73
10 paylaşım, 73 points

Neandertaller Avrupa ve Asya kıtalarında binlerce yıl yaşamlarını başarılı bir şekilde sürdürmüştür. Neandertal insanının dayanıklılığı her zaman diğer insan türlerine nazaran daha önplandadır. Zor koşullara göğüs germiş, buz devrini başarıyla atlatmıştır. Fakat Neandertaltürünün yaşam döngüsünü sonlandıracak olan başka bir insantürüdür. Modern insan olarak adlandırılan Homo Sapiens‘lerin Avrupa’ya göçüyle birlikte Homo Neandertal‘lerin soyu tükenmiştir.

Neandertal insanının soyunun tükenişiyle ilgili birkaç teori mevcuttur. İsrailli bir tarihçi olan Yuval Noah Harari, Sapiens adlı kitabında bazı teorilere yer vermiştir. Bu teorilere bir göz atalım.

 1. giphy_2.gif
  Canberk
  1

  Soykırım Teorisine göre Homo Sapiens'ler büyük bir egoya sahipti. Avlandıkça, doğanın zorluklarına karşı direndikçe egoları gün geçtikçe büyüyordu. Avlandıkça daha fazla avlanıyor ve doğaya diz çöktürmeye çalışıyorlardı. Böylece besin piramidinin ortalarından zirveye ulaşması çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşmişti. Artık Sapiens'ler dünyayı kendilerine verilmiş bir armağan olarak görüyorlardı. Onun tüm kaynaklarını sonuna kadar kullanabileceklerini düşünüyorlardı. Homo Sapiens'lerin dünyaya yayılmaya başlamalarıyla birlikte en büyük rakipleri olan diğer insan türlerini yok ederek tüm dünyaya hakim olmuşlardır. İşte soykırım teorisine göre Homo Sapiens sadece Neandertal'ler ile yetinmeyip diğer tüm insanları da yok etmiştir.

 2. giphy_1.gif
  Canberk
  0

  Irk karışımı teorisine göre dünyaya yayılan Sapiens'ler diğer insan topluluklarıyla karşılaştılar ve bugünkü insanlar da bu karışımın sonucu ortaya çımıştır. Afrika hariç diğer kıtalarda bulunan insanların DNA'sında %1-1,5 oranında Neandertal Dna'sına rastlanması bu teoriyi destekler nitelikte özellikler taşıyor.

  Harari, kitabında ırk karışımı teorisinin Sapiens'lerin saldırgan kişiliğine bağlı olarak daha düşük bir ihtimal olduğunu savunuyor.


Arkadaşlarınla Paylaş:

73
10 paylaşım, 73 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
5
İlginç
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin Şirin
4
Şirin
Komik Komik
6
Komik
Lezziz Lezziz
1
Lezziz
Havalı Havalı
0
Havalı
İğrenç İğrenç
6
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır