75
10 paylaşım, 75 points

Hindistan yakınlarında Bengal Körfezi'nde yer alan esrarengiz ada: Sentinel. Bugüne kadar insanlık tarihi boyunca her türlü teknolojik gelişmeden ve medeniyetten uzak kalmış Sentinel Kabilesi, vahşi ve antik yaşam biçimiyle dikkat çekiyor. 

Bugüne kadar bu adanın yerlileri ile hiçbir temas sağlanamamış olması, kendilerinin antik uygarlıklar gibi yaşamasına yol açmış. Her türlü gelişmeden, teknolojiden ve dış dünyadan izole olan Sentinel Adası ve uygarlıktan uzak yerlileri hakkında daha önce hiç duymadığınız 6 bilgi sizlerle!

 1. 1 Erişim yasağı bulunuyor


  Hindistan Hükümeti tarafından getirilen kanun, bu adaya en fazla 3 mil (yaklaşık olarak 5 kilometre) yaklaşılmasını, aksi halde kanunen suç olduğunu belirten bir madde bulunuyor. Ölümlerin ve ada sakinlerinin doğal yaşamının bozulmasının önüne geçilmesi için bu kanunun getirilmesi zorunlu görülmüş.

 2. 2 Ada sakinlerinin pek sakin olmadığını söyleyebiliriz


  26 Ocak 2006 yılında iki balıkçının teknesi akıntı nedeniyle bu adaya sürüklenmiş. Balıkçıların cesetlerini almaya giden güvenlik ekiplerinin helikopterleri ise yoğun ok yağmuruna tutularak iniş yapması engellendi.

 3. 3 1981 yılında da benzer bir vaka


  Tarih 2 Ağustos 1981'i gösterirken benzer bir olay daha yaşandı. Primrose adındaki bir gemi, bu vahşi adanın kayalıklarında durmuştu. Ancak gemide çalışan görevlilerin bu ada hakkında hiçbir bilgisi yoktu. Ta ki kıyıda bir gurup mızraklı insanın küçük bir kayık yapmaya çalıştıklarını görene dek... Neyse ki onlar, balıkçılardan daha şanslıydı ve hiçbir sorun yaşanmadan kendilerini kurtarabildiler.

 4. 4 Depremden etkilenmemişler


  2004 senesinde Hint Okyanusu'nda gerçekleşen büyük deprem ve akabinde gerçekleşen tsunami, bu adanın komşu adalarını büyük ölçüde etkilemişti. Hindistan Hükümeti, Sentinel yerlileri hakkında endişe duyarak adaya bir helikopter göndermiş. Taş ve sopalarla bu helikoptere saldıran yerlileri gören görevliler, her şeyin yolunda olduğunu anlayınca geri dönmüşler.

 5. 5 Sayıları tam olarak bilinmiyor ama...


  Sayıları tam olarak sayılamasa da 50 ile 400 arasında bir nüfuslarının olduğu düşünülüyor. Ayrıca Sentinel Adası yerlilerinin tahmini olarak 60.000 yıldır bu adada yaşadığı düşünülüyor.

 6. 6 Yaşam biçimleri hakkında da bazı tahminler bulunuyor


  Adanın yerlileri, yüksek ve sık ormanlıklar nedeniyle detaylı bir şekilde incelenememiş olsa da avcı ve toplayıcı olarak yaşadıkları, tarıma geçiş yapmadıkları düşünülüyor.


Arkadaşlarınla Paylaş:

75
10 paylaşım, 75 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
0
Vaay!
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin! Şirin!
1
Şirin!
Hahaha Hahaha
2
Hahaha
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır