68
9 paylaşım, 68 points

Karbonat, mutfaklarımızda sıkça görülen bir madde olsa da hiç bilmediğiniz kullanım alanlarına sahip. Kabartma tozu olarak da kullanım alanı bulan karbonatın faydaları saymakla bitmiyor. Peki ya karbotın kullanım alanları nelerdir? Bu mucizevi maddeyi kullanabileceğiniz 7 farklı alanı ve faydalarını sizler için derledik.

 1. 1 Sinek & Böcek Isırıkları


  Özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde sıkça yaşanan şikayetlerden birisi sinek ve böcek ısırıkları oluyor. Sivrisinek, karınca gibi ısırıkların oluşturduğu kaşıntıyı ve acıyı gidererek acısını dindiren karbonat bu konuda oldukça etkili. Tek yapmanız gereken karbonatı sulandırarak ısırılan bölgeyi ovalamak ve yaklaşık 15 dakika bekletmek.

 2. 2 Masaj Etkisi


  Yaklaşık 5 çorba kaşığı karbonatı 2 litre suya ekleyin ve ayaklarınızı bu suya sokun. Vücudunuzdaki stresi alacağı gibi masaj etkisi yaratacaktır. Ayrıca bu suda ayaklarınıza bakım uygulayabilirsiniz, çatlaklara ve pürüzlere iyi gelecektir.

 3. 3 Kötü Kokuları Yok Eder!


  Buzdolabınıza bir kase karbonat bırakarak yemek kokularının karışmasının ve dolabınızın kokmasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bir miktar karbonatı ayakkabınıza serpmeniz ayak kokularını da yok etmenizi sağlayacaktır.

 4. 4 Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Tabii Ki Karbonat!


  Midenizdeki yanmalara ve ekşimelere oldukça güzel etkileri olan karbonat bu konuda işinize çok yarayacaktır.

 5. 5 Deodorant etkisi


  Karbonatı nemli bir pamuğa uyguladıktan sonra koltuk altı gibi fazla terleyen bölgelerinize sürerek veya bir kapta suyla karıştırıp bu bölgelere püskürterek uygulamanız terlemenizi azaltacağı gibi ter kokularına iyi gelen bir madde olarak kullanılabilir. Doğal deodorant etkisi yaratan karbonat bu konuda çok etkilidir.

 6. 6 Gümüşlerinizi Parlatır


  Gümüş malzemelerinizi, parçalara ayırdığınız alüminyum folyo ile dolu bir kaba sıcak su ve 4-5 çorba kaşığı karbonat eklediğiniz kapta bir süre bekletin ve ovaladıktan sonra temizleyin. Gümüş eşyalarınızı parlatacaktır.

 7. 7 Bitkileri Canlandırır


  Çiçeklerinize, bitkilerinize karbonatlı su püskürtün. Bu onları canlandıracak ve daha güzel görünmelerini sağlayacaktır.


Arkadaşlarınla Paylaş:

68
9 paylaşım, 68 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
1
Vaay!
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Şirin! Şirin!
2
Şirin!
Hahaha Hahaha
2
Hahaha
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Rippie8

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır