70
9 paylaşım, 70 points

Ölümcül salgın hastalıklar son yıllarda baş göstermiş durumda. Dünya, Ebola Virüsü riskini henüz atlatmışken yerini çok geçmeden bir yenisi doldurdu. Bu virüsün son derece bulaşıcı ve ölümcül olduğu biliniyor. Dünyayı bekleyen tehlike Nipah virüsü hakkında bütün detaylar…

Nipah Virüsü Nedir?

Hindistan’da baş gösteren Nipah virüsü şimdiden birçok ölüme sebep olmaya başladı. Dikkat çeken detayların başında bu virüsten dolayı hayatını kaybeden kişilerin cenazeleri özel koruyucu ekipmanlar vasıtasıyla alınıyor ve dikkatli bir şekilde gömülüyor. Bu ölümcül virüsün meyve yarasalarından bulaşan virüs türü olduğu saptandı. Şuana kadar nipah virüsü yüzünden ölenlerin sayısı ise 14 olarak Hindustan Times gazetesi aracılığıyla duyuruldu.

Hindistan’ın Kerala eyaletinde yaygınlaşan bu virüs yüzünden göçler başladı. Bu göçlerin, virüsün yayılmasına katkı sağlamasından korkuluyor. Ayrıca bölge halkı günlük yaşamlarını ağız ve burun yollarını koruyucu ekipmanlarla geçiriyor.

Ayrıca bölge halkından 8 kişinin bu virüse yakalandığı ve tedavi gördüğü, aynı zamanda 3 kişinin de şüpheli konumunda bulunduğu biliniyor. Amerikan ilaç firmaları bu virüse karşı bir aşı bulma çalışmalarına başlamış olsa da henüz bu hastalığın ve virüsün bir çaresi bulunmuyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise Nipah virüsünün belirtileri olan yüksek ateş gibi ağır rahatsızlıkların azaltılabildiğini ancak ölümün kaçınılmaz olduğunu duyurdu.

nipah virüsü

Nipah Virüsü Belirtileri

Nipah virüsünün belirtilerinin, virüsün yayılma oranına bağlı olduğu söylenebilir. Nipah virüsünün belirtileri ise şu şekilde:

  • Yüksek Ateş
  • Şiddetli Baş Ağrısı
  • Kaslarda Ağrı
  • Yorgun Düşme (İleri seviye)
  • Bilinç Kaybı ve Baş Dönmesi (İleri seviye)
  • Baygınlık (İleri seviye)

Asıl çıkış noktası Malezya olan bu virüs Hindistan, Singapur ve Bangladeş’e yayıldı. Bu virüsün bir biyolojik silah olduğunu savunanlar bulunuyor. Virüs hakkındaki bilgilerin kısıtlı, çok tehlikeli ve yüksek düzeyde bulaşıcı olması ise ölümlerin hızla artmasına yol açıyor.


Arkadaşlarınla Paylaş:

70
9 paylaşım, 70 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
0
İlginç
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin Şirin
1
Şirin
Komik Komik
2
Komik
Lezziz Lezziz
4
Lezziz
Havalı Havalı
4
Havalı
İğrenç İğrenç
3
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır