50
7 paylaşım, 50 points

“Kötümser birisi her fırsattaki zorluğu görür. İyimser kişi ise her zorlukta bir fırsat yakalar.” –Churchill

Olumsuzluklar, hayatımızdaki herhangi bir durumun içerisinde yer alabilir. Kontrol edilemediği takdirde bu olumsuzluklar, hevesinizin yerine kötümserlik ve pesimistlik geçmesine yol açabilir. Bu kötümser düşüncelerden sıyrılmak, engelleri aşmanız için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Böylelikle aksiliklerden kolaylıkla sıyrılmanız ve düştüğünüzde pes etmemeniz daha kolay olacaktır. Mutlu yaşamın sırları aslında sandığınızdan çok daha basit!

Daha mutlu bir yaşam için hazırlamış olduğumuz 9 maddelik içeriğe başlamadan önce size özel seçtiğimiz bu müziği arkaplanda dinleyebilirsiniz. Yeni bir sekme açılmayacaktır.

Mutlu yaşamın sırları

Herkes sarf ettiği çabaların karşılığını almak ister. Bu durum genelde uzun süreçlerde olsa da kısa vadede herkes mutlu olmayı ister. Bunun altın anahtarı ise keyif almak, gülümsemek ve pozitif enerji saçmaktan geçiyor. Peki nasıl? Nasıl mutlu olunur, daha mutlu olunur ve güne pozitif başlamak nasıl mümkün olabilir 10 basit adımda sizlerle…

1) Başkalarını mutlu edin

Her ne kadar başlıktan anlaması zor olsa da bu durumu şu şekilde özetlemek mümkün: İyi bir dinleyici olun, ihtiyacı olan kişilere iyimser bir bakış açısı kazandırmaya çalışın.

Karşınızdaki kişinin sorunları gün ışığına çıkartmasına izin verin. Sadece dinleyin ve sorunları öğrenin. Sıklıkla sadece bunu yapmak bile yeterli olabiliyor. Bu bile karşınızdaki kişinin gerginliğine iyi gelecek, kendisini daha rahat hissedecek, kafasına daha az takmaya başlayacak.

Ancak bu kişi halen kötümserliğin içinde boğuluyorsa duruma kendi perspektifinizi katmak iyi olacaktır. Kişinin olaylara daha uzak bir açıdan bakmasını sağlamak, aslında olayların çok da kötü olmadığını ve hafifletmesini sağlayacaktır.

Şuanda muhtemelen “İyi ama bunun benim ile ilgisi ne?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu adım her ne kadar size ilginç gelse de başkalarına destek olmanın size daha iyi hissettireceğinden şüpheniz olmasın ve kendiniz dışındakilerin sorunlarını çözmek size hem özgüven sağlayacak hem de kendi problemlerinizi çözmek konusunda size deneyim katacaktır.

2) İyimser müzikler dinleyin!

Karamsar müzikler sizi daha kötü yapmaktan başka işe yaramaz. Enerji veren, eğlenceli ve neşeli müzikler dinlemek modunuzu yükseltmek için çok basit ancak etkili bir yöntem. Depresif müziklerden oluşan çalma listelerinizi ortadan kaldırın, kendinize neşe katın.

3) Başkalarını övün

Evet tam olarak bu! Başkalarının önem verdiği küçük de olsa bir değeri övün. Bunu yaparken içten ve samimi olmaya özen gösterin. Size her ne kadar absürt gelen bir madde de olsa, bunun size iyi geleceğinden emin olun. Bu övgüleri çok abartmadan 30-40 saniye sürecek şekilde konuşmanız yeterli olacaktır.

4) Gülümseyin!

Gülümsemek bütün maddeler gibi basit görünen ancak çok büyük etkilere sahip olan bir eylem. Gülümsemek size ve çevrenizdekilere daha rahat bir ortam yaratacak, daha temiz düşünmenizi sağlayacak. Özellikle içinizden gelmediği anlarda gülümsemeniz ruh halinizi değiştirecek çok etkili bir unsur.

Hadi bunu hemen deneyelim! Şimdi gülümseyin ve bir dakika boyunca bu şekilde olun. Daha iyi hissettiğinizi görecekseniz. Özellikle modunuz düşükse bunun çok iyi geldiğini inkar edemeyeceksiniz.

5) Gizli notlar tutun, saklayın

Gün içerisindeki deneyimlerinizi not alın. Buna teşvik edici, olumlu cümleler ekleyin. Gün içerisindeki güzel anlara dair şükran cümleleri yazın. Bu notları sadece size ait olan bir yerde saklayın ve ara ara göz atın. İlk maddeyle bağlantılı olarak bu aktiviteyi başkalarını mutlu edecek cümleler yazdığınız ufak bir notu, bu kişinin cüzdanına veya yastık altına saklamak şeklinde genişletmek de mümkün. Başkasını mutlu etmenin sizi de mutlu edeceğini unutmayın.

6) Sevdiğiniz bir yemeği yapın

Kötü bir gün mü geçirdiniz? Sevdiğiniz bir yemeği yapmaya koyulun. Yemek yapmak stres azaltıcı bir aktivite. Özellikle sevdiğiniz bir yemeği yapmak ise paha biçilemez. Buna vaktiniz veya imkanınız yoksa bu yemeği satın almayı da deneyebilirsiniz. En basitinden kendiniz için ufak bir çikolata alabilirsiniz. Dilerseniz bu yemeği sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

7) Sarılın!

Sarılmak hem karşınızdaki için hem de sizin için mutluluk hormonu sağlayan, daha güvende hissettiren çok güzel bir davranış. Bu küçük davranışı asla hor görmeyin. Sarılmanın ne denli iyi gelen bir şey olduğunun farkına varın.

8) Paylaşımcı olun

Edindiğiniz güzel deneyimleri, aldığınız güzel bir yiyeceği, komik bulduğunuz anıları veya görselleri başkalarıyla paylaşın. Ne kadar basit bir adım değil mi?

9) Spor yapın

Spor yapmak bir takım düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlayacağı gibi sağlığınız açısından da çok önemlidir. Dağcılık, kano gibi aktif sporlarla uğraşabileceğiniz gibi evde yapacağınız basit egzersizler de oldukça işinize yarar.


Arkadaşlarınla Paylaş:

50
7 paylaşım, 50 points
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
2
İlginç
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Şirin Şirin
2
Şirin
Komik Komik
3
Komik
Lezziz Lezziz
6
Lezziz
Havalı Havalı
5
Havalı
İğrenç İğrenç
4
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır