48
8 paylaşım, 48 points

Metabolizma Hızlandırma Teknikleri Nelerdir?

En temel yol düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmekten geçmektedir. Günlük alışkanlıklarınızda ki önemli noktalara dikkat ederek sağlıklı yaşam ve metabolizma hızlanmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Kahvaltı İle Güne Başlamak

Kahvaltı yapan insanların daha kolay bir şekilde kilo verdiği araştırmalar sonucu gözlemlenmiştir. Metabolizma sistemini aktive eden olaylar arasında besin tüketmek olduğundan dolayı sağlıklı ve dengeli bir şekilde yapılan sabah kahvaltısı metabolizma sisteminin aktif çalışmasına yardımcı oluyor. Akşam saatlerinde metabolizma yavaş çalıştığı için ağır yemek tercih edilmemelidir.

Az Fakat Sık Yemek

Günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün yemeye çalışmalısınız. Az fakat sık bir şekilde yemek gün içerisinde gereken enerjiyi sağlayacak ve metabolizma sisteminin sürekli çalışmasına sebep olacaktır. Bazal metabolizma hızı, uzun süreli açlığa bağlı olduğu için uzun süre aç kalmamaya çalışılmalıdır.

Su Tüketimi

Su kaybı metabolizma hızını etkileyen faktörler arasındadır. Yeterli seviyede sıvı tüketimi toksin atımını ve metabolizma sistemini hızlandıracaktır. Günde iki ve ya üç litre su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yemek Sonrası Hafif Egzersiz

Yemekten sonra hareketsiz kalmak pekiyi bir duruma yol açmıyor. Bu sebepten ötürü yemek sonrasında hafif egzersizler ya da kısa süreli yürüyüş metabolizma sisteminizin hızlanmasında büyük bir etki sağlayacaktır.

Uyku düzeni

Düzensiz uyku ve aşırı süren uyku metabolizma sistemini kötü bir şekilde etkiliyor. Sağlıklı bir yaşam ve metabolizma sisteminin iyi çalışması için 6-7 saat düzenli bir şekilde uyumak iyi olacaktır.

Farklı Gıdalar İle Beslenmek

Farklı besin öğelerine ve metabolizma sistemini farklı çalışmaya yönelteceğinden farklı gıdalar ile beslenmek iyi bir seçenek olacaktır. Her zaman aynı saat aynı gıdaları tüketmek metabolizma sistemini yavaş çalışmaya itiyor olabilir.

Protein Ağırlıklı Beslenme

Metabolizma sisteminin hızlanması protein tüketimi ile bağlantılıdır. Protein direkt olarak enerji olarak kullanılmadığı için metabolizma sisteminde farklı karmaşık işlemlerden geçtiğinden kalori yaka olayına hız kazandırıyor.

Lokmaları İyi Çiğnemek

Yemek yeme işlemini aceleye getirmemeli ve lokmalarınızı iyice çiğnemelisiniz. Gıda alımı ve hazmetme esnasında kalori yakılır. Ağızda çiğneme ile başlayan hazım olayında gıdalar iyice çiğnenir ise metabolizma sistemi aktifleşir.

Alkol ve Kafein Tüketimi

Günde belirli bir miktar (250-350) kafein tüketimi, bazal metabolizma sisteminin hızını artırmaktadır. Fakat fazla kafein tüketimi ve sürekli aşırı tüketimi bağımlılığa sebep olabileceği için pek önerilen bir gıda değildir. Alkol tüketimi sağlıklı metabolizma hızını etkilediğinden dolayı sakıncalı bulunmaktadır.

Hazmı Kolaylaştıracak Gıdalar Tüketmek

Yağ kullanmadan ve sossuz bir şekilde çiğ sebze tüketebilirsiniz. Lif bulundurdukları için hazmı kolaylaştırıyor, yağ emilimini sınırlandırıyor ve kaloriyi oldukça az bulunduruyorlar. Kepekli ekmek, normal ekmek ve fazladan katkılı ekmekler yerine tercih edilmelidir. Susam, yağ ve ceviz gibi ekmeğe eklenen katkılar fazladan kalori alımı demek oluyor.

Hareket Etmek

Metabolizma sisteminin hızı kişinin günlük aktiviteleri ile doğrudan bağlıdır. Hareketsiz bir yaşam içinde bulunana kişinin metabolizma sisteminin hızı yavaş olabilmektedir. Bu sebepten ötürü sürekli oturmak ve hareketsiz kalmak yerine sürekli bir hareket içinde olmak ve kolaya kaçmamak iyi bir seçenek olacaktır.


Arkadaşlarınla Paylaş:

48
8 paylaşım, 48 points
Okan Kesmen

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
6
İlginç
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Şirin Şirin
6
Şirin
Komik Komik
0
Komik
Lezziz Lezziz
3
Lezziz
Havalı Havalı
2
Havalı
İğrenç İğrenç
2
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır