60
8 paylaşım, 60 points

Sezeryan Doğumun Ve Normal Doğum Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şayet yakın zamanda doğum yapacaksanız Sezeryan Doğumun Ve Normal Doğum Arasındaki Farklar Nelerdir? konusundaki bu içeriğimiz sizler için aydınlatıcı olabilir. Tıp dilinde fetal distress= normal doğuma verilen addır. Sezeryansa karın ile kasıkların arasındaki noktaya kesi açılarak yapılır. Bu kesi 4 – 5 santim uzunluğundadır. Bu içerikten normal doğum ve sezeryan doğum farkı nedir öğrenebilirsiniz.

Sezeryan Hangi Durumlarda Uygulanır?

Şayet bebeğin gelişinde bir anomali varsa, kilosu 4.5 kg ve üzerindeyse, kanala baş gelişiyle giriyorsa, annenin pelvis kanalı darsa, bebeğin kalp atımları düşükse sezeryan uygulanır.

Sezeryan Ve Normal Doğumda Nekahat Süresi

Normal doğum yapan bir anne hastanede 1 – 2 gün içinde taburcu edilirken, sezaryenla doğum yapan bir anne hastanede 2 -3 gün tutulabilir. Normal doğumda çocuk sayısı sınırsızken sezeryanda insizyon yani kesi yeri inceldiğinden rahim delinme riskiyle karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden sezeryanda çocuk sayısı sınırlıdır. Sezaryen doğum yönteminde vücut kendini uzun sürede toparlayabiliyorken kansızlık riskiyle de karşılaşılabilir.

 Normal Doğum Stresi

Anne adayları sezeryan yöntemi acısız, sızısız ve anestezi altında gerçekleştirildiğinden bu alternatife yönelebilmektedir. Zira bazı durumlarda anne adayları normal doğum yapmaktan korkmaktadır. Bu yanlış kanı doğru hekim ve hasta ilişkisi içinde doğru bilgilendirme ve bilinçli eğitimle giderilebilmektedir.

Hamile anne adayları, hangi tür doğum yapacak olurlarsa olsunlar; yürüyüş, yüzme, hamile platesi gibi egzersizlerden yapmalıdır. Özellikle 35 haftadan sonrasında yürüyüşler çoğaltılmalı, karın kasları güçlendirilmelidir. Ayrıca çatlak kremi, bebeğe kan yoluyla geçebileceğinden aşırı kullanılmamalıdır.

Ayrıca “Hamileyken Yapılabilecek Sporlar” içeriğine göz atarak hamilelik stresini azaltmak ve sağlığınızı yüksek seviyede tutmak hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İki Tür Doğum Biçiminde de Tetkikler Düzenli Olarak Yaptırılmalıdır

Sezeryan ve normal doğumla neticelenecek olan doğumlarda da gerekli tahliller yaptırılmalıdır. Kansızlık, idrar yolu enfeksiyonu gibi tetkikler yaptırılmalı, tansiyon, kilo ve beslenme takibi ihmal edilmemelidir. Sezeryan Doğumun Ve Normal Doğum Arasındaki Farklar Nelerdir konusunda bilgiler sunduk.

 

 

 


Arkadaşlarınla Paylaş:

60
8 paylaşım, 60 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
0
Vaay!
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin! Şirin!
2
Şirin!
Hahaha Hahaha
2
Hahaha
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Rippie8

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de onaylanması halinde listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır