71
9 paylaşım, 71 points

Balkan kültürünün merkezi, Türkiye’nin güler güzü, keyifli insanların kaynağı Trakya! Ülkemizin Avrupa’sı ve büyük çoğunluğu göçmen olan Trakya ‘da gezilecek birçok saklı cennet bulunmakta. Gelin hep beraber bu güzel yerleri keşfedelim. Tabi ki listemiz bu kadar kısıtlı tutulamaz, Trakya’da atılan her adım cennettir çünkü! İşte modernizmin, neşeli ve sıcakkanlı insanların adresi Trakya’da gezilecek yerler sizlerle.

1) Demirköy / İğneada

Longoz Ormanları ve yeşilin kalbi Demirköy & İğneada. Eğer doğayı ve denizi seviyorsanız Demirköy ve İğneada tam sizlik! Trakya’nın Bulgaristan sınırında bulunan bu iki ilçe Bulgaristan’a o kadar yakındır ki iki ülkeyi sadece Rezve Deresi ayırmaktadır. Hatta Demirköy’den bakıldığında Bulgaristan’ın köyler görünebilmektedir. Bu iki şirin kasabanın nüfuslarının toplamı 5000’i bile bulmazken yaz sezonu ile nüfus inanılmaz derecede artmakta olup esnaflar genellikle ürün stoğunda problem yaşıyor. Yolunuz düşerse Demirköy’ün Sivriler Köyü’nde bulunan ve İstanbul’un fethi için Fatih Sultan Mehmet ‘in toplarını döktürdüğü Dökümhane, sonu hala bulunamamış olan, girişindeki devasa kayalıklarla ve ağaçlık alanlarla adeta ormanın içerisine saklanmış Dupnisa Mağarası (kışın kapalı oluyor, bahar ve yaz mevsimlerinde ziyaret etmenizi öneririz), sonsuz yeşilliğin kapladığı Longoz Ormanları ve İğneada sahilleri kafanızı dağıtmanızı ve dertlerinizi unutmak için ilaç gibi gelecektir. İğneada’ya giderseniz Mert Gölü üzerinde yapabileceğiniz kano seyahatleri ile hem sportif bir aktivite hem de doğallıkla iç içe olmanın verdiği rahatlamanın keyfini çıkartabilirsiniz.

Dupnisa Mağarasının Hikayesi: Zamanında Bulgaristan Krallığı’ndan kaçırılan bir prenses Demirköy Dupnisa Mağarası yakınlarında haydutların elinde kaçar ve bu mağaraya sığınır. Haydutlar prensesi bulurlar ve öldürerek Dupnisa Mağarası çıkışına gömerler. Bu mezarın nerede olduğu bilinmemtedir.

2) Edirne

Sokakları adeta tarih kokan Edirne, kültür meraklıları için büyük bir nimet. Devasa Edirne Kent Ormanı, Avrupa’nın en büyüğü olan Edirne Sinagogu, Mimar Sinan’ın bütün hünerlerini yansıttığı muazzam bir yapı olan Selimiye Camisi ve Arastası, tabyaları, kaleleri ve başta Etnografya Müzesi ile tam bir medeniyet başkenti.

3) Kumbağ ve Uçmakdere

İğneada’nın yanında alternatif olarak yeşilliğin arasına saklanmış Uçmakdere ve muazzam bir tatil cenneti olan Kumbağ ile güzel tatil deneyimleri için sizi bekliyor olacak. Ayrıca Uçmakdere ‘ye yolunuz düşerse yamaç paraşütü yapmanızı da şiddetle tavsiye ederiz.

4) Beğendik

Çok küçük bir köy olan Beğendik, Bulgaristan sınırında yer almaktadır. Bomboş plajları ve tertemiz, berrak suları ile sizleri karşılayacak olan Beğendik sahili 4 kilometre uzunluğuna sahiptir. Ancak bir dezavantajı köy merkezine 1.5 kilometre uzaklıkta olup sahilde alışveriş yapılabilecek yakın bir dükkan bulunmuyor. Sahili takip ederek deniz fenerine ulaşabilirsiniz. Bu arada sahilde sizi ziyarete köylülerin büyükbaş hayvanları gelebilir. Ne de olsa sıcakta su içerek serinlemek onların da hakkı 🙂

5) Enez

Yunanistan sınırında yer alan şirin bir tatil yeri olan Enez, adını antik çağlardan beri taşımaktadır. Denizin tadını çıkartırken bir yandan da Enez Kalesi ile geçmiş tarihe dönebilirsiniz. Kazısı hala tamamlanmamış olan kalenin tam olarak inşa tarihi bilinmiyor. Antik bir uygarlık olan Ainos ‘un başkentliğini yapmış olan bölgede işlemeler ve kabartmalar oldukça ilgi çekici gelecektir. Şarap mahzenleri, havalandırma kanalları ve şapelleri ise günümüze kadar gelmiş. Ayrıca yolunuz Enez’e düşmüşken Bazilika, İngiliz Kışlası, önemli bir Osmanlı deniz komutanı olan Has Yunus Bey ‘in türbesi ve kendini temizleyebilen Altınkum Plajı mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Saymakla bitiremeyeceğimiz güzelliklere sahip olan Trakya, Marmara’nın değil adeta Türkiye’nin incisidir. İnsanlarının sıcakkanlılığı ve sevecenliği, doğası, denizlerinin güzelliği ve tarihi ile adeta sizi büyüleyecek olan Trakya, Türkiye’nin açık ara en yaşanabilir bölgesi olabilir.


Arkadaşlarınla Paylaş:

71
9 paylaşım, 71 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
3
Vaay!
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
4
Hahaha
Kızgın Kızgın
7
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır