61
15 paylaşım, 61 points

Küba Yaşam, Küba Nasıl Bir Yer?

Küba’da yaşam: Bu yazımızda Küba hakkında bilgileri sizler için derledik. Küba, Dünyadaki az sayıda komünist ülkeden biri. Ancak o kadar ilginç bir yaşamı barındırıyor ki sanki başka bir dünya, başka bir zaman… Küba’da yaşam nasıl ve Küba nasıl bir yer merak ediyorsanız: Küba’da neler olmadığını merak ediyorsanız önce oradan başlayalım:

İşsizlik yok. Herkes eğitim alırken yeteneğine göre yönlendiriliyor ve insanların maaşları arasında yüzde üçten daha fazla fark yok. Yani bir milletvekili ve garson eşit seviyede maaş alıyor.


“Çocuğum ne olacak?” derdi yok. İnsanın çocuğu için endişelenmemesinden daha büyük bir zenginlik yoktur. Kadınlar hamileyken spor, sağlık ve çocuk yetiştirme eğitimi almak zorunda. Doğan çocuk devletin sayıldığı için her türlü eğitim eşit ve tamamen ücretsiz. Çocuklar üniversite eğitimlerini tamamlayana kadar kalem bile almıyorlar. Hepsi devlet tarafından fazlasıyla karşılanıyor.


Sokakta yatan evsizler yok. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan Amerika’da 4.000.000 insan sokakta yaşıyor. Ancak Küba’da evi olmayan, devlet tarafından konaklaması ücretsiz karşılanmayan kimse yok.


Ter kokan insanlar yok. Sabun, şampuan, deodorant, parfüm ve kişisel bakım ürünleri her ay devlet tarafından ücretsiz veriliyor ve hepsini Küba malı. Bütün dükkanlar ve işletmeler devlete ait. Fiyatları devlet belirlediği için kandırılma şansınız da yok ve bütün ürünler Küba vatandaşlarına belli oranda ücretsiz. Limiti aştığınızda ise çok çok ucuza istediklerinizi alabilirsiniz.


Para yok! Evet yanlış okumadınız. En yüksek maaş 30 Euro. Ama insanların çoğu bunu bile gereksiz buluyor. Çünkü zaten genel olarak her şey ücretsiz. İsterseniz ülke içinde her yıl seçtiğiniz bir yere devlet sizi ailecek tatile gönderiyor.

Dünyadaki bütün ülkelerde zenginlerin girebildiği ve yoksul insanların parasının yetmediği restoranlar, eğlence merkezleri var fakat Küba’da her yere girebilirsiniz. Hiçbir ayrımcılık yok. Çünkü ülkede para kullanılmadığı için bir işçi ve bir doktor aynı restoranlara gidip aynı eğlence merkezlerinde rahatlıkla vakit geçirebiliyor. Hastane masrafı ya da yol harcaması yok. Ülkenin bütün vatandaşları istedikleri yemekleri rahatlıkla yiyebiliyor. Devlet her ay kişi başı 2 kilo kırmızı et dağıtıyor. 4 kişilik bir aileye ayda 8 kilo kırmızı et veriliyor.


Bütün Gıda ürünleri organik. Bu nedenle tavuk çiftliği kurmak yasak. Tavuklar bahçelerde doğal olarak yetişiyor.


Aile içi şiddet yok. Kadın ya da erkek çiftler birbirlerine verdikleri en ufak fiziksel hasarda 5 yıldan başlayan cezalara çarptırılırlar.


Sağlık için endişelenmeye gerek yok. 12 milyon nüfuslu bir ada ülkesi olan Küba tıp alanında dünyada ilk sıralarda. Çocuk lösemisini yüzde seksen oranında tedavi edebilecek kadar ilerideler. Ülkede 50.000 Doktor çalışıyor. Sadece kendi ülkelerinde değil tüm Güney Amerika ülkelerinde ve Afrika’nın birçok yoksul bölgesinde ücretsiz sağlık hizmeti veriyorlar.


Boşanma yok. Çünkü evlenmiyorlar. Paylaşılacak mal, mülk ve nafaka gibi dert olmadığı için boşanmadaki gereksiz evraklarla uğraşmak yerine evliliklerini düğün benzeri bir şekilde dostlarla, akrabalarla yapılan bir eğlence ile sözlü olarak isimlendiriyorlar.

Küba’da Doğaya ve Hayvanlara Saygı!

Elektrik ve su belirli limite kadar ücretsiz. Limiti aşarsansanız Türk parasıyla 0,50 kuruş gibi küçük bir ödeme yapıyorsunuz. Bu ödemenin nedeni enerjinin boşa harcanmasını önlemek. Doğaya inanılmaz derecede önem veriyorlar. Bir sokak hayvanına zarar verirseniz ya da izinsiz bir ağaç keserseniz üst seviyede hapis cezasına çarptırılabilirsiniz. Bütün sokak hayvanları için devlet düzenli olarak mama dağıtıyor, bütün sokak hayvanlarının kimliği var. Tasmalara takılan bu kimliklerde hayvanın doğum tarihi, ismi, sağlık durumu, cinsiyeti, yaşadığı bölge gibi bilgiler bulunuyor. Herhangi bir ısırma, kaybolma durumunda ya da ölüm olursa hayvan kayıtlardan düşülüyor.

Sıkıcı iş hayatı yok, herkes mutlu!

Ne iş yaparsanız yapın günde 6 saatten fazla mesai süresi yok. İnsanlar ailelerine ve sosyal hayatlarına daha çok önem verebiliyorlar. Dans, müzik ve eğlence hayatın en önemli parçası. Her yer eğlence mekanları ve sokak sanatçıları ile dolu. Her yaştan bütün insan günlerinin önemli bir bölümünü partilerde şarkı söyleyerek ve dans ederek geçiriyor. Bütün eğlence mekanları devlete ait. Eğlenceler 365 gün 24 Saat aralıksız devam ediyor. Genç nüfusun tamamı birkaç spor dalıyla mutlaka ilgileniyor. Fakat dövüş sanatları ve binicilik bu sporlar arasında ilk sırada.

Küba sokakları rengarenk antika arabalarla dolu. Araba alımı serbest olmasına rağmen insanlar yeni otomobillerden ziyade antika araçları daha çok tercih ediyor. Zaten en yüksek araba fiyatı 100 euro. Aylık 2 Euro’luk ödeme karşılığında devlet size seçtiğiniz model arabayı veriyor.

Küba ve Dış Dünya

Küba, kapılarını dünyaya açalı henüz bir kaç yıl oldu. 1953 yılında Fidel Castro’nun başlattığı ve Ernesto Che Guevara’nın da katıldığı ayaklanma sonrasında diktatörlük yıkıldı ve komünist rejim kuruldu. Amerika, birkaç yıl öncesine kadar dünyanın en tehlikeli ülkesi olarak Küba’yı gösteriyor ve nükleer silah sakladığını iddia ediyordu. Fakat halkın tam desteğini alan rejim, özellikle Sovyetler Birliği’nin desteğiyle ayakta kalabildi. Ülkenin her yerinde Ernesto Che Guevara’nın ve Castro’nun posterlerini görmek mümkün. Aynı zamanda dünyada emperyalizme karşı mücadele yürütmüş olan bütün liderlerine saygı duyuyorlar. Ancak ülkede tek bir yabancı liderin heykeli var: Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk. Küba’da Atatürk’ü tanımayan kimse yok. Onlar için özel bir değeri var.

Ülkenin suç oranı neredeyse sıfır. 12 milyonluk ülkede her yıl ortalama 2 ya da 3 hırsızlık vakası oluyor ve insanlar inanılmaz derecede mutlu. Eğer Küba’ya yolunuz düşerse neredeyse bütün yetişkinlerin elinde puro görebilirsiniz. Onlar için puro içmek eski bir gelenek ve sigaradan daha fazla tüketiliyor.

Ülkede hiçbir din ayrımı yok. Kimse size dininizi, hangi milletten olduğunuzu ya da ne iş yaptığınızı sorma gereği duymaz. Çünkü bunların Küba’da hiçbir önemi yok. Fakat evlerin önemli bir bölümü hala eski. Küba, Amerika’nın yaklaşık 40 yıl uyguladığı ambargo ve uluslararası baskı nedeniyle bütün dünya tarafından dışlanmış olduğu için gelişimini yeni yeni tamamlayabiliyor. Bütün evler, sokaklar her şey sırayla yenileme çalışmasında. Şehirlerin dokusuna zarar vermeden bütün evler rengarenk ve bahçeli olacak şekilde yapılmaya çalışılıyor.

Sizlere kısa bir video ile veda ediyoruz. Bu videoda Küba’da günlük hayatın kısa bir kesitini görebilirsiniz:


Arkadaşlarınla Paylaş:

61
15 paylaşım, 61 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
2
İlginç
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Şirin Şirin
3
Şirin
Komik Komik
4
Komik
Lezziz Lezziz
6
Lezziz
Havalı Havalı
6
Havalı
İğrenç İğrenç
5
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır