57
9 paylaşım, 57 points

Türkiye’nin en başarılı absürt mizah konulu dizisi Leyla ile Mecnun hakkında bilinmeyenler bu yazıda! Yapımcılığının EflAtun Film’e ait olduğu Burak Aksak tarafından kaleme alınan efsanevi dizi Leyla ile Mecnun neden bitti? Daha önce hiç duymadığınız Leyla ile Mecnun detayları.

Leyla ile Mecnun Hakkında Bilmedikleriniz

2011 senesinde yayın hayatına başlayan efsanevi dizi Leyla ile Mecnun 104 bölüm sonrasında 2 senelik yayın hayatını sonlandırdı. En çok merak edilen konulardan birisi ise şüphesiz ki “Leyla ile Mecnun neden bitti?” konusuydu. İşte Leyla ile Mecnun hakkındaki bütün detaylar, bilinmeyenler ve merak edilenler…

Sigara ve alkol yok: Sakızlar, üzümler, erikler var

Dizi boyunca sigara kelimesi asla kullanılmadı. Bu kelime yerine “sakız” tercih edildi. Sigara pakedi ve sigara içmek yerine sakız pakedi ile sakız çiğnemek tabirleri yer aldı. Alkolün türüne göre ise farklı meyve isimleri kullanıldı. Hatta bir bölümde Kireçburnu Sahili‘nde “Bu Kıza Kadar” şarkısını söyleyen İsmail Abi, Mecnun ve Performans Sanatçısı Yavuz eriğe düşmüşlerdi.

Rekorlar Kıran Bir Yerli Yapım!

Ünlü dizi ve film değerlendirme platformu IMDb üzerinde 9,2 puan alan Leyla ile Mecnun, zamanında Lost’u devirerek “en sevilen dizi” ünvanını kazanmıştı. Üstüne üstlük yetmezmiş gibi yurtdışlarında İngilizce altyazıyla yayınlandı! En iyi yabancı diziler bile zamanında Leyle ile Mecnun’un önünde diz çöktü diyebiliriz.

Küfür: Islak Tuvalet Terliği!

Sansürlere karşı kendi terimlerini oluşturan Leyla ile Mecnun dizisi alkol ve sigaranın yanında küfürlere de oldukça yaratıcı bir sansürleme biçimi getirmişti. Onların küfürleri asla bizimkiler kadar hafif olmadı! Siyah pazar poşedi (en kanserojeninden), ıslak tuvalet terliği, duş başlığı… İşte bunlar, onların küfürleri. Çok ağır olduklarını biliyoruz. 🙂

leyla ile mecnun

Sahi: Ne Oldu Leyla’ya?

Henüz otuzuncu bölümdeyken Leyla’nın ölmesiyle hepimiz şok olduk. İçimizi yakıp kavuran bu ölümün arkasında ne vardı peki? Leyla ile Mecnun Leyla neden ayrıldı? Bunun sebebi dizideki rolü Arda olan Ushan Çakır ile otuzuncu bölüme kadar Leyla karakterini canlandıran Ezgi Asaroğlu arasında yaşanan gerginlik olarak duyuruldu. Bu sebepten dolayı iki oyuncu da 30. bölümde trafik kazası nedeniyle öldü ve diziden çıkartıldılar. Leyla’nın ölümü sahnesi ile yüreğinde büyük acılar oluşan izleyicilerin duygularını hatırlayalım:

Leyla ile Mecnun Neden Kaldırıldı?

Gezi Parkı olayları nedeniyle gündeme gelen Leyla ile Mecnun’un kaldırılma nedeni olarak yayıncı firma EflAtun Film, maddi nedenleri göstermişti. Yayın saatleri ve reyting problemlerinden kaynaklı olduğunu savunan EflAtun Film, dizinin sevenlerini oldukça üzmüştü. Dizi kaldırıldıktan sonra oyuncu kadrosu ise birbirinden kopamamıştı. Bunun etkisine ise “Ben De Özledim” adlı dizide şahit olmuştuk. Ayrıca dizinin oyuncuları Mecnun, Yavuz, İsmail Abi, Benjamin ve dizinin yönetmeni Onur Ünlü Leyla The Band adlı bir gurup kurarak müzik piyasasına atılmıştı. İlk şarkıları olan “Yokluğunda” en çok dinlenen şarkılar arasında yer almıştı:

Dizinin Arkaplanı & Finali

Dizinin finalinde ise güldüğümüz ve ağladığımız dizinin aslında çok farklı olduğunu gördük. Mecnun olarak bildiğimiz karakter, çocukluk yaşlarında geçirdiği kaza ile yatalak bir hasta olmuştur. Bir nevi hayal dünyasında yaşayan Mecnun, kazadan önce bir kıza aşıktır: Leyla… Ancak Leyla’yı anımsamakta güçlük yaşamıştır. Hatta Burak Aksak, bu yüzden dolayı dizide Leyla’ların sürekli değiştiğini iddia etmiştir. Erdal Bakkal ise aslında bir tuzluktur. İsmail Abi, Mecnun’un yanı başındaki pullu ve renkli Japon balığıdır. Yavuz Abi, aslında ağacın dallarıdır. Geceleri penceresine bu dalların gölgeleri vurur. Bu yüzden hırsızlar gibi gece gelen Yavuz Abi, böyle bir role bürünmüştür. Aksakallı Dede olarak bildiğimiz karakter aslında Mecnun’un ilacıdır.

leyla ile mecnun


Arkadaşlarınla Paylaş:

57
9 paylaşım, 57 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
3
İlginç
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Şirin Şirin
2
Şirin
Komik Komik
3
Komik
Lezziz Lezziz
6
Lezziz
Havalı Havalı
5
Havalı
İğrenç İğrenç
4
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır