67
9 paylaşım, 67 points

Gökyüzüne bakmayı ve yıldızları incelemeyi seviyor musunuz? Eğer gök olayları ilginizi çekiyorsa bu ay gerçekleşecek gök olayları ilginizi çok çekecek! Son yüzyılın en güzel gök olaylarından birisine şahit olacaksınız. Kanlı ay tutulması gök olayı ne zaman olacak ve nedir gibi birçok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Kanlı Ay Tutulması Nedir?

Normal ay tutulmasından farklı olan kanlı ay tutulması nedir? Kanlı ay tutulması 2018, neden kanlı olarak anılıyor? Kanlı ay tutulması ne zaman?

Normal ay tutulması sırasında Dünya‘nın uydusu olan Ay, Güneş ile aramıza girerek yaklaşık 1.5 dakika boyunca güneş ışınlarının dünyanın belirli bölgelerine ulaşmasını engeller. Yani adeta bir perde görevi görerek güneş ışınlarını engeller.

Kanlı ay tutulması gök olayı ise bu esnada güneş ışınlarının geliş açısı sebebiyle ayın kırmızı bir renk almasıyla gerçekleşmektedir.

kanlı ay tutulamsı

Kanlı Ay Tutulması 2018 Ne Zaman Başlayacak?

Kanlı ay tutulması 27 Temmuz 2018 günü saat 21:13‘te gerçekleşecek. 108 saniye sürmesi beklenen bu doğa olayının son yüzyılın en uzun ay tutulması olması planlanıyor. Ayrıca gelecekte bu gök olayı ile 2019 ve 2022 yıllarında tekrar karşılaşacağız. Ayrıca gelecek yıllarda bizleri bekleyen gök olaylarını NASA’nın resmi sitesi üzerinden yayınladığı çizelgede görebilirsiniz.

Kanlı ay tutulması Türkiye’den de gözlemlenebilecek. Aşağıdaki grafikte koyu renkli alanlar kanlı ay tutulması olayını gözlemleyemeyecek iken P1 ve P4 eğrisi arasında kalan Türkiye’de rahatlıkla gözlem yapılabilecek.

ay tutulması


Arkadaşlarınla Paylaş:

67
9 paylaşım, 67 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
4
Vaay!
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
5
Hahaha
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır