54
8 paylaşım, 54 points

Caley Burke, NASA’da Mars projesinin son etabı olan InSight Lander için iniş ve uçuşların analizini yapmakla sorumlu bir mühendis. BBC’ye verdiği röportajda insanların Mars projesi hakkında yanlış bildiği veya bilmediği 3 farklı konuya değindi. İşte o konular:

Çalışma Koşulları

Günümüzde uzaya roket yollamak basitleşmiş, kolay bir durum olarak gözükebilir. Çünkü birçok gezegene yapılan yolculuklar ve fırlatılan onlarca uydular artık bize uzayın çok da tehlikeli bir yer olmadığı izlenimini bırakıyor. Durum aslında pek de böyle değilmiş. Caley Burke, röportaj sırasında Mars’a gönderilecek bir roketin hesaplamalarının yıllarını aldığını ve roketin gönderildikten sonra çalışmaların bitmediğini, analizlerin sürekli bir şekilde devam ettiğini belirtiyor.

Mars’ta Yaşam Var Mı?

İnsanlığın kafasını en çok kurcalayan soru Mars’ta yaşam mümkün mü? Burke, asıl amaçlarının Mars’ta bir yaşam belirtisi olup olmadığını araştırmak ve orada bir hayat oluşturulabilip oluşturulamayacağını incelemek. Ancak bunu gerçekleştirirken Nasa’nın Dünya’daki canlılığı Mars’a taşımak gibi bir girişimde bulunmak istemediklerini belirtiyor.

Robotlar vs İnsanlar

Bilindiği gibi şuanda araştırmalarda üstün becerilere sahip robotlar, insanlığın işini oldukça kolaylaştırıyor. Ancak yanlış bir bilinen var. Aslında bütün işi robotlar yapmıyor. Yani Mars’a gönderilen tek şey robotlar değil. İnsanlar, çalışmalarda halen ön sırada yer alıyor. Bunun nedeni ise yapay zekanın yeterince gelişmiş olmaması. Robotlar, araştırmalarda insanların yerini alacak kadar gelişmiş değiller.


Arkadaşlarınla Paylaş:

54
8 paylaşım, 54 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
4
Vaay!
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
5
Hahaha
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır