65
12 paylaşım, 65 points

Mühendislik Programları

Mühendislik programları, ülkemizin gelişmesine büyük katkısı bulunan mühendislerimizin işlerini kolaylaştıran ve onlar için ayrıcalık sağlayan yazılımlardır. Gerek iş sahasında görev yapan mühendisler gerekse mühendislik öğrencileri için tavsiyeler kendilerini geliştirmek ve farklarını ortaya koymak üzerine dayalı. Bahsi geçen bu programlar, iş başvurularında öne çıkmak için mühendislere büyük oranda fayda sağlayacaktır. Bu mühendislik programları etkili bir şekilde kullanıldığı ve iyi bilindiği sürece kariyer basamaklarını hızlıca tırmanmanızı sağlayacaktır. Mühendislik Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği mühendislik öğrencilerinin bu programları etkili şekilde kullanması ve öğrenebilmesi amacıyla ülkemizde birçok çalışma yürütmektedir. Mühendislik eğitimi sunan üniversiteler için MÜDEK akreditasyonu günümüzde belirleyici bir kriter haline gelmiştir.

Mühendislik Programları ve Önemi

Yazımızın giriş kısmından da anlayabileceğiniz gibi günümüzde bu mühendislik programları mühendisler için firmaların gözünde fark yaratan kaçınılamaz bir unsurdur. İster makine mühendisliği programları, inşaat mühendisliği programları isterse de endüstri mühendisliği programları olsun arada net bir sınır olmadığı gibi farklı dallardaki mühendisler bu programlara adeta muhtaç durumdadır. Peki bu mühendislik programları nelerdir?

Office Programları (Excel, Word ve dahası)

mühendislik programları

Firmalar artık mühendislerden akıcı İngilizce bilgisi ve Office programlarını kullanmasını gözü kapalı bir şekilde bekliyor. Özellikle ofiste görev alan mühendislerin (endüstri mühendisliği programları bu mühendislere fayda sağlayacaktır) Microsoft Word ve Microsoft Excel programlarını profesyonel anlamda kullanması gerekiyor. Mühendislik öğrencilerine tavsiye olarak kendilerini Office programlarında önce çıkarmaları olacaktır. Öğrenciler için office programları Microsoft tarafından ücretsiz dağıtılmaktadır. Bunun için üniversiteniz tarafından edu uzantılı mail adresine sahip olmanız gerekmektedir. Ücretsiz Office programları kullanmaya başlamak için Microsoft’un ilgili sayfasına göz atabilirsiniz.

AutoCAD Programı

autocad programı

En sık kullanılan mühendislik programları arasında olan AutoCAD için öğrencilere güzel haberlerimiz var. Özellikle ki boyutlu çizimlerde (inşaat mühendisliği programları ve mimarlık programları arasında baş tacıdır) vazgeçilemez bir program olan AutoCAD öğrenciler için ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Office programlarında olduğu gibi bu programın da firmalar tarafından mühendislerin zaten bildiğini varsayılıyor.

Solidworks CAD ve CAM Programı

solidworks çizimleri

Makine mühendisliği programları arasında kullanımı en rahat programlardan birisidir Solidworks. Bu program ile üç boyutlu parçalar çizebilir, teknik çizime dökebilirsiniz. Solidworks programının faydaları sadece bunlarla kısıtlı kalmayıp montaj işlemlerini de basit şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bir CAM programı da olan Solidworks ile üretim alanında büyük pratiklik elde edebilirsiniz. Günümüzde çizim amaçlı kullanılan mühendislik programları CAD ve CAM özelliğini tek pakette satışa sunmaktadır.

MatLAB

matlab programı

Her mühendisin ihtiyaç duyabileceği bu program ile problemleri rahat bir şekilde çözümleyebilir, ayrıntılı veriler elde edebilir, grafiklerini oluşturabilir, matris işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Karışık fonksiyonların ve problemlerin çözülmesi veya kendi fonksiyonlarınızı oluşturmak için bu programa bir gün ihtiyacınız olabilir.

NetCAD

netcad programı

Barajlar, kazılar ve birçok inşaat alanında sınırsız özgürlük tanıyan NetCAD, inşaat mühendisliği programları ve harita mühendisliği programları hususunda çok büyük değere sahiptir. Arazi uygulamalarında NetCAD programına geçiş yapanlar bir süre sonra AutoCAD kullanmadıklarını, kullanımının çok daha rahat olduğunu belirtiyor. Türk geliştiriciler tarafından üretilen NetCAD programı bugüne dek sayısız projede kullanılmış ve popülerliği giderek artmaktadır.

ChemCAD Programı

chemcad programı

Kimya mühendisliği programları arasında moleküllerin şematik çizimi açısından büyük kolaylık sağlayan ChemCAD programı kullanış bakımından da oldukça basittir. Günümüzde birçok kimya mühendisi ChemCAD programını tercih ediyor.

Anasys Programı

anasys programı

Birçok mühendislik dalını ve bilgisini tek çatı altında toplayan Anasys, firmalar için büyük bir öneme sahip. Ücretilecek olan parça ve elemanların zayıf noktalarının analizini, bölgelerine göre mukavemetlerini, çalışırken titreme sorunlarının giderilmesine kadar birçok detaylı bilgisini bu program ile alan mühendisler, firmaları büyük maddi kayıplardan kurtarabilmektedir. AR-GE programları içinde en değerli programlar arasında olan Anasys’in kullanımı için bir miktar mühendislik bilgisi gerekebilmektedir.

Mühendislik programları yazımızda derlediğimiz inşaat mühendisliği programları, endüstri mühendisliği programları ve hatta mimarlık programları gibi bir çok daldan programa değindik. Tabii ki bu programlar dışında Siemens NX, Catia gibi çok yayın olan programlar da bulunabiliyor. Çalışma hayatınızda kullanacağınız mühendislik programları tamamen sizin görev yaptığınız alana bağlıdır. Endüstri mühendisliği programları olarak bahsederken bu programların makine mühendisi olarak görev yapan birisi tarafından kullanılmadığı anlaşılmamalı. Kullanılan programların dışında çalışılan alana bağlı olarak mühendisler için programlama dilleri de gerekebiliyor.

Mühendislik Programları listemizde bulunmayan, kendi kullandığınız programları yorum alanından paylaşabilirsiniz veya kullandığınız programlar hakkındaki düşüncelerinizi belirterek mühendislik öğrencileri için rehber olabilirsiniz.


Arkadaşlarınla Paylaş:

65
12 paylaşım, 65 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
3
Vaay!
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
4
Hahaha
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

9 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Daha önceden aşina olduğumuz programlar. Detaylı bir anlatım ile sunduğun için teşekkür ederiz, bilmeyen ve yeni başlayan arkadaşlar için oldukça kaliteli bir makale. Eline sağlık.

  2. Solidworks CAD ve CAM Programı kullanmayı öğrenmeden mühendis olunmaz bir gerçek bence. Şahsi fikrim mühendislik programları bir yere kadar ama elle çizim yapamayan mühendislik okudum demesin.

    1. Kesinlikle. Excel bilmeyen adamı almayacaksın işe. Biliyorum diye geçinenlerin çoğu Excel’de toplama çıkarmadan fazlasını yapamıyor

  3. Mühendislikte önemli olan programları açıklayan güzel bir yazı olmuş, paylaşım için teşekkürler.

  4. Ben işe alımlarda çok fazla bir programlama özelliği aramam ama MS Excel ve üzerine Macro yazabilmede expertlik arıyorum.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır