50
328 paylaşım, 50 points

Mini Buzul Çağ Geliyor! Canlılığın en önemli gereksinimlerinden birisi güneştir ve etkisi yaşamsal faaliyetlerimizi hem doğrudan hem de gıda temini gibi konular için dolaylı yollardan etkilemektedir. Buzul devrin ne olduğunu, mini buzul çağı nedenlerini, etkilerini ve ne zaman gerçekleşeceğini açıkladığımız bu yazı oldukça sıradışı varsayımlar içeriyor. Kısa bir buz devri bizi mi bekliyor, bu kısa buz devrinin etkileri ne olabilir ve daha fazlası için konumuzu okumaya devam edin.

Buzul Çağ

Adından da anlaşılabileceği üzere buzul çağ veya diğer bir tabirle buz devri, sıcaklığın düştüğü bir dönem olup genellikle iklim şartları günümüz şartlarına oranla daha kuru ve soğuktur. Ayrıca su kaynakları genelde donmuş buz formunda bulunmakta ve bu da yağışların günümüzden %60 daha az olmasına neden olmaktaydı.

Buzul Çağın Etkilerinden Bazıları

Bize ev sahipliği yapmakta olan dünyamız ortalama dört buçuk milyar yaşında olup bu süreçten beri varlığı kanıtlanmış beş büyük buz devri yer almaktadır. Timsah, kaz, kaplumbağa, kartal ve piton gibi buzul çağda gelişen ve Moa gibi buzul devrinde nesli tükenen birçok hayvan bulunmaktadır. Suyun donmuş halde bulunduğu bu dönemde, buz için rekabet bulunmaktaydı. Bu rekabet ise bazı türlerin gelişmesine bazılarının ise neslinin tükenmesine yol açmıştır.

Moa Hayvanı
Buzul Çağ’da nesli tükenmiş bir hayvan: Moa

Mini Buzul Çağ Yaklaşıyor!

Northumbria Üniversitesi’nde görev yapan Profesör Valentina Zharkova, 1976 ve 2008 yılları arasında güneş lekelerinin tahminleri konusunda %97 oranında isabetli tespit sağlayan bir bilgisayar modelinden yararlanarak ortalama 2030 yılında mini buzul çağ yaşanacağını The Telegraph’a açıkladı.

2022’li yıllarda güneşin kuzey ve güney yarımkürelerinde bulunan enerji dalgalarının yavaşlayacağını ve enerjilerinin düşeceğini, 2030 yılına doğru da mini buzul çağın nedeni olacak olan bu enerji dalgalarının kuzey ve güney yarımkürelerde birbirlerinin aynalanmış halleri olarak yer alacağını ve böylece birbirlerini sönümleyeceğini, güneşin yaydığı ısı enerjisinin %60’ının kaybolacağını Galler’deki Ulusal Astronomi Zirvesi’nde yaptığı sunumla açıklayan Profesör Zharkova’nın elde ettiği bulgular oldukça korkutucu.

Ayrıca yakın tarihte bundan önce Kuzey Denizi’nin buz kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı, Manchester yakınlarında ise buz zemininin kalınlığının 69 santimetreye kadar ulaştığı tahmin edilmekte olan 1683-1684 yıllarında mini buzul çağ yer alıyor.

Mini Buz Çağ
Birisinin 1864’lü yıllarda yazığı notta “Gittiğinden beri şiddet ve baskı tekrar yerini aldı. Hemen geriye gelmen için seni uyarıyorum!” şeklinde mini buz devrine sitem ediyor.
mini buzul çağ Zencefilli Kek
Frost Fairs şenliklerinden kaldığı düşünülen bir zencefilli kek. Londra Tarih Müzesi’nde hala saklanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mini buzul çağ, günümüzde gerçekleşse nasıl bir etkisi olur? Bunu yorumlardan bildirebilirsiniz.


Arkadaşlarınla Paylaş:

50
328 paylaşım, 50 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
6
Vaay!
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin! Şirin!
0
Şirin!
Hahaha Hahaha
1
Hahaha
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır