45
7 paylaşım, 45 points

Dizüstü bilgisayarlarda ses kalitesini arttırmak birçok kullanıcının ihtiyaç duyduğu işlem olarak görülebilir. Oyunlarda, filmlerde ve müziklerde gelen ses kalitesi sizi memnun etmiyorsa işte bu mini rehber size göre. Laptop ses kalitesi arttırma nasıl yapılır bilmiyorsanız endişelenmeyin! Bu sorunun çözümü oldukça basit. Filmin sesi kötü geliyor, müzik ses kalitesini arttırmak istiyorum, oyunlarda ses kötü geliyor ve bilgisayarda ses cızırtılı geliyor diyenler için ilaç gibi gelecek olan bu rehber oldukça işinize yarayacak basit birkaç işlem içeriyor.

Laptop Bilgisayar Ses Kalitesi Artırma

Birçok dizüstü bilgisayar kullanıcısının yaşadığı problem olan ses kalitesi nasıl artırılır adım adım sizlerle beraber. Artık izleyeceğiniz filmlerden, oynayacağınız oyunlardan ve dinleyeceğiniz müziklerden daha fazla haz alacaksınız. Haydi başlayalım!

Kuru Kuru Gitmesin 🎶

Kuru kuruya okumak olmaz değil mi? İçeriğe geçmeden önce size bir müzik önerimiz var! Dilerseniz bu müziği arkaplanda dinleyerek bu işlemleri daha keyifli hale getirebilirsiniz. Ne de olsa kötü kalitede dinlediğiniz son müzik olacak. 😌 Hadi, turuncu butona tıkla ve içeriğe başlayalım.

Laptop’ta Ses Kalitesi Nasıl Yükseltilir?

Sadece ses kalitesi için kimse gidip yeni bir bilgisayar satın almak istemez değil mi? Bu sebeple sizlerle masrafsız bir şekilde ses kalitesini yükseltme yöntemini paylaşıyoruz.


1. Uygulama Ayarları: 

İlk önce işe kullandığınız uygulamada yer alan ses kalitesine yönelik araçları kullanmak ile başlayabilirsiniz. Misal Spotify ses kalitesi arttırmak için size bir imkan sunmakta. Bu gibi uygulamaların seçenekleri arasında ses kalitesini yükseltmek ayarlar olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Spotify Premium kullanıcılarının yüksek ses kalitesini seçmesi bu işleme sadece bir örnektir.

spotify ses kalitesi

2. İşletim Sistemi Ayarları: 

Eğer Windows kullanıcısı iseniz “Denetim Masası > Donanım ve Ses > Ses” menüsüne girdiğinizde bir pencere sizi karşılayacaktır. Buradan “Hoparlör” seçeneğine sağ tıklayarak “Hoparlörü Yapılandır” butonuna tıklayın. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra tekrar sağ tıklayın ve “Özellikler > Geliştirmeler” sekmesi altından kendinize en uygun ayarları yapın. Ayrıca “Uzamsal Ses” ve “Gelişmiş” penceresinden kulağınıza en uygun ayarı yapabilirsiniz.

windows ses kalitesi

3. Ses Kartı Güncelleştirmeleri:

Başlat butonundan “çalıştır” penceresini açın ve “dxdiag” yazarak “ses” sekmesine girin. Karşınıza çıkan alanda ses kartınızın modelini ve markasını göreceksiniz. Üreticinizin sitesi üzerinden en güncel ses kartı sürümünüzü indirin.

ses kartı

4. Harici Programlar: 

Codec yükleyerek Dolby kurulumu yapabilir veya harici bir ses geliştirme programı kullanabilirsiniz. Bu programlar arasında FxSound Enhancer  oldukça başarılı gördüğümüz bir geliştirici araç diyebiliriz.

BONUS:

Ucuz ama kaliteli kulaklıkları incelediğimiz yazımıza göz atarak ses performansınızı daha da artırmanız mümkün.


Arkadaşlarınla Paylaş:

45
7 paylaşım, 45 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
2
Vaay!
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Şirin! Şirin!
3
Şirin!
Hahaha Hahaha
4
Hahaha
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır