan sanal yetişkin eğlence parkının adı.Zengin kişileri günlüğü bin dolar karşılığında bu eğlence parkına göndererek bu kişilerin robotlarla cinsel fantezilerinden tutun zevkine adam öldürmeye gönderdikleri eğlence yerinde yaşamalarını anlatan bu dizide, ziyaretçiler birtakım sebeplerden dolayı işlerin yoluna gitmemeye başladığı ve robotların yapay zekadan uyandığı gözlemlenmeye başlamıştır.Dizi buradan itibaren anlam kazanmaya başlıyor ve hikaye burada başlıyor.

 

5)BLACK MİRROR (KARA AYNA) – IMDB / 8,9 

 

Black Mirror, 4 Aralık 2011 tarihinde yayınlanmaya başladı ve ilk sezonu sadece üç hafta sürdü.Şubat 2013 tarihinde ise ikinci sezonu başladı ve yine üç haftada sezon sona erdi.Üçüncü ve dördüncü sezonları ise bu sefer altışar bölüm ile şaşırtarak sezonlarını bitirdiler.

Her bölümü farklı oyuncular ve farklı senaryolarla yazılması ile dikkat çeken bilim kurgu dizisi olan Black Mirror, insanlığın yapabileceği en üst düzey buluşlarını ve karanlık içgüdülerini teknolojiyle dolu bir geleceği konu alıyor.

 

6)PRİSON BREAK (HAPİSHANEDEN KAÇIŞ) – IMDB / 8,4

 

ABD yapımı olan bu aksiyon dizisi.Hikayesi Paul Scheuring tarafından ortaya atılmış ve 2005 yılında dizi olarak adım atılmıştır.

Konusu ise tüm ipuçları ile öldüğü sanılan Michael‘ın hayatta olduğu gösterince Sara ve Lincoln bir hapishaneden nasıl kaçılır üzerine bir kaçış planı üzerinde çalışmaya başlamışlardır.Fakat Michael,Yemen’in kaçması en zor ve en tehlikeli hapishanelerinden biri olan Ogygia Hapishanesi’ndedir. Yakalanma ihtimali çok fazla olmasına rağmen ters giden planlar ve bir çok engele rağmen bu riski alırlar.Yani anlayacağınız Michael’ın bu hapishaneden kaçması hiç de kolay olmayacak gibi duruyor.

 

7)BREAKİNG BAD – IMDB / 9,5

 

Vince Gilligan tarafından hazırlanan ve yayınlanan bir Amerikan suç draması televizyon dizisi olan Breaking Bad, 20 Ocak 2008 tarihinde yayınlanmaya başlanmıştır.Eski bir kimya öğretmeni olan Walter White, akciğer kanseri teşhisi konulduktan sonra, eski öğrencisi Jesse Pinkman ile birlikte uyuşturucu işine girerler ve üretip satmaya çalışarak, ölmeden önce ailesine maddi anlamda destek vermek için bu işin içine giren kimya öğretmeninin yaşantısını anlatan bir dizi olan Breaking Bad izlenmesi gereken en önemli diziler arasında diyebileceğimiz bir dizidir.

 

8)LOST IMDB / 8,5

 

Dizide uçak kazası sonrası uçağın bir adaya düşmesi sonucunda adada mahsur kalan insanların öyküsünü anlatmaktadır.Bilindiği üzere her insanın kendine özgü bir karakteri vardır ve bu adada 48 farklı karakter mahsur kalarak her türlü insanın olabileceğini gösteren lost dizisi.Bir dolandırıcı, bir hırsız, bir katil ve daha bir çok karaktere sahip olan insanların hayatta kalma savaşını anlatmaktadır.Adadakiler, hayatta kalabilmek için birlikte hareket etmeleri gerektiklerini bir türlü farkına varamazlar ve kişiler arasında kavgalar dahi çıkmaya başlar.Tabii sonradan başlarına gelen olaylar, adadakilerin birlikte yaşamayı öğrenmelerine sebep olur. Bunlar üzerine bir de yer altına açılan bir kapı olduğu farkına varılınca, adadakiler için hayat gittikçe zorlaşmaya başlar.

 

9)THE WALKİNG DEAD (YÜRÜYEN ÖLÜLER ) – IMDB / 8,4

 

The Walking Dead dizisi çizgi roman serisine dayanmakta olup ilk yayın tarihi 31 Ekim 2010 da yayınlanmaya başlamıştır.

Yayılan bir hastalık sonucunda ortaya çıkan zombilerin dünyada gittikçe çoğalması ile birlikte yaşam mücadelesi veren küçük bir grubun hikayesini ele almaktadır.En önemlisi ise bu küçük grup yıllar geçtikçe yiyecek ve barınacak yer kalmaması sonucunda dünyada kalan nadir insanların da zamanla kendilerini kaybettikleri, hatta ve hatta masumları bile öldürecek kadar değişen insanlarla da uğraşmaya devam ediyor. Zombi severler için inanılmaz, ilginç, enteresan ve bir o kadar da izleyicilere oldukça fazla heyecan vermeye devam ediyor.

 

10)SHERLOCK – IMDB / 9,3

 

Arthur Conan Doyle ‘ın fikir babası olduğu Sherlock, 25 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanmaya başladı.

Sherlock Holmes, bilidiği üzere günümüzde yaşayan bir karakterdir.Şehirde enteresan bir şekilde birtakım cinayetler ortaya çıkmaya başlar.Polis,cinayeti işleyenleri bulmak için Sherlock Holmes’ten yardım alır. Sherlock Holmes’in inanılmaz çalışan beyni ve ev arkadaşı olan John ile birlikte şehirdeki cinayetleri kısa sürede bulmaya çalışırlar.Asıl önemli olan ise olayı ve katilleri o kadar etkileyici bir şekilde çözmeleri ve insanları hayretle ekrana kitlemelerini sağlayan bu diziyi kaçırmak istemezsiniz.


Arkadaşlarınla Paylaş:

59
8 paylaşım, 59 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
2
Vaay!
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Şirin! Şirin!
2
Şirin!
Hahaha Hahaha
3
Hahaha
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Okan Kesmen

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır