52
9 paylaşım, 52 points

Bugün konumuz dört beş aydır dünyada sıkça konuşulan, özellikle yabancı Youtuber’ların devamlı olarak videolarını çektiği bir oyun., Mariam oyunu. Fakat bu oyunun konuşulmasının nedeni oyunun grafikleri, oyun motoru veya senaryosu değil. Tıpkı “Mavi Balina” gibi esrarengiz olması. Yaklaşık birkaç ay önce App Store ve Play Store’a eklenen Mariam oyunu insanların ilgisini çekmeyi başaramadı. Bunun sebebi ise oyun mantığının, sizleri telefona kilitlen yani hırslandıran ve kendini hatırlatan bir yapıda olmamasıdır. Bu yazımızda sizlere “Mariam oyunu nedir?” ve “Mariam Oyunu Nasıl İndirilir?” sorularını yanıtlayacağız.

Mariam Oyunu Nedir?

Oyunun işleyiş mantığı Mariam isimli küçük bir kız çocuğunun sizle soru-cevap yapması üzerine kuruludur. fakat Mariam, elbette ki sıradan bir kız çocuğu değil. Dış görünüşü oldukça korkutucu. 10 saniye içinde aklınızda bir korku filmi canlandırın ve bu korku filminin baş karakteri küçük bir kız çocuğu olsun. Peki sizlere verdiğimiz 10 saniyede nasıl bir şey hayal ettiniz? Durun tahmin edelim. Beyaz tenli, gözleri olabildiğince siyah olan, saçları uzun ufak tefek bir kız çocuğu. Mariam oyunu baş karakteri, az önce aklınızda canlandırdığınız o ürkütücü karakter.

Mariam Nasıl Oynanır?

Az önce bahsettiğimiz duruma oyunun atmosferin karanlık bir şekilde inşa edilmiş olması eklenince işin gerilim boyutu daha da artmakta. Peki Mariam ya da Meryem kim ve oyunda neler yapıyor? Biraz da bunlardan bahsedelim. Meryem oyunda esrarengiz bir yere hapsolmuş küçük bir kız çocuğu. Oyunda babasından ve çeşitli gizemli varlıklardan kaçmaya çalışmaktadır. Sizin oyundaki göreviniz ise küçük kızın kaçışına yardımcı olmak. Meryem oyunda size çeşitli sorular soruyor. Fakat sorduğu soruları istediğiniz cevabı vermekte özgür değilsiniz. Sorduğu soruların çeşitli cevap şıkları var. Hatta bazılarının sadece bir cevap şıkkı var. Yani vereceğiniz cevabı o belirlemekte. Bunlar size ürkütücü geldiyse birkaç şey daha ekleyelim.

İlerleyen görevlerde Mariam size şahsi sorular da sorabilmekte. Gerçek adınız, ev adresiniz ve siyasi görüşünüz…

Bunlar Meryem’in oyunda size sordu kişisel sorulardan sadece bazıları. Yani oyun ilerledikçe Meryem, adeta sizleri tanımaya çalışmakta. Oyundaki görevler bunlarla da sınırlı değil. Meryem bazen sizden biri video izlemenizi veya bir şarkı dinlemenizi de isteyebiliyor.

İşte oyun tam olarak bu noktada Blue Whale – Mavi Balina oyununu çağrıştırıyor. Buraya kadar saydığımız şeyler Meryem’in aslında ne kadar tehlikeli olabileceğini gözler önüne seren şeyler fakat Meryem bunlarla da sınırlı değil. Meryem oyunun ilerleyen görevlerinde sizden fotoğraf göndermenizi ve kamera erişim izninizi istiyor. Bu ciddi manada tehlike arz edilecek bir durum.

mariam oyunu

Oyun Hakkındaki İddialar

Oyunla alakalı olarak ortaya atılan iddialar neler biraz da onlardan bahsedelim. Oyunu oynayan bazı kullanıcılar oyuna başladıktan sonra geceleri hayaletler gördüklerini ve bu hayaletlerin kendilerine musallat olduklarını belirtiyorlar.

Hatta bazıları oyunu sabaha karşı 03:00 de indirirseniz direkt olarak size musallat olduğunu iddia etmekte.

Öyle ki bazı yabancı Youtuber’lar bu olayın videosunu daha iyi çekmişler. Yani oyunu 03:00’da kurmak bildiğiniz “Challge” boyutuna gelmiş.

Oyunu oynayan bazı insanlar ise Meryem’in, çekildikleri bazı fotoğraflarda kendisini gösterdiğini iddaa etmekteler.

Mariam Oyunu Nasıl İndirilir? Nasıl Popüler Oldu?

Peki böyle bir oyun nasıl popüler oldu merak ediyor musunuz? Biraz da ondan bahsedelim. Oyun çıktıktan kısa bir süre sonra Birleşik Arap Emirlikleri’nde yasaklandı. İşte oyunun patlama noktası da tam olarak burası oldu. Dünya üzerindeki her konuda olduğu gibi yasaklanan şey insanlara bir anda çekici geldi. Oyunun kullanıcı sayısında, oyuncu sayısında büyük bir artış yaşandı. Oyunun kurucusu yayınlanan bildirgede yasaklama kararının ardından bir açıklama yaptı:


Yaptığı açıklamada Mariam oyununun Mavi Balina oyunu ile alakalı hiçbir benzerliğinin olmadığını söyledi. Hatta insanların kişisel verilerine de hiçbir şekilde zarar vermediklerini dile getirdi. Ayrıca o kadar kafaya taktı sonrasında bir güncelleme yapıldı. Oyuna yapılan güncelleme ile eklenen sahnede Meryem sizlere “Ben buyum. Mavi Balina gibi bir oyun değilim.” demektedir.


Fakat bu ne kadar inandırıcı bilemiyoruz. Bu kadar yoğun ilgi toplamış Mariam oyunu indirmek için artık App Store ve Play Store kullanılamıyor. Oyunun yasaklanmasıyla Mariam oyunu indirmek zorlaştı. Mariam oyunu nasıl indirilir konusunda açıklama yapmamızın da doğru olacağını düşünmüyoruz. Bu ve bu tarz oyunlardan uzak durmanız temennisiyle. 🙂


Arkadaşlarınla Paylaş:

52
9 paylaşım, 52 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
1
Vaay!
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Şirin! Şirin!
2
Şirin!
Hahaha Hahaha
2
Hahaha
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır