58
9 paylaşım, 58 points

Kali Linux kurulumu artık çok kolay! Dünyada en fazla kullanılan işletim sistemi Windows, geçtiğimiz yıllarda Linux dağıtımına üye oldu. Bu oldukça ilginç bir haber olarak gündeme düşmüş, birçok kullanıcı buna anlam verememişti. İlerleyen zamanlarda Ubuntu ile iş birliği içerisine girerek Linux sistemlere erişimin kolaylaşmasını sağlayan Microsoft, son hamlesiyle gönülleri fethedecek gibi görünüyor.

Kali Linux Kurulumu

Bir Linux dağıtımı olan Kali yani eski adıyla BackTrack, birçok güvenlik alanında başarıya imza atan pratik bir işletim sistemi. Güvenlik uzmanı ve Hacker’lar tarafından –beyaz veya siyah olmasının bir önemi yok– çok kısa sürede alışkanlık haline geldi.

Birçok sistemin açığını basit şekilde tespit edebilen Kali işletim sistemi, Windows ile bir anlaşmaya vardı. Artık Kali Linux kurulumu daha kolay bir hale getirildi. Adeta bir program kurar gibi Kali indirip kurabilme imkanı sağlayan Windows, bu davranışıyla birçok camia tarafından takdiri topladı. İşte Microsoft’un ünlü programcısı Tara Raj’ın Linux entegrasyonu hakkında attığı Tweeti:

Windows Kali Linux Kurulumu

Microsoft tarafından yayınlanan bildirgede artık Kali Linux kurulumunun Windows işletim sisteminin mağazasından program indirir gibi kurulabileceği açıkça duyuruldu. Bu durumda artık çift işletim sistemi kurma derdi de sona ermiş bulundu.

Linux Kali indir ve bilgisayarın Boot ayarları ile oyna gibi devirler kapandı. Kali Linux kurulumu oldukça basit bir hale geldi ve kurulum diski, sanal makine oluşturma gibi uğraştırıcı dertler de son buldu. Gelelim Windows 10 işletim sistemine Kali kurulumu nasıl yapılır konusuna…

  1. İlk önce belirtmemiz gereken durum, bu işlemleri gerçekleştirebilmek için işletim sisteminizin Windows 10 olması gerektiği.
  2. Eğer işletim sisteminiz Windows 10 ise Kali kurulumu işlemine başlayabilirsiniz.
  3. İlk önce “Windows özelliklerini aç veya kapat” alanına girin.
  4. Daha sonra karşınıza çıkan listeden eğer kapalı ise “Linux için Windows Alt Sistemi” seçeneğini aktifleştirin.
  5. PowerShell uygulamasını çalıştırarak aşağıda bulunan komutu girin.

“Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux”


6.Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra Windows Mağazası’na girerek Kali Linux uygulamasını indirin (buraya tıklayarak bu işlemi basitçe halledebilirsiniz.)

7.Kali Linux uygulamasını başlatarak Kali Linux kurulumu işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

8.Tebrikler! Windows Kali kurulumu işlemini başarıyla tamamladınız. Artık Linux kurulumu yapılmış Windows işletim sistemine sahipsiniz.


Arkadaşlarınla Paylaş:

58
9 paylaşım, 58 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
4
Vaay!
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
5
Hahaha
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

2 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Bu işlerde biraz acemi olduğumu belirtmek gerek. Windows 10 zaman zaman yapmışolduğu güncellemeler nedeniyle sistemi hantallaştıran ve kararsızlaştıran bir işletim sistemi. Ben anlatmış olduğunuz yöntemlerle Kali kurulumunu yaptığım zaman 2 farklı programa geçer gibi bilgisayarımı açtığımda işletim sistemleri arasında geçiş yapabilecek miyim acaba?

  2. Ben bunu tam yapamadım nedense nerede hata yaptım bilmiyorum ama bi ara sıfırdan kurulum yapacağım.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de onaylanması halinde listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır